25 esztendő - Együtt ünnepeltek Szöul hősei
A szöuli olimpia 25 éves évfordulójának tiszteletére rendezett ünnepséget az Olimpiai Bajnokok Klubja szeptember 17-én, a budapesti RAM Colosseumban, ahova az 1988-as Magyar Olimpiai Csapat minden tagját meghívták.
A XXIV. Nyári Olimpiai Játékok, a dél-koreai városban, napra pontosan a keddi esemény előtt 25 évvel korábban, 1988. szeptember 17-én kezdődtek.
A jelenlévőket dr. Simicskó István, sportért és ifjúságért felelős államtitkár, H.E. Mr. Nam Gwan Pyo, koreai nagykövet és a házigazda – egyben Szöul aranyérmes kardvívója – dr. Nébald György köszöntötte.
Az ünnepi eseményen a szöuli versenyzők, edzők, a csapatvezetés tagjai és újságírók mellett az akkori állami sportirányítás képviseletében részt vett Deák Gábor, az egykori Állami Ifjúsági és Sporthivatal (ÁISH) elnöke, egyben a MOB akkori vezetője és Tibor Tamás elnökhelyettes, MOB-alelnök, továbbá Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke, korábbi köztársasági elnök – aki már akkor a NOB magyar tagja volt – valamint Szekeres Pál és Kiss Norbert, az EMMI helyettes államtitkárai.
Az est műsorvezetője Kovács István, olimpiai bajnok ökölvívó volt, aki egyenként szólította színpadra Szöul bajnokait egy-egy rövid beszélgetés, anekdotázás, visszaemlékezés erejéig, miután az MTVA rövid bejátszását levetítették az érintett sportoló győzelméről. A jelenlévők újra hallhatták-láthatták többek közt Vitray Tamás közvetítését „Egérke”, „Buci”, „Gyuzsó”, "Joe" és „Gida” győzelméről.
Az ünnepelt bajnokok közt volt a tornász Borkai Zsolt, a vívó Szabó Bence és az öttusázó Fábián László is – ma mindhárman a magyar sportvezetés, a Magyar Olimpiai Bizottság prominensei.
Dr. Simicskó István, köszöntőjében a magyar kormány tiszteletét és megbecsülését tolmácsolta Szöul hősei felé. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a nyolcvanas évek nemzetközi sportvilágára a világpolitika rányomta bélyegét, a sportolóinknak nyolc évet kellett várni az olimpiai megmérettetésre. „Önök csodát nyújtottak! A sporteredmények mellett sokat tettek, hogy a nemzeti egységet erősítsék. Önök példaképek, akik közös nevezőre hozták a magyar embereket. Sport nagyhatalom vagyunk, a sportbarát kormányunk ennek megőrzése érdekében több jelentős lépést tesz” – mondta a politikus. Simicskó István hozzátette, erős csapat utazott ’88-ban Szöulba, ez a csapat ma is erős, de immár a sportvezetésben – utalt Borkai Zsolt MOB-elnökre, Szabó Bence főtitkárra, Fábián László sportigazgatóra, Szekeres Pál helyettes államtitkárra és dr. Nébald György EMMI-főosztályvezetőre; de a sort folytathatnánk akár Gyulay Zsolttal és Ábrahám Attilával is.
„Én még úgy mentem ki, hogy nem terveztem, azt, hogy olimpiai bajnok legyek, akkor ez nem volt még a célom. Pont azon gondolkoztam, gondoltam volna-e akkor, hogy mi lesz velem huszonöt év múlva – nagyon gyorsan eltelt…” – nyilatkozta az eseményen a közmédiának az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztina, aki Szöulban mindössze 14 esztendős volt…
Az ünnepséget sportolók, sporthoz közel állók – többek közt a kajakos Géczi Erika és az öttusázó Mizsér Attila – alkotta zenekarok koncertje, vacsora és kötetlen beszélgetés zárta.
A mob.hu képgalériája az ünnepségről
A mob.hu képes visszaemlékezése
(Fotó: MOB/Kovács Anikó, MTI-archív)
Keresés