Pál-Plichta Györgyi: a világbajnokságon derül ki, hol van a helyünk
Pál-Plichta Györgyi (a képen), a sportlövő-válogatott szakvezetője elégedett versenyzőink eredményeivel, ugyanakkor interjúnkban elmondta, csak a jövő évi világbajnokság ad majd reális képet arról, hol van a helyünk a világban.
A múlt heti Stoke Mandeville-ben rendezett Világkupa-versenyen a légpisztolyosok számában Gurisatti Gyula a második, Dávid Krisztina a harmadik helyen végzett.
- Az idén bevezetett új szabályok szerint ez volt az első igazán komoly verseny, amelyen a mieink is részt vettek, az eredmények azt mutatják, hogy sikerült alkalmazkodniuk az új szabályokhoz.
"Valóban, Kriszta és Gyuszi is nagyon jól helytálltak a kieséses döntőben, sokáig versenyben tudtak maradni, aminek nagyon örültem."
- Kiknek sikerült könnyebben alkalmazkodni az új rendszerhez, a fiataloknak vagy a rutinos versenyzőknek?
"Nagyon vegyes a kép, és elsősorban egyéniségtől függ. Az épeknél több versenyt rendeztek már az új szabályok szerint, és több világklasszisnak, köztük Sidi Péternek is gondot okoz az átállás az új rendszerre, sok fiatal került be a döntőbe. A kerekesszékeseknél is felbukkantak fiatalok a döntőben, de itt talán nem rendezi át annyira az erőviszonyokat az új lebonyolítási rend."
- Az alapverseny után törlik az eredményeket, a döntőben mindenki nulláról indul. Ez azt is jelenti, hogy aki jól áll a selejtezőben, az kiengedhet egy kicsit a végére?
"Nem, mert senki sem tudja igazán, hogyan áll, ezért muszáj a selejtezőben is végig koncentrálni. A másik, hogy nagyon kicsi a különbség a sportlövők között, ezért egy hiba a selejtezőben már kieséssel járhat. "
- Mi változott a felkészülésben az új rendszerrel, hogyan lehet felkészülni a döntővel járó nagyobb pszichés nyomásra?
"Gyakorlatilag két verseny zajlik. Az elsőben be kell jutni a döntőbe, utána pedig a helyezésekért kieséses rendszerben folyik a versengés. A döntőben kétszer hármat lő a mezőny, majd még kettőt, utána esik ki a leggyengébb eredménnyel rendelkező, majd két lövésenként búcsúzik mindig az utolsó helyezett. Nekünk az volt a taktikánk, hogy az első kétszer hármas sorozatot nagyon megnyomjuk, ott megpróbáljuk a lehető legtöbbet kihozni magunkból, mert, ha ez sikerül, akkor ezzel megalapozhatunk egy jó helyezést. Szerencsére mindkét versenyzőnknél bevált ez a taktika, és erre helyezzük a hangsúlyt a jövőben is."
- Dávid Krisztina és Gurisatti Gyula is ott vannak az európai élvonalban. Mire elég a teljesítményük világszinten, mi várható tőlük Rióban?
"Nagyon nehéz ezt megmondani, mert a londoni paralimpián nagyon jó eredményeket elért iráni, koreai lövőkkel nem találkozunk az európai versenyeken. Ők az ázsiai kontinensbajnokságon, illetve az ottani Világkupa-versenyeken szerzett pontokkal jutnak kvótához, velük legfeljebb a jövő évi világbajnokságon tudjuk összemérni a tudásunkat. Stoke Mandeville-ben Gyula megnyerte az alapversenyt, de az eredménye Londonban nem lett volna elég a döntőbe jutáshoz. Azt persze nehéz megmondani, hogy az új szabályokkal mennyit változnak az eredmények világ viszonylatban, a világbajnokságon derül ki, hol van a helyünk. Az biztos, hogy az európai Világkupa-versenyen az érmes helyezést nem adják ajándékba, Kriszta és Gyuszi is remek teljesítménnyel értek oda a dobogóra, keményen megdolgoztak az érmekért, és tele önbizalommal, jó hangulatban folytathatjuk a felkészülést az októberi Európa-bajnokságra."
- A nézők számára sokkal érdekesebb a kieséses döntő, de mi erről a szakemberek véleménye?
"Egyelőre egy évig tesztelik az új szabályokat. Több szakemberrel egyeztettem erről a kérdésről, mi úgy látjuk, hogy a mostani rendszerben nagyobb szerepe van a szerencsének, mint a valós tudásnak, és ezt nem tartjuk jónak. Olyan most egy verseny, mintha a 100 méteres síkfutásban 10 méternél hirdetnének győztest, és nem a leggyorsabb, hanem a legjobban startoló nyerne. Bár mi jól alkalmazkodtunk az új lebonyolításhoz is, a régi rendszert jobban szeretjük, és ha rajtunk múlik, akkor visszahozzák a régi szabályokat."
(Forrás: Bernau Péter)
Keresés