Keresés eredménye - Mészáros Ervin
Sportág | vívás |
Születési idő | 1877-04-02 |
Születési hely | Budapest |
Elhalálozás ideje | 1940-05-21 |
Elhalálozás helye | nem ismert |
Olimpia | Helyezés | Sportág | Versenyszám | Egyesület |
---|---|---|---|---|
1912 | 1 | vívás | kard csapat | MAC |
1912 | 3 | vívás | kard egyéni | MAC |
1877. április 2-án született Budapesten. 1894. május 20-án a MAC által a Nemzeti Lovardában rendezett vívóakadémián szerepel először, egy évvel később lett a klub tagja. Első mestere Halász Zsiga volt, később Santelli Italónál vívott. Kezdeti sikereit tőrvívásban érte el, négyszer nyert magyar bajnokságot (1900., 1902-1904), de miután 1906-ban csak 31. helyen végzett egy trieszti versenyen, otthagyta a szakágat.
Az osztrák-magyar hadseregben lovassági tisztként szolgált, 1905-1906-ban elvégezte a bécsújhelyi vívó- és tornatanár tanfolyamot. Bár a századforduló egyik legsikeresebb vívója volt, az 1904-es és 1908-as olimpián nem indulhatott, mivel a bécsi hadügyminisztérium a monarchia tisztjeit nem engedte magyar színekben versenyezni.
1912-ben, 35 évesen végre eljutott az olimpiára, Stockholmban tagja volt a Berty László, Földes Dezső, Fuchs Jenő, Gerde Oszkár, Mészáros Ervin, Schenker Zoltán, Tóth Péter, Werkner Lajos összeállítású olimpiai bajnok kardcsapatnak. Az egyéni verseny döntőjében sokáig veretlen volt, de kikapott klubtársától, Tóth Pétertől (egy életen át nem tudta neki ezt megbocsátani…), később Fuchstól is, így végül Fuchs és Békessy mögött 3. lett. Olimpiai bajnok létére azonban magyar bajnokságon kardvívásban még csak érmet sem szerzett.
1925-ben, 48 éves korában még 4. lett az Európa-bajnokságon (nem hivatalos világbajnokságon, ugyanis 1935-től rendeztek csak világbajnokságokat), majd abbahagyta a versenyzést. Az 1928-as olimpia kedvéért még egyszer nekirugaszkodott, a válogatóversenyen a nála 5 évvel fiatalabb, szintén a csapatba kerülés érdekében ismét versenyző Fuchs Jenővel került szembe. Az összecsapást óriási érdeklődés övezte. A páston hosszú percekig szinte mozdulatlanul állt egymással szemben a két védekező stílusú vívó, egyszer csak Mészáros lekapta a sisakját: „Kedves Jenő! Nem gondolja, hogy ez már nem való nekünk?” Fuchs bólintott: „Hát hagyjuk abba!” Mindketten visszaléptek.
Nemcsak a vívóteremnek, hanem a város képének is jellegzetes alakja volt a monarchiás békeévekből visszamaradt régi vágású úriember. Kapitány úrnak, ahogy mindenki szólította, saját evőeszköze, saját szivarjai és csak neki főző szakácsa volt egy elegáns étteremben, ideje nagyobb részét a Nemzeti Kaszinóban töltötte. Délelőttönként lakkcipőben és frakknadrágban jelent meg Santelli termében, ahol külön fogasa volt, amelyhez másnak hozzányúlnia a legnagyobb bűn lett volna. Egy ízben délután egy akkor már Európa-bajnok neves vívó mégis elfoglalta a fogasát, hiszen a Kapitány délutánonként sosem ment edzésre, ekkor azonban váratlanul beállított. Alig lehetett megbékíteni…
Különcségei ellenére nagyon szerették, udvarias és előzékeny volt, soha senkire rosszat nem mondott.
Vívását az akkori klasszikus olasz stílus jellemezte, nem láthatott tőle senki közbevágást, annál remekebbül védekezett. Hihetetlen nyugalommal várta a támadást, nézett szembe három-négy csellel is, és csak az utolsónak, a valódi vágásnak nyúlt utána, visszavágásai pedig gyilkosak voltak. Hátra a legritkább esetben ment, és támadni sem támadott sokat. A visszaemlékezések szerint a vívóteremben megállt a falnál, ott támadták a fiatalok, és ő mindent védett, órákon át. Érdekesség, hogy a kardban jobb, tőrben pedig bal kézzel vívott.
