A Nemzeti Sportközpontok főigazgató-helyettese optimista, akár 10-12 londoni érem is összejöhet
Tíz évet töltött a Magyar Kajak Kenu szövetség legfelső vezetésében Schmidt Gábor, akinek neve két, igen sikeres, szegedi világbajnoki rendezéshez (2006, 2011) szorosan kötődik. A szövetség igen szervezetten működő apparátusának motorja volt, aki azután márciusban - sokak meglepetésére - egészen más területre váltott.
„Most adódott egy olyan lehetőség, amelyet úgy érzem, meg kellett ragadnom” - válaszolt a mob.hu érdeklődésére Schmidt Gábor, aki a Nemzeti Sportközpontok főigazgató helyettese lett. - „Nagyon szívesen dolgoztam a kajak-kenu sportért, de mivel alig múltam negyven éves, még szerettem volna magamat más területen is megmérettetni.”
- Az egyik legeredményesebb olimpiai sportágban évtizedeket töltött el...
„Tíz éves voltam, amikor kajakozni kezdtem a KSI-ben, az angol válogatott jelenlegi edzője, Simon Miklós irányítása mellett. Még javában versenyeztem, de ezzel párhuzamosan, 1987-ben, tizenhét évesen már belekóstoltam az edzősködésbe is. Talán legnagyobb sikeremként említhetem meg, hogy 1995-ben akkori tanítványom - a későbbi háromszoros olimpiai bajnok -, Kammerer Zoltán Buri Gergellyel párban ifjúsági világbajnoki győzelmet aratott.”
- 1997-ben jött az első, nagyobb váltás.
„Horváth Péter és Vaskuti István hívott az MKKSZ-be, ahol előbb az ifjúsági válogatottak edzője lettem, majd később szakfelügyelővé léptettek elő. 2002-ben, Füleky András távozását követően, egyhangú szavazással választottak meg a szövetség főtitkárává.”
- Miközben alapvetően rendkívül sikeres éveket ért meg a sportág vezetésének tagjaként, a Szegeden megrendezett két világbajnokság szervezésében és lebonyolításában is elévülhetetlen érdemeket szerzett.
„Ez a két csúcstalálkozó egyaránt életre szóló élményt jelentett számomra. Általánosságban pedig igen szerencsésnek mondhatom magamat, hiszen a sportág egy rendkívül eredményes időszakának részese lehettem. Más kérdés, hogy már a 2011-es Vb előtt elhatároztam: ha lesz módom rá, más munkakörben is próbára teszem magamat. A sportág minden szintjén továbbra is jók a kapcsolataim, a feladatkörömet átvevő Ábrahám Attila személye garancia a sikeres folytatásra.”
- Kiemelt feladatai közé tartozik az olimpiai központok karbantartása és fejlesztése, ami igen sokrétű tennivalókat takar.
„A napi működtetés fenntartása és ezzel párhuzamosan az elengedhetetlen karbantartása, illetve a fejlesztések koordinálása bizony nem könnyű dolog. Ha nehéz is, de olyan feltételeket kell biztosítanunk, hogy a londoni olimpiára kvótásaink jól fel tudjanak készülni. Tatán máris nagyot léptünk előre, de Dunavarsányban, Szegeden, Balatonfűzfőn, továbbá Budapesten több helyszínen is komoly munkálatokba kezdtünk. 2013-ban vívó világbajnokságot rendezünk, egy évvel később pedig vízilabda Európa-bajnokságnak adunk otthont. NEFMI-forrásból sikerült 100 millió forintot szereznünk, amit még idén felszerelések és sporteszközök vásárlására fordíthatunk.”
- Feltehetően sportága legjobbjaival szemben is vannak londoni elvárásai?
„A minden eddiginél kiegyensúlyozottabb mezőnyök ismeretében igen fontosnak tartom előre bocsátani, hogy a rendkívül nehéz kvalifikációs versenyeket követő ötkarikás eseményeken minden egyes pontszerző helynek nagyon kell örülni. Természetesen a kajak-kenu mellett - többek között - úszásban, tornában, öttusában és cselgáncsban is vannak komoly esélyeseink. Úgy gondolom, 10-12 érem megszerzésére van reális reményünk.
(Forrás és fotó: Jocha(Press) Károly)
Keresés