Keresés eredménye - Bauer Rudolf
Sportág | atlétika |
Születési idő | 1879-01-02 |
Születési hely | Budapest |
Elhalálozás ideje | 1932-11-09 |
Elhalálozás helye | Sósér |
Nyughely | Fiumei út B. 166. Kripta |
Olimpia | Helyezés | Sportág | Versenyszám | Egyesület |
---|---|---|---|---|
1900 | 1 | atlétika | diszkoszvetés | MOGA AC |
Bauer Rudolf olimpiai bajnok diszkoszvető 1932. november 9-én, 53 éves korában távozott az élôk sorából.
A Budapesti Torna Club (BTC) atlétája, birkózója, evezőse, labdarúgója (1895–1898), a Magyar-Óvári Gazdasági Akadémiai AC (MOGAAC) dobóatlétája (1898–1900), a Pannónia Evezős Club evezőse (1901–1903).
Első diszkoszvető versenyén 26 méter 30 centimétert ért el (1896: Siófok), majd megnyerte az első nem hivatalos diszkoszvető magyar bajnokságot (1897: 30,50 méter). Győzött Pozsonyban (1899: 31,20 méter), ill. nem hivatalos országos csúcsot állított fel (1900: 33,21 méter).
1900-ban Párizsban az olimpián a diszkoszvetést a Bois de Boulogne bokros-fás parkjában rendezték, 20 résztvevővel. Bauer nyert 36 méter 4 centiméterrel.
A győztes dobása az olimpián
Erről később így írt:
„A párisi győzelem után a jelenlévő »sportszakértők« a legalaposabb vizsgálat alá vettek, pontos méreteket csináltak a testalkatomról és győzelmemet karom és derekam »abnormis«” hosszúságával igyekeztek magyarázni, mert nem tudták elképzelni, hogy akadjon egy magyar, aki legyőzi az atlétika nagymestereit, az angolokat és amerikaiakat…”
Az olimpiai bajnokságért aranyérmet nem adtak, mindenki más-más ajándékot kapott a szervezőktől, Bauer Rudolf egy míves, ezüst cukortartót.
Bauer Rudolf az első magyar atlétikai olimpiai bajnok, aki a kor mára már teljesen elfeledett sporteszközével, a füleslabdával gyakorolva kialakította a modern fordulásos diszkoszvető mozgást.
Olimpiai győzelme után soha nem indult többet diszkoszvető versenyen. A BTC első labdarúgócsapatának a tagja (1897–1898). 1901-től a verhetetlen Pannonia evezős nyolcas tagjaként még éveken át nyerte az érmeket. 1905-ben megnősült, Budapesten és Sóséren élt, ahol saját birtokán gazdálkodott,. Két lánya s egy fia született. 1914 és 1916 között a szerbiai harctéren volt egy népfelkelő század parancsnoka. Szívelégtelenségben halt meg 1932-ben, 54 éves korában. Sírja Budapesten, a Kerepesi temetőben található.
Fiumei út
B. 166. Kripta
Linkek:
sports-reference.com olympic.org
Az aranyérem története
Salánki Miklós írása
1900. Bauer Rudolf diszkoszvetés
A diszkoszvető Bauer Rudolf teljesítménye megismételhetetlen, mert ugyan az elmúlt 110 évben magyar szempontból sok kellemes meglepetés is született az olimpiákon, de 1900-ban, párizsi győzelme különlegességnek számít. A Magyaróvári Gazdasági Akadémia hallgatójának ugyanis első nemzetközi versenye az olimpia volt, amelyen úgy győzött 36,04 méteres világcsúccsal - amelyről később kiderült, hogy csak Európa-rekord lett - hogy sem előtte, sem pedig utána még magyar bajnok sem volt. Ugyan 1897-ben 31,15 méterrel
megnyerte az országos diszkoszvető-bajnokságot, de mivel azt a
tornaszövetség rendezte, a Magyar Atlétika Szövetség nem ismerte el.
Az olimpiák legnépesebb és legjelentősebb sportágában eddig mindössze kilenc atlétánknak sikerült győznie, közülük a legváratlanabb siker Bauer Rudolf elsősége volt, aki magyaróvári magányában nem csupán megpróbált felkészülni az olimpiára, hanem korszerűsítette a diszkoszvetést, technikai reformjával új korszak kezdődött a hagyományos dobószámban. A mezőgazdász forradalmár így emlékezett újítására:
"Az athéni olimpián jelenlévő magyar sportvezető, Iszer Károly hazahozott néhány diszkoszt. Megmutatta nekünk a kétféle stílust. Mi, fiatalok azonnal megpróbálkoztunk mindkettővel, az ógörög stílus hamarosan kiszorította az amerikai, Garrett-féle módszert. 1899-ben és 1900-ban a Magyaróvári Gazdasági Akadémia hallgatója voltam, és ott már szorgalmasan készültem a párizsi olimpiára. Mivel a Garrett-féle stílus nem elégített ki, szakítottam vele, és újítással próbálkoztam. Jó füleslabdázó létemre, eszembe jutott, hogy füleslabda-módra, forgással kellene kidobni a diszkoszt. Megpróbáltam fordulattal venni lendületet, és ez úgy sikerült, hogy az olimpiai próbaversenyen 33,21 méterrel legyőztem Crettiert, a MASZ legjobbját is.”