Budapesten, 1940 május 21-én hunyt el, sírja Fiumei úti Sírkertben van. Nevét Budapesten emléktábla őrzi a Testnevelési Egyetem aulájában, az Olimpiai Parkban, a Hadtörténeti Múzeum udvarán és a Farkasréti temetőben, Üllőn pedig utcát neveztek el róla.
(Forrás: vivomuzeum.hu)
Az aranyérem története
Harle Tamás írása
1912. Kard csapat
Kedves Öcsém!
Képzeld, Zimmermann Karcsival, egykori osztálytársaddal a polgáriból, futottam össze a Hungáriában az imént. Megdöbbenve hallotta, milyen szerencsés résztvevője voltál az éppen három hónappal ezelőtti nagy-nagy tragédiának, a Titanic hajó expedíciójának. Meséltem neki, hogy az április 15-i, csodálatos megmenekülésed után most Angolhonban lábadozol, s hogy a szanatóriumi estéken mily nagy örömmel olvasod Budapestről érkező soraimat.
Karcsi legnagyobb meglepetésemre kijelentette, ma este indul neki vonata a Keletiből, mert mérnöki teendői most Londonba szólítják, s éppen még valami finom magyar ízt bekapni ugrott be a Hungáriába. Kaptam az alkalmon, s amíg ő elkölti it,t a kávéházban az estebédet, én rögvest papírra vetem Neked a következő levelet. S minthogy ifjú-ifjú korodban tenmagad is nagy rajongója, sőt magas mércéjű művelője voltál a sportok olyikának, mai levelemben a stockholmi olimpiai versenyek küzdelmeiről és künn lévő honfitársaink szerepléséről számolok be Neked. Könnyű a dolgom, mert Márton – tudod, Márta nénéd fogadott fia – minden napon egyenesen a nyomdából hozza nekünk a friss Népszavát, sőt, ha szerencsénk lesz, még e levél befejezése előtt befut majd ide, hogy a táviratilag érkezett legújabb híreket is megossza velünk.
Az előzményekről némi híradást adtam már, most az utolsó napjaiba fordult a világ sportolóinak nagy versenye. A máskülönben ravasz és előrelátó rendezőség a program gyöngébb számait a végére helyezte. A kíváncsiság azonban alig csökkent valamit, mert a 32 fokos, rekkenő hőségben is majdnem tömve volt a stadion rengeteg padsora. A legnagyobb érdeklődés a maratonfutást kísérte.
A 40 km-es és 200 méteres távra a benevezett kilencvenkét futó közül az indítást jelző sípszóra 67 erős lábú és tüdejű atléta jelentkezett, még japáni versenyző is a startvonalra állt. Közöttük két magyar is készülődött, Kárpáti (Kraml) Ödön és ifjú Ripszam Henrik, az utóbbi saját költségén van künn, Stockholmban. A városban a katonák húztak sorfalat, a mögött sorakozott sűrű sorokban az érdeklődők serege.
Az első beérkező a dél-afrikai McAthur volt (ideje 2 óra 36 perc 54,8 mp), kit részint lelkesedésből, részint rossz kondíciója miatt vállukon vittek ki földijei a stadionból. A második és a többiek aránylag igen jó állapotban értek célhoz.
Birkózóink fájdalmasan áldozatául estek a fondorlatos svéd rendezőség becstelenségének. A döntőbe került nehézatlétáink (Radványi és Varga) alaposan megdolgoztak a svéd bíráskodás mellett teljesen reménytelen győzelemért. Varga 2 óra 10 percig dolgozott a svédek reménységével, Ahlgren-nel. Ez idő alatt kétszer is érintették a svéd vállai a szőnyeget, a bírák azonban nem vettek erről tudomást. Mint ahogyan arról sem, hogy a küzdelem végén Ahlgren meg nem engedett torokfogást alkalmazott, ennek köszönhette a svéd a „győzelmét”. A kimerült Varga a továbbiakban már nem is tudott kiállni a második helyért.
Az addigi győzteseknek július 15-én, hétfőn, egy ceremónia keretében adták át a díjakat. Az első díjat és az azzal járó babérkoszorút a király, a második díjakat a trónörökös, a harmadik díjakat Károly herceg adta át.
