300 nap múlva kezdődik Nanjingban az ifjúsági olimpia (videóval)
A Magyar Csapat részvételével, 300 nap múlva, 2014. augusztus 16-án kezdődnek Nanjingban a II. Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékok. A 14-18 éves korosztály versenyeit 28 sportágban rendezik. A játékok kabalafigurája, Lele, köszönti a mob.hu olvasóit...
A magyar fiatalok Szingapúrban remekül szerepeltek, a 204 ország közül, az összesített éremtáblázaton, 17 éremmel, a 8. helyen zártunk. Az összefoglaló írásunkat itt megtalálja.
A 2014-es játékok szlogenje: „Légy részese a játéknak, légy részese az álmainknak” („Share the Games, share our Dreams”).
Az ifjúsági olimpia (YOG) törekvései: fokozni a fiatalok önismeretét, aktív részvételét és kreativitását az arénában és a mindennapi életben egyaránt, előmozdítani más kultúrák megértését, baráti kapcsolatokat építeni és segíteni a fiatalokat abban, hogy a felelősséget felnőtt módon értékeljék, a Fair Play szellemében történő versenyzés és a szabályok tiszteletének támogatása, az egészséges életmódra és a környezetvédelemre való figyelem felhívása, valamint a fiatalok önbizalmának erősítése.
A nanjingi játékok nagykövete, a kétszeres olimpiai bajnok rúdugró, Jelena Isinbaeva (a fenti képen).
A nanjingi ifjúsági olimpia Szervező Bizottsága (NYOGOC) a NOB-bal együttműködve igyekszik azon, hogy a világ minden tájáról összehozza a legjobb fiatal sportolókat, hogy azok a legmagasabb szinten versenyezhessenek egymással. A játékokon kívül, integrált kulturális és oktatási programok hivatottak az oktatással, olimpiai értékekkel, szociális kihívásokkal és kulturális diverzitással kapcsolatos kérdések megvitatására. A YOG arra törekszik, hogy terjessze az olimpiai eszmét és ösztönözze a sportolást és – a közösségi média segítségével – aktív kapcsolatot hozzon létre a sportolók, a közönség, a világ fiataljai és a sportvilág között.
"Nanjing 2014" egy boldog és egészséges platformot kíván képviselni a világ fiataljai számára. Minden résztvevő kapcsolatba kerül az olimpiai értékekkel úgy, mint kiválóság, barátság és tisztelet. Mindemellett megtapasztalhatják a kulturális sokszínűséget, fejleszthetik egészséges életmódjukat és mindezzel elősegíthetik világunk fenntartható fejlődését.
Sportágak Nanjingban:
Nanjingban, az ifjúsági olimpián, 28 olimpiai sportágban rendeznek versenyeket 2014. augusztus 16. és 28. között. Ezek a sportágak a következők: íjászat, kosárlabda, kajak-kenu, taekwondo, vitorlázás, úszás, súlyemelés, tenisz, ökölvívás, cselgáncs, lovaglás, vívás, atlétika, kézilabda, torna, birkózás, golf, evezés, lövészet, rögbi, kerékpározás, triatlon, gyeplabda, ritmikus gimnasztika, búvárúszás, strandröplabda, asztalitenisz, labdarúgás, öttusa és tollaslabda.
Jacques Rogge, NOB-elnök bejelenti a győztes várost 2010-ben:
A II. Nyári Ifjúsági Olimpiának, a NOB vancouveri, 122. ülésén hozott döntése értelmében Nanjing ad otthont 2014. augusztus 16. és 28. között. A kínai város a lengyel Poznannal volt szoros csatában, végül az ázsiai település 47, az európai 42 szavazatot kapott. A harmadik pályázó, a mexikói Guadalajara, anyagi okokra hivatkozva még januárban visszalépett a rendezés szándékától.
