Hautzinger Sándor 1885. november 22-én született Lépesfalván. A legeredményesebb magyar evezős, aki több mint húsz évig versenyzett világszínvonalon, majd a magyar válogatott szövetségi kapitánya volt a legnagyobb sikerek idején.
1904-ben kezdett birkózni és evezni. Bár a birkózás csak kiegészítést jelentett számára, mégis büszke volt arra, hogy az 1905-ben először megrendezett magyar bajnokságon középsúlyban aranyérmet nyertem. Akkor még három súlycsoportban avattak bajnokot. A Magyar Atlétikai Szövetség megbízásából az MTK rendezte a versenyt, mivel öálló birkózó szövetség akkor még nem volt.
A későbbi sikeres evezőst azonban még a bajnoki arany sem tudta megtartani a birkózás számára. 1905-1932 között a Pannónia Evezős Club (PEC) sportolójaként indult evezős versenyein. 1905-1914 között minden évben utcahosszal nyerte a bécsi regattát. Kormányos négyesben és nyolcasban 19-szeres magyar bajnok.
Három olimpián vett részt versenyzőként.
A Pannónia kormányos nyolcasa képviselte az 1908-as londoni olimpián Magyarországot a hajóban Éder Róbert, Haraszthy Lajos, Hautzinger Sándor, dr. Kirchknopf Ferenc, Kleckner Sándor, Szebeny Antal, Várady Jenő, Wampetich Imre vezérevezős és Vaskó Kálmán, kormányos ült .
Így emlékezett vissza az olimpiai évekre.
" Minden futamban két hajó indult, és az egyiknek ki kellett esnie. Mi korán összekerültünk a már akkor is megrendezett Oxford-Cambridge viadal legjobbjaiból összeválogatott angol egységgel, és kikaptunk tőlük. Így meg kellett elégednünk az ötödik hellyel, pedig ha több hajó indulhat a döntőben, akkor talán sokkal előkelőbb helyen végezhettünk volna!"
1911-1914 között a Ferencvárosi TC jéglabda csapatának centere volt. A következő olimpiáról lemaradt.
"Mivel abban az időben a legjobb egyesületi nyolcas ment a világversenyekre, és 1912-ben a Hungária bizonyult jobbnak, így nem jutottam ki Stockholmba."
Visszavonulásra azonban még a világháború okozta négyéves kényszerszünet után sem gondolt.
Egy év kivételével, minden évben két magyar bajnoki címet szerzett: nyolcasban és négyesben.
Az 1924-es olimpiára – 39 éves fejjel – a kormányos négypárevezős versenyszámban Pannónia csapattársaival (Wickl Lajos, Hautzinger Sándor, Szendeffy István, Török Zoltán, kormányos: Koch Károly) indult.
"Megint pechesek voltunk! Az Angliából rendelt hajónk ugyanis csak az utolsó napon érkezett meg – orrán sérült állapotban. Közben már napokig tétlenül vártuk a szállítmányt. Gyorsan leragasztottuk leukoplaszttal, és így álltunk rajthoz. Még így is két hajóhosszal vezettünk az olaszok előtt, amikor a vízzel mindinkább megtelő hajónk 200 méterrel a cél előtt elsüllyedt! "
Az egység a 7. helyen végzett.
.png)
Az 1928. évi nyári olimpiai játékok kormányos négypárevezős versenyszámban, Pannónia csapattársaival (Hautzinger Sándor, Bartók László, Blum Béla, Török Zoltán, kormányos: Zoltán Béla) – 43 évesen rajtoltak (a képen).
Hat előfutamba osztották az induló 11 egységet. A magyar hajó a második futamban a britek előtt ért fölénysen a célba. A második fordulóban a belgák jobbnak bizonyultak, de a magyar egység kapott még egy esélyt a németekkel ellen a reményágon. Az ellenfél 2 másodperccel gyorsabbnak bizonyult, így a magyar egység lemaradt az öt hajót felvonultató negyeddöntőről. Elvileg a magyarok így a 6. helyen végeztek, de a statisztikai könyvek helyezetlennek tüntetik fel a magyar ötöst.
Az 1928-as újabb kudarc után még 1929-ben is magyar bajnokságot nyert, pedig már csaknem 44 éves volt! Visszavonulása után pedig szövetségi kapitányként szolgálta a magyar evezőssportot.
Aranyérmet nagy világversenyen nem sikerült nyernie, de mégis némi gyógyírt jelentettek az Európa-bajnoki szereplései a számára.
Európa bajnoki érmei:
1910-ben a kormányos nyolcevezős (Bányai Béla, Szebeny György, Szebeny Antal, Szebeny Miklós, Jesze Kálmán, Hautzinger Sándor, Éder Róbert, Kirchknop Ferenc, kormányos: Koch Károly) versenyszámban - bronzérmes
1921-ben a kormányos nyolcevezős (Keresztes H. István, Józsa László, Jesze Károly, Wick Lajos, Jesze Kálmán, Szendeffy István, Hautziner Sándor, Kirchknopf Ferenc, kormányos: Koch Károly) versenyszámban - ezüstérmes
1922-ben a kormányos nyolcevezős (Keresztes H. István, Józsa László, Török Zoltán, Wick Lajos, Jesze Kálmán, Szendeffy István, Hautzinger Sándor, Kirchknop Ferenc, kormányos: Koch Károly) versenyszámban - bronzérmes
1923-ban a kormányos négypárevezős (Wick Lajos, Hautzinger Sándor, Török Zoltán, Muhr Károly, kormányos: Koch Károly) versenyszámban - bronzérmes
1925-ben a kormányos négypárevezős (Wick Lajos, Hautzinger Sándor, Blum Béla, Török Zoltán, kormányos: Koch Károly) versenyszámban - ezüstérmes
Visszavonulását követően 1932-1936 között a magyar válogatott szövetségi kapitánya volt a legnagyobb sikerek idején. A korábbi ezüstök a kapitánysága évei alatt átváltoztak aranyakká.
"Nem alaptalanul mondták rólam, hogy amilyen peches versenyző voltam, olyan szerencsés vagyok kapitányként."
Az 1932-es, Los Angelesben megrendezett olimpiára ugyan a nagy költségek miatt nem jutottunk ki, de az azt követő négy évben a magyar egységek nem kevesebb, mint tíz alkalommal álltak az Európa bajnokságok győzelmi dobogóinak legfelső fokán!
A berlini olimpián azonban kapitányként is elpártolt tőlem a szerencse. Négy év sikerei, tíz Eb-arany után jött egy nagyon szerény hatodik hely nyolcasban – óriási várakozást követően."
Fia Jásdi Sándor (ifj. Hautzinger Sándor) (1921.-1992.) folytatta apja sikereit. Nyolcasban országos bajnok lett. 1957-től a Csepel SC edzője, szakedző, mesteredzője. Versenyzői 1964-től számos Európa- és világbajnokságon, sőt olimpiákon indultak el és értek el értékes helyezéseket. Edzője volt az 1968-as mexikói olimpián második helyezést elért "ezüst négyesnek".
1972, évi olimpián ő volt a válogatott vezetőedzője.
Hautzinger Sándor még megérte fia sikereit és a müncheni olimpiát. 1973. május 2-án hirtelen távozott az élők sorából.
Linkek:
sports-reference.com
Keresés