És hát akkor most következzék a legörömtelibb esemény, amit oly sok kudarcunk után már annyira vártunk, s amelyet a hős vívóink értek el ismét, tegnap, 1912. július 16-án:
Kardcsapatunk megnyerte a világ bajnokságát az olimpián!
De hogyan, drága Öcsén, hogyan?! Arra nincs is méltó szó. A magyar vívók mindvégig nagy fölénnyel végeztek ellenfeleikkel. A döntőbe jutásért az olaszokat 11-5 tusarányban, a németeket 13:3 arányban győzték le. A nyolccsapatos döntőben a hollandokat is nagy fölénnyel verték meg. A csehek csapata a biztos vereséget elkerülvén visszaléptek ellenünk. A különös szabályok ezt lehetővé teszik egy alkalommal minden csapatnak, és korábban így tettek a mieinktől megrettent görögök is.
A legnagyobb harcot az osztrákokkal kellett vívnunk. Az olimpiai szabályok szerint Stockholmban már oly mesterek is versenybe állhattak, akik a vívást főállásban katonáknak oktatják. Az osztrákoknál több ilyen mester is vívott, 5:5-ös állásig szorosan küzdöttek a felek. Ekkor már egész álló nap álltak helyt hős fiaink a teniszcsarnokban, 35 fokot meghaladó hőségben, vívóruhába beöltözve, hatalmas erőfeszítéssel.
Verderber következett, a friss osztrák bajnok és a mi legnagyobb reménységünk, Fuchs Jenő. Tudod, Öcsém, ő az 1908-as olimpiai cím kivívása után már-már visszavonultan élt a sportolástól (igaz, sokakat meglepve, egypárevezésben, a Sirály SE színeiben indult néhány futamon), mígnem az 1912-ben meghirdetett olimpiai közös edzésen egyszerre csak megjelent, és a nagyszerű teremformája alapján már nem lehetett kihagyni az indulók sorából.
Annyi bizonyos, valóban óriási formába jött ez a 30 esztendős Fuchs mostanra, biztosan legyőzte a magabízó Verdebert, és ez után a nagyszerű magyar vívók már 11:5 tusarányban mértek vereséget az elkeseredett osztrák csapatra.
A nyolcas döntőben is egyenesen meneteltek fiaink, és ott még egyszer megütköztek az osztrákokkal; 11:6 tusarányban vereséget mértek rájuk megint. Fuchs egész nap alatt 16 csapatcsörtéjéből csak egyet veszített el, a magyarok összesen 80 csörtében vívtak és 70-szer győztesen.
Dicsőséges viadal ez, olyan, amit, Édes Öcsém, száz év múltán is büszkén emlegetnek majd utódaink. Beh’ szívesen beülnék a Hungáriába, mondjuk 2005-ben is, végignézvést az akkori lapokat, könyveket, mit is írnak majd akkor erről a fényes győzelemről!
De, Kedves Öcsém, most érkezett asztalomhoz vissza Karcsi, jelzi, hogy indul a Keletibe hamarost. Be kell fejeznem levelemet, de mint azt a Népszava tudósítója táviratozta Stockholm városából (Márton futva hozta most a hírt), még egy magyar jutott tovább az egyénikard-küzdelmekben, a künn lévő valamennyi magyar (tizenkettő), bejutott így az elődöntőbe. Itt, a kávéházban, a hatalmas formát mutató Fuchsot és Mészárost tekintjük favoritnak, a következő levelemben beszámolok Neked a végkifejletről.
Gyógyulj, lábadozz, várjuk itt nagyon már a viszontlátásodat. Margitka sokat kérdez súgva felőled!
Ölelő nagybátyád:
Harle Tamás
Budapesten, 1912. július 17-én.
Ui.:
Ismerve precíz igényedet, gyorsan papírra vetem mind a nyolc magyar hőst, a kik 1908 után ismét kivívták e fényes győzelmet a világ fölött: Fuchs Jenő (született 1882-ben), Mészáros Ervin (1877), Berti László (1875), Földes Dezső (1880), Gerde Oszkár (1883), Werkner Lajos (1883), Schenker Zoltán (1880), Tóth Péter (1882).
Fiumei út
B. 203. Kripta
Keresés