A judo, az öttusa és a vitorlázás már biztos résztvevő
Mint arról a MOB október 14-ei sajtótájékoztatóján dr. Nagy Zsigmond tájékoztatást adott, jövőre erős nyári olimpiai utánpótláscsapatra számíthatunk, három sportágban már sikerült kvalifikációt szerezni: cselgáncsban, vitorlázásban és öttusában. "A 15-18 évesek ötkarikás játékán résztvevő Magyar Csapat összetétele a nyárra derül ki a bonyolult kvalifikációs rendszer miatt, azt azonban már tudjuk, hogy labdajátékokban nem lesz magyar induló” - mondta akkor a MOB nemzetközi igazgatója.
Az első ifjúsági ötkarikás játékokon is sikerült mindhárom sportágban kvalifikációt szereznünk, öttusában Földházi Zsófia (alsó képen) révén ezüst-, judóban Tóth Krisztián remek szereplésének köszönhetően bronzéremmel gazdagodtunk.
A magyar versenyzők szingapúri eredményeit, sportági bontásban itt találják.
"Öttusában Portugáliában, szeptember végén harcolta ki a nanjingi indulási jogot Magyarországnak Tomaschof Soma. Amennyiben több kvóta nem lesz, abban az esetben ő indulhat saját jogán. Így a részvétel a fiúknál már biztosra vehető, továbbá ranglistáról is 2-3 versenyző szóba jöhet még, a lányoknál és a fiúknál egyaránt. Esélyes lehet a kijutásra Regős Gergő, aki a ranglistán Somát követi, továbbá Zs. Tóth Anna, aki szintén jó helyen áll a tabellán, hiszen előkelő helyezései vannak mindkét öttusázónak a világversenyekről. Az olimpiai résztvevőket a kvalifikációs időszak lezártával lesz lehetőségem kijelölni a válogatási elvekben lefektetettek alapján, ezért még nem tudom őket megnevezni, a hiavatalos kvalifikációs zárás időpontjáig, ami 2014. június elseje - nyilatkozta Kállai Ákos, a Magyar Öttusa Szövetség, ifjúsági olimpiával kapcsolatos szakmai és szervezési feladatainak koordinátora.
"Judóban Gercsák Szabina (a képen balra - a szerk.) részvétele már biztosnak vehető. Az ifjúsági világbajnokság volt a kvalifikációs verseny az ifi olimpia tekintetében, ott Szabina a 63 kilogrammosok közt aranyérmet szerzett. A miskolci lány nyáron, Tallinban megnyerte a korosztályos ifi Eb-t, augusztusban, Miami-ban a vébét, az EYOF-on második lett, elmondható, hogy a világ egyik legjobbja, így esélyesként lép tatamira Nanjingban. Fizikálisan és lekileg is elkezdte a felkészülést. A kvalifikációs vébén a fiúknál nem volt érmes vagy pontszerző helyezésünk. Miami-ban meggyőzően küzdött a fiatal judokánk, több mérkőzést megnyert a 66 kilós Sárecz Márton, akit a NOB jelölt ki indulóként. Még fiatal, de már látszik a tehetsége" - foglalta össze Preiszler Gábor, utánpótlás sportági vezető.
Magyar vitorlás Szingapúr után Nanjingban is vitorlát bonthat. 2010-ben Bathó Péter (a képen balról) a Byte CII kategóriában a 19. helyen zárt. Idén nyáron rendkívül sikeresen, a jövő szempontjából igen bíztatóan szerepeltek fiatal vitorlázóink: Vadnai Jonatán és Érdi Mária a Byte CII osztály férfi és női világbajnoka lett Newportban, ahol 22 nemzet 38 versenyzője vitorlázott. Eredményükkel mindkét magyar versenyző kvótát szerzett az ifjúsági olimpiára - olvasható a szövetség hivatalos honlapján.
"Újdonsült világbajnokaink a Magyar Vitorlás Szövetség szakmai és anyagi támogatása mellett folytatják a felkészülést a nanjingi olimpiai játékokra. Közös célunk, hogy versenyzőink pontszerző helyen végezzenek" - tette hozzá Holczhauser András főtitkár.
