Héder Barna ötödik „vívócsapatát” toborozza, Csurka Gergely premierre készül
Héder Barna és Csurka Gergely, a magyar sportmédia két jeles képviselője nagy feladat teljesítésére vállalkozva készül a londoni olimpiára.
A televíziózás világának szinte minden területén otthonosan mozgó Héder tizenhat év tapasztalatával és egy közel félszáz fős stábbal a háta mögött állítja majd elő az olimpiai vívóközvetítések produkcióját, a „vizes” sportok szakértőjeként hírnevet szerzett Csurka pedig az ötkarikás vízilabda tornák nemzetközi hírszolgálatának vezetőjeként – e minőségében újoncként - áll a nem mindennapi kihívás elébe.
„ Ez lesz az ötödik olyan olimpiám, ahol a vívóversenyek televíziós közvetítésének rendezőjeként működhetek közre, nagy örömömre ezúttal is egy 48 tagú magyar stáb vezetőjeként – nyilatkozta az ötvenedik születésnapja előtt álló Héder Barna a T-Mobile Sporthír Szolgálat munkatársának.
– Annak idején Manolo Romero, az olimpiai tévéközvetítéseket szervező és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság leányvállalataként működő cég spanyol vezetője Vitray Tamástól kért segítséget az 1996. évi atlantai nyári játékok labdarúgó mérkőzéseinek, illetve vívó versenyeinek a közvetítéséhez, amellyel kapcsolatban Tamásnak az volt a bölcs véleménye, hogy a foci inkább való az olasz, a francia vagy a német specialistáknak. A vívásra viszont igent mondott, ahogy én az ő felkérésére. Így csöppentem bele ebbe az üzletbe, és ezt mind a mai napig nem bántam meg. A legnagyobb dicsőség azon a napon ért, amikor az athéni olimpia női kardversenyeinek másnapján Peter Diamond, az olimpiai közvetítések jogtulajdonosának számító NBC alelnöke felhívott és gratulált a produkció minőségéhez. Az amerikai társaság olimpiai vállalkozásainak első embere úgy vélekedett, hogy a dolgunkat elsőrangúan végeztük, jobban, mint bárki is azelőtt. Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy az athéni volt az első olyan olimpia, amelynek a vívóversenyeit az amerikai tévénézők egyenes adásban követhették!”
Barna nem titkolja, hogy a legnagyobb meglepetések legutóbb Pekingben érték, távolról sem a színhely, vagy a kínai házigazdák hibájából.
„Mint mindig, négy éve is attól, illetve attól is függött a teljesítményünk minősége, hogy mennyire tudunk támaszkodni a technikai feltételeket biztosító társaságra, annak szakembereire és eszközeire. Nos, ezúttal a belga vállalkozó nem volt „olimpiai csúcsformában”, hol a kamerákkal volt a baj, hol a feliratozással, hol pedig a lassításokkal. Vért izzadtunk, amíg az elvárt színvonalat nem préseltük ki belőlük. A londoni előjelek ebből a szempontból sokkal jobbak, ami pedig a csapatomat illeti, valamivel kevesebb, mint a társaság fele újoncként készül a londoni megmérettetésre. Van közöttük kellő számú és felkészültségű operatőr, hang- és képmérnök, a lassításokkal foglalkozó szakember,egyszóval mindenki, aki a kilenc napig tartó vívóversenyek közvetítését magas színvonalon tudja megoldani.”
Csurka Gergely(41), aki hét éven át a Magyar Olimpiai Bizottság sajtófőnöke volt, korábban pedig több kiadvány szerkesztőjeként, illetve főszerkesztőjeként bizonyított, most premier előtt áll, de távolról sem lámpalázas újoncként”…
„Pályázattal érdemelten ki, hogy a londoni férfi és női vízilabda tornákon én lehessek a nemzetközi hírszolgálat vezetője, amely megtiszteltetés a számomra, de egyben egy olyan embert próbáló kihívás is, aminek szeretnék a legjobb tudásom szerint megfelelni. Van már bőven tapasztalatom ebben a munkában, hiszen hosszabb ideje, immár az ötödik éve én szerkesztem a Nemzetközi Úszó Szövetség, a FINA magazinját, emellett pedig és készítem az európai szövetség, tehát a LEN angol nyelvű hírleveleit. Természetesen voltak vetélytársaim a pályázat során, így viszont a dicsőség is nagyobbnak számíthat. Hét nagyon kemény hét vár rám, mert az érdekességekre már az olimpia előtt „vadászni” kell, emellett a tudósítók dolgát megkönnyítő adatbázist is módszeresen fel kell tölteni. Lesz ebben a megállás nélküli munkában egy ausztrál segítőtársam, és ahogy lenni szokott, a gyorsinterjúkat készítő önkéntesek munkájára is támaszkodni szeretnék. Minden női és férfi meccsen ott leszek, és bizony emiatt le kell majd mondanom egy sor úszódöntő megtekintéséről, így Gyurta Dani és Cseh Laci „aranygyanús” rajtjairól. Szívfájdalmamat enyhítheti, ha a férfi pólós döntőről szóló hírem fogalmazása közben netán könnybe lábadna a szemem…”
(T-Mobile Sporthír Szolgálat, Szalay Péter)
Keresés