Lance Armstrong kitálalt, Armstrong igazi vallomása még hátravan (Tiszeker)
Az Oprah Winfreynek adott interjúban elismerte, hogy a '90-es évek közepe óta vérátömlesztéssel és tesztoszteronnal doppingolt.
Lance Armstrong elismerte, hogy a kilencvenes évek közepe óta az EPO, a vérátömlesztés és tesztoszteron "koktéljával" doppingolt.
A kerékpársport legnagyobb személyiségének, egyben a sportág legnagyobb doppingbotránya főszereplőjének tartott Armstrong Oprah Winfrey televíziós sztárnak először nyilatkozott erről a csütörtök éjjel sugárzott interjújában. Bevallotta, hogy alkalmazott tiltott teljesítménynövelő módszereket a Tour de France-versenyek alatt, és úgy vélekedett, hogy ezt a versenyt dopping nélkül "lehetetlen" egymás után hétszer megnyerni.
"Nem én találtam ki ezt a kultúrát (a doppingolás kultúráját), de nem tettem annak érdekében, hogy véget vessek ennek a kultúrának. Ez az én bűnöm" - jelentette ki Armstrong, aki a kortizon és növekedési hormon alkalmazását is elismerte. Mint mondta, a doppingolás olyan természetes rutinná vált, mint az, hogy a versenyzők kerekében levegő, a palackjában pedig víz van.
A lelepleződött sportember az interjú során többször is tanújelét adta a megbánásnak. Armstrong azt állította, hogy 2005 után már nem doppingolt, a 2009-es és a 2010-es Tour de France-on már "tisztán" versenyzett. (Az első említett országúti körversenyen a 3., a másodikon a 23. helyen végzett.)
Nem értett egyet az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynökségének (USADA) azzal a megállapításával, miszerint ő és volt klubja, a US Postal "a sporttörténelem legkifinomultabb, legprofesszionálisabb és mostanáig a legsikeresebb doppingprogramját fejlesztette ki és működtette". Úgy vélekedett, hogy a keletnémet sport doppingolása a 80-as években az övénél jelentősebb ügy volt.
Lance Armstrong elismerte, hogy senki sem kényszerítette a tiltott szerek szedésére, egyúttal azt állította, hogy csapatkapitányként ő sem erőltette rá csapattársaira a doppingot. A kerékpáros másokra nézve nem tett terhelő állításokat, így nem vádolta meg sportorvosát, az olasz Michele Ferrari doktort sem, aki 10 éven át felügyelte felkészülését. Igaz, azt elismerte, hogy most másként nyilatkozna róla, mint korábban, amikor pusztán kiváló szakemberi tulajdonságait domborította ki.
Elmondása szerint a mindenáron való nyerni akarás vágya a rákbetegsége ellen folytatott küzdelme során ragadt rá. Doppingolás közben nem érezte magát csalónak.
- Abban az időben nem érezte, hogy hibázik?" - kérdezte Winfrey.
"Nem. Ez ijesztő" - felelte Armstrong.
- Nem érezte rosszul magát ettől?"
"Nem. És ez még ijesztőbb."
- Nem érezte bármi módon azt, hogy csal?"
"Nem. És ez a legfélelmetesebb."
A kérdésre, hogy boldogsággal töltötte-e el a tiltott eszközökkel elért győzelem, azt válaszolta, hogy több boldogságot lelt a felkészülés folyamatában. Az interjú egy másik szakaszában az állította: örül neki, hogy mindent beismert.
"Ma boldogabb vagyok, mint tegnap voltam" - közölte Armstrong. Azt is hozzátette, hogy ha visszafordíthatná az időt, akkor nem harcolt volna a doppingolás vádja ellen. Mi több, kijelentette, hogy noha szavahihetőségét elvesztette, a történtek után is hajlandó lenne együttműködni a doppingellenes hatóságokkal.
Azzal kapcsolatban is megbánásának adott hangot, hogy a 2005-ös, doppingolással megnyert Tour-győzelmét követő visszavonulása után visszatért a kerékpársportba. Ha ez nem történt volna meg, akkor "nem ülnénk most itt" - jelentette ki Oprah Winfreynek Lance Armstrong.
Doppingbotránya kitöréséig a most 41 esztendős Armstrongot tartották a kerékpársport minden idők legnagyobb bajnokának. Csütörtökön kiderült, hogy a mind a hét Tour de France-elsőségétől megfosztott sportoló valószínűleg nem kap meghívást a világ legrangosabb versenyének centenáriumi megünneplésére. Ugyanezen a napon a kerékpárost, akit minden profi kerékpárversenytől eltiltottak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) megfosztotta a 2000-es sydneyi ötkarikás játékokon nyert bronzérmétől is.
Oprah Winfrey magáncsatornája, az OWN csütörtök éjjel a hétfőn felvett interjúnak csak az első részét sugározta, a második részt péntek estére tűzte műsorára.
Tiszeker Ágnes szerint évek óta lehetett tudni, hogy Lance Armstrong doppingolt, és most az az egyik legfontosabb kérdés, hogy miként tudta ilyen sokáig megúszni a lebukást.
Tiszeker: Armstrong igazi vallomása még hátravan
Jól kiszámítottnak és kifejezetten manipulatívnak tartja Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője azt, hogy Lance Armstrong egy show-műsorban vallott hosszú esztendőkön át tartó doppingolásáról.
A nemzeti doppingüldöző szerv szerepét ellátó MACS nemzetközileg is elismert vezetője úgy látja, hogy az egyik legnézettebb amerikai tévés programban "kipakoló" kerekes csak magára öltötte a bűnbánó szerepet, valójában azonban a szponzori pénzekért, a túlélésért küzd, azért, hogy büntetése kisebb, kevésbé súlyos legyen.
"A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA Kódexe lehetővé teszi, hogy ha a vétkes feltáró vallomással áll elő, bűnbánó magatartást tanúsít és együttműködik a hatósággal, enyhíthető a rá kirótt fegyelmi büntetés - nyilatkozta Tiszeker doktor az MTI megkeresésére. - Vagyis hogy ha biciklizni már nem is fog, más sportokban, például triatlonban még versenyezhet."
Arra a felvetésre, hogy elérheti-e ezt a célját, a MACS első embere így válaszolt: "Armstrong igazi vallomása még ez után következik majd, a hét Tour de France-elsőségtől és az olimpiai bronzérmétől is megfosztott amerikai kerékpárosnak a USADA, az Egyesült Államok Doppingellenes Ügynöksége előtt kell számot adnia, ott kell majd nevekkel szolgálnia, kik, hogyan segítették őt a doppingolásban. Nem véletlen, hogy a show-műsorban senkire sem vallott rá, tartózkodott attól, hogy bárkit is megvádoljon. Pedig ezt nem ússza meg: fel kell tárnia kapcsolatait, így segítőit, köztük orvosokat is meg kell neveznie, például a közreműködők között rebesgetik a lausanne-i labort is, úgyhogy fejek fognak hullani és nem csupán a doppingolás, hanem a doppingellenőrzés oldaláról is, mivel nyilvánvaló, hogy utóbbiból is sokan érintettek az Armstrong-ügyben."
Tiszeker Ágnes hozzáfűzte: Lance Armstrong tíz éven át