Az ifjúsági olimpia kronológiája
2001. Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság belga elnöke felveti, hogy szervezzenek külön olimpiát a 14 és 18 év közötti korosztály számára.
2005. Rogge, az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválok (EYOF) sikerén felbuzdulva a NOB Szingapúrban tartott 117. ülésén előterjeszti javaslatát az Ifjúsági Olimpiai Játékok bevezetésére.
2007 júliusában, Guatemalában, a NOB 119. közgyűlésén döntés születik, hogy 2010-ben megrendezik az I. Nyári Ifjúsági Olimpiát, a londoni olimpia műsorában szereplő 26 sportág csökkentett programjával.
2007. augusztus 31. Jelentkezési határidő az ifjúsági olimpia rendezésére, az érdeklődő városoknak az olimpiai bizottság ajánlásával.
2007. november 12. A NOB különbizottsága dönt a pályázatok elfogadásáról.
2007. november közepén a 2010-es ifjúsági olimpia megrendezésére benyújtott pályázatot Debrecen városa, a budapesti Gundel Étteremben bemutatja a hazai és a nemzetközi sajtónak. Az I. Ifjúsági Olimpia megrendezésére 9 város jelentkezett. A NOB illetékesei által végzett első rostálás után Debrecen, Guatemala City, Kuala Lumpur és Poznan is kiesett; Athén, Bangkok, Moszkva, Szingapúr és Torino maradt versenyben. A szemlebizottság jelentése alapján a NOB Végrehajtó Bizottsága Moszkvát és Szingapúrt találta a legalkalmasabbnak a rendezésre. A NOB tagjait írásbeli szavazásra kérték fel, hogy válasszanak a két város között.
2007. december 3. és 18. között szemlebizottság látogatja végig a pályázókat, a bizottságnak január végéig kell elkészíteni értékelő jelentését a NOB végrehajtó bizottsága számára.
2008. február 21. Dönt a NOB: Szingapúr rendezheti 2010-ben az I. Ifjúsági Olimpiát. A NOB-tagok írásbeli szavazásának eredményét Jacques Rogge a Lausanne-i Olimpiai Múzeumból közvetített videó-adásban jelenti be. Szingapúr 53, Moszkva 44 voksot kap.
2008. december közepén a NOB Végrehajtó Bizottsága jóváhagyja az I. Ifjúsági Olimpiai Játékok műsorát és kvalifikációs rendszerét, valamint kulturális és nevelési programját. A londoni olimpia műsorán szereplő 26 sportág, 201 számában 3594 fiatal indulhat. A 15-16 évesek 27, a 16-17 évesek 111, a 17-18 évesek 63 versenyszámban mérkőzhetnek.
2009. február. A NOB már napirenden tartja a 2014-es II. Nyári Ifjúsági Olimpiát. A nemzeti olimpiai bizottságoknak 2009. februárig kell közölni a rendezés iránt érdeklődő várost. Márciusban a jelentkezők számára munkaértekezletet tartanak, júliusban be kell nyújtani a részletes terveket, októberben a NOB kijelöli a rendezésre alkalmas városok rövidített listáját.
2010 februárjában, Vancouverben, a NOB 122. ülésén kijelölik a 2014-es, II. Nyári Ifjúsági Olimpiát rendező várost, mely a kínai Nanjing.
2010. augusztus 14-26. I. Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékok, Szingapúrban, melynek végén az olimpiai zászlót mag Jacques Rogge, akkori NOB-elnök adta át a következő olimpiát rendező város képviselőjének.
2012. január 13-22. I. Téli Ifjúsági Olimpiai Játékok, Innsbruck (minden második évben a téli játékokat rendezik, 2016-ban Lillehammer lesz a házigazda).
2014. augusztus 16-28. II. Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékok, Nanjingban.
A nanjingi ifjúsági olimpia hivatalos honlapja: www.nanjing2014.org
A nanjingi ifjúsági olimpia promóciós videói:
Keresés