Az olimpiák szülőföldjének ünnepe, emlékezés Benyák Andrásra, mozgalmas Zsivótzky-kör
A modernkori Görögországnak éppen úgy a Peloponnészoszi-félsziget volt a „bölcsője”, mint az olimpiai játékoknak. Mint ismeretes, a félszigeten található Olümpia évszázadokon át adott otthont négyévente a görögség talán legismertebb versenyeinek, s a Peloponnészoszon robbant ki 1821. március 21-én az a lázadás, amely oszmánellenes szabadságharccá szélesedett, majd kilenc év küzdelmei után a görög nép elnyerte függetlenségét. A Magyarországi Görögök Országos Önkormányzata kulturális programjai keretében a 2021. évet a Görög Szabadságharc 200. évfordulójáról szóló megemlékezéseknek szentelte. Az egész esztendőn átívelő program, a nagy tömegeket vonzó tervezett események maradéktalan megvalósulását a COVID-járvány, illetve az ezzel összefüggésben bevezetett korlátozások sajnos meghiúsították.
Ily módon csak 2021. október 16-án került sor az első nagyobb rendezvényre, a Magyar Tudományos Akadémia előtt szervezett „flashmob”-ra, amellyel a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzatának célja a figyelemfelhívás mellett az volt, hogy minél többen szerezzenek tudomást arról, milyen odaadással és összefogással szabadították fel az ősök az Oszmán Birodalom többszáz éves hódoltsága alól a hellén földet. A szép októberi idő többszáz embert vonzott az Akadémia épülete elé, akik meglepetésként fogadták és élvezték a görög dallamokkal kísért, jó hangulatú forgatagot. A Magyarországi Görögök Országos Önkormányzata a jubileumi év végén, a Bicentenáriumi Emlékév decemberi záró rendezvényén, ünnepélyes keretek között emlékezett meg a Görög Szabadságharc 200. évfordulójáról.
A Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében zajló eseményen Hristodoulu Konstantinos, a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzatának elnöke nyitó beszédében üdvözölte a meghívottakat, köztük dr. Printz János Károlyt, a Magyar Olimpiai Akadémia tanácsának tagját. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével és köszöntőjével Efthymios Pantzopoulos, Görögország budapesti nagykövete is. A színvonalas műsor tartalmát az Önkormányzat Kulturális és Sport Bizottsága állította össze, melyben közreműködött dr. Fokasz Nikosz szociológus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Társadalomtudományi Karának egyetemi tanára, az Athéni Egyetem vendégprofesszora és díszdoktora, valamint Kollonay Zoltán zongoraművész és zeneszerző.
Az akadémiai est felemelő befejezése volt a bicentenárium – a jelzett okok miatt a tervezettnél szűkebb mozgástérben megvalósuló – magyarországi rendezvénysorozatának.
Ismét szomorú hír érkezett a karácsonyi ünnepek előtt Szombathelyről, a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesülettől. Életének 76. évében elhunyt Benyák András az egyesület alapító tagja, a sport megszállottja, megbízható olimpiabarátunk. Bár tudtunk róla, hogy betegeskedik, de bíztunk benne, hogy – mint korábban már többször is – ismét visszatér a barátok közé, hogy mindig derűs karakterével, szellemes megjegyzéseivel színesítse olimpiai baráti körének és az olimpiai akadémiának az összejöveteleit. Ezúttal azonban a sors másként rendelkezett és 2021. december 13-án végleg bezárult életének földi pályája, Szombathelyen elhunyt.
Címfestő volt, aki mesterségét művészi szintre fejlesztette. Rendkívüli kézügyességét az elmúlt 25 évben számtalanszor megcsodálhattuk az olimpiai rendezvényeken. Diplomák, oklevelek, emléklapok őrzik az utókornak nagyszerű tudását. Az idei Németh Pál Emléknapon az egyesületének legmagasabb kitüntetését, a Csejthey Lajos-díjat még büszkén vette át. Az egyesület 25. évfordulójára rendezett megemlékezésen már nem vehetett részt, pedig nagyon készült rá. December 28-án, Szombathelyen helyezték örök nyugalomra. Emlékét megőrizzük! Nyugodjék békében!
Az egyesület eseménynaptára alapján az októberben – immár negyedszer – megrendezett olimpiatörténeti konferenciát követően még gazdag program várt 2021-ben a „Zsivótzkysokra”. A járványügyi helyzet alakulása miatt a vezetőség végül úgy döntött, hogy a nagyobb létszámmal tervezett találkozásokat a következő évre halasztja, néhány eseményt pedig más „mozgástérrel” hirdet meg. Mindezek eredményeként a kis közösség, bár nem a szó szoros értelmében, az év utolsó időszakában is együtt volt. A legnépszerűbb egyesületi „rendezvénynek” az adventi séta bizonyult, amelyet kis csoportokban – „buborékokban” –, jellemzően családi vagy baráti körben tettek meg a résztvevők, s erről zömmel fényképes tudósításokban be is számoltak. Ennek keretében többen is teljesítették a minden évben esedékes Zsivótzky-futás 73,76 m-es penzumát. Sikátoron a Printz-Vigh vegyes team vett sikeres rajtot, a népszerű budapesti kirándulóhely, a Naplás tó partján dr. Tóth Ferenc szervezett családi versenyt, Zsivoczkyné Komka Magdolna pedig megszokott túrázó társaságában rótta a métereket. Dr. Udvardi Erzsébet alelnök családja ezúttal „újított”, mivel Kisbéren korcsolyázva vett részt az adventi programban.
Nem szakad meg a „Zsivótzky Gyula nyomában” sorozat sem. Olimpiai bajnok kalapácsvetőnk pályájának állomásait követve 2021-re Győr volt a célpont, ahol 1956 májusában 58,41 m-es országos ifjúsági csúcsával diadalmaskodott a felnőttek között. Az egyesület tagjai közül néhányan ugyan ellátogattak az alaposan megváltozott helyszínre, de a megemlékezés tervezett tartalmára tekintettel ide is vissza kell majd térni.
A kör életének hagyományos eseménye a Zsivótzky Emléknap, amelyre a tervek szerint félévnyi halasztással, 2022-ben kerül majd legközelebb sor, beleértve az emlékdíj átadását is. A döntés azonban már 2021-ben megszülettet, mely szerint ebben az elismerésben ezúttal Iváncza Sándor, az egyesület egyik legaktívabb tagja, meghatározó személyisége részesül. Az első közös találkozóra tervezett átadáson a résztvevők adóznak majd a díjazott testvérbátyja, Iváncza Béla emlékének is, aki élete végéig a kör lelkes tagjaként vett részt a vezetőség munkájában.
2022. január 10-én, Debrecenben, a Benedek Elek Könyvtárban, Belvárosi olimpikonok címmel helytörténeti kiállítás nyílik. Köszöntőt mond dr. Pósán László, a magyar országgyűlés tudományos, kulturális és sportügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke. A kiállítást megnyitja Parádiné Kenéz Tünde, a Debreceni Honvéd Sportegyesület Békessy Béla Olimpiai Baráti Kör Szakosztály vezetője. A kiállítás január 27-ig lesz megtekinthető.
(MOB-MOA/GyB, PJK; fotó: MGOÖ, Halmay ZOHE, ZsGyOBK)
Keresés