Az újkori olimpiák kezdetén a diszkoszvetés alapja Müron több mint 2000 éves Diszkobolosz szobra volt, amelyen a kitűnő görög szobrász az ókori diszkoszvetés lényegét örökítette meg, amikor a váll mögé lendül a diszkoszt tartó kar. A 19. század végén, amikor ismét elkezdtek diszkoszt dobni, az atléták a régi hellén stílust próbálták utánozni. Az első újkori olimpián, 1896-ban, Athénban, a nagy esélyesek a görög diszkoszvetők voltak, akik az antik diszkoszvető szobor mozdulatát utánozták. Az amerikai súlylökő, Garrett kileste a görög dobókat, és két nappal a verseny előtt rájött, hogy a féltérdeléses testhelyzet nem megfelelő, ezért megpróbált álló helyzetből, lendületet véve dobni. A hazai nézők nagy bánatára az amerikai újító 29,15 méterrel legyőzte a világcsúcstartó görög Paraszkevopouloszt, aki szobortechnikával 28,95 métert dobott.
A Budapesti Torna Egylet fiatal sportolójának - aki első sikerét 1895-ben, birkózásban aratta - tehetségét jelzi, hogy 17 évesen, első diszkoszvető- versenyén, 1896 augusztus 9-én már 26,30 méterrel győzött Siófokon. Négy év múlva pedig a saját maga által feltalált és begyakorolt új technikájával 33,21 méterre javította a magyar csúcsot. A vidéken tanuló atléta ugyanis nem csupán másolta az akkor ismert nemzetközi stílust, hanem azt megreformálta, és másfél forgásos technikájával új korszak kezdődött a diszkoszvetésben, amelynek első sikeres állomása 1900-ban, a párizsi olimpia volt.
A franciák a világkiállítás árnyékában botrányosan szervezetlen ötkarikás játékokat rendeztek, amelyen a diszkoszvetést a Boulogne-i parkban kialakított pályán bonyolították le, ahol tizenhatan vetélkedtek a győzelemért.
"Párizsban, az edzéseken nagyszerűen ment a dobás - emlékezett vissza Bauer Rudolf. - Egy ízben 38,10 métert dobtam, amellyel túlszárnyaltam az akkori világcsúcsot. A versenyen azonban, mint a legtöbb sportolót, engem is elfogott az idegesség, és bár az első dobásaim a selejtezőben jól sikerültek, és 36,04-re repült a diszkoszom, a délutáni döntőben javítani már nem tudtam. Ám ezzel is elnyertem az olimpiai bajnokságot. "
A magyar atlétika első sikeréből kisebb politikai botrány lett, mert az ünnepélyes eredményhirdetéskor a győztes tiszteletére a zenekar elkezdte játszani az amerikai himnuszt, mert azt hitték, a németes nevű sportoló az Egyesült Államokból érkezett. A magyar sportvezetők sietve jelezték a tévedést, azt, hogy Bauer nem amerikai, hanem magyar. A zenekar kottát váltott, újra hangolt, majd elkezdte játszani az osztrák himnuszt, amire a magyarok hangosan tiltakoztak.
Ráadásul másnap a francia lapok úgy közölték a diszkoszvetés eredményét, hogy első Bauer, Budapest, Ausztria. Az úszó, Halmay Zoltán vezetésével a kint lévő magyarok felkeresték a szerkesztőségeket, és helyreigazítást követeltek azzal az indokkal, hogy ugyan Magyarország a monarchia része, de önálló ország, és sértő a magyarokat osztráknak tekinteni. A heves tiltakozás miatt a francia szerkesztők annyira megijedtek, hogy a 200 méteres úszásban ezüstérmes osztrák versenyzőről azt írták: második Wahle, Bécs, Magyarország. Ez ellen pedig az osztrákok tiltakozhattak…
A huszadik század elején Bauer Rudolf sem erkölcsi, sem pedig anyagi elismerést nem kapott olimpiai győzelmért. A kiváló sportember 21 évesen, a csúcson abbahagyta a nemzetközi szereplést. Az olimpia után már csak vidéki gazdászversenyeken indult, és saját örömére dobálta a diszkoszt, amellyel 43 méterig jutott. Ez is jelzi, hogy megfelelő támogatással és edzői segítséggel még sok kiemelkedő eredményt érhetett volna el. Emiatt azonban soha sem bánkódott, mert Bauer Rudolf nem a sikert, hanem a sportot szerette: úszott, tornázott, evezett, vívott, sőt válogatott labdarúgó is volt.
Tanulmányai befejezése után a Fülöpszállás melletti Sósér-pusztán gazdálkodott, ahol nem diszkoszt, hanem búzát, kukoricát vetett, és boldogan élt.
A magyar atlétika első olimpiai bajnoka még idősebb korában is büszke volt arra, hogy a görög diszkoszvetést megreformálta, és a fordulással való dobást az egész világon átvették, és ez lett a versenyszám új stílusa.
Keresés