25 éves jubileumát ünnepelte a Halmay Egyesület
Jelentős mérföldkőhöz érkezett a szombathelyi Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület, amely alapításának 25 éves évfordulóját ünnepelte. Az 1996-os Irány Atlanta! országos olimpiatörténeti vetélkedőn győztes trió köré csoportosult sportbarátok által létrehozott civil szervezet nevében Gál László jelenlegi és Horváth Vilmos volt elnök is köszöntötte az ünneplők népes táborát. Mindketten kihangsúlyozták, hogy szerteágazó tevékenységük, így pl. élménybeszámolók, vetélkedők, kiállítások és sportesemények szervezése, könyvkiadás, emléktáblák állítása, előadások tartása mellett az elmúlt negyedszázad legnagyobb eredménye, hogy az olimpiai eszme bűvöletében élő tagok nemcsak egy civil szerveződés tagjai, hanem igazi baráti társaságot is alkotnak.
A meghívott szervezetek képviseletében Marton Ferenc, a Vas Megyei Közgyűlés alelnöke, Szuhai Viktor, Szombathely Megyei Jogú Város tanácsnoka, valamint dr. Puskás Tivadar, Szombathely MJV korábbi polgármestere méltatta a hagyományőrző egyesület eddigi tevékenységét. Halmay Zoltán szülőfalujából, a szlovákiai Magasfaluból Dušan Dvoran, a település regnáló és Ivan Klas volt polgármestere is megtisztelte a jubileumi rendezvényt.
A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Olimpiai Akadémia nevében Győr Béla MOA-főtitkár mondott ünnepi beszédet. Kiemelte, hogy a Magyar Olimpiai Akadémia az olimpiai eszme továbbvitele érdekében jött létre és ebben kiváló segítői és harcostársai a szombathelyi hagyományőrző egyesület tagjai. Az olimpiai eszme népszerűsítése érdekében tett erőfeszítések elismeréseként a MOB és MOA oklevelét és dísztálát adta át Gál László egyesületi elnöknek.
Az olimpia körök vezetői mellett a sportolók sem hiányoztak. Márkus Erzsébet és Farkas Ágnes olimpia ezüstérmesek, Halmosi Zoltán és felesége Séfer Rozália válogatott labdarúgó és atléta, Németh László atléta edző és Sebestyén Péter a Haladás öregfiúk elnöke is együtt ünnepelt a „halmaysokkal”. Ugyancsak jelen volt Szarka Zoltán olimpiai bajnok özvegye és fia, valamint Kajdi János olimpiai ezüstérmes ökölvívó László testvére is.
Az est elején Gál László elnök az eddig elhunyt 22 egyesületi tagról egyesével mindenkiről megemlékezett. Mittli Ödön alelnök hét, még aktív alapító tagnak nyújtott át emlékplakettet. Ezt követően az egyesület két díjának átadására került sor. A Rajczy Imre-díjat olyan nem egyesületi tag kaphatja, aki az adott évben legtöbbet tett az egyesületért. 2021-ben Schmittné Makray Katalin érdemelte ki ezt az elismerést. (Ő személyesen nem tudott jelen lenni, mert éppen ebben az időben a Polgári Magyarországért Díjat vette át.) A Csejthey Lajos-díjat pedig a legaktívabb tag kaphatja. Ebben az évben Császár Zoltán és a korábbi elnök Horváth Vilmos részesült ebben a kitüntetésben.
A jubileumi est talán legérdekesebb része volt a 25 éve az olimpizmus szolgálatában című film megtekintése. A film alkotói, Cseh Géza és Gál László az elmúlt negyedszázad legérdekesebb pillanatait gyűjtötték össze egy csokorba. Az egyesület egykori elnökségi tagja, Balogh József költő-tanár éppen 10 éve hunyt el. Ebből az alkalomból a hagyományőrző egyesület megjelentetett a költő „sportos” verseiből egy emlékfüzetet, Sport és líra címmel.
A jó hangulatú ünnepség elnöki zárszóval és a Halmay-induló eléneklésével zárult.
(MOA/Halmay Egyesület/Gál László)
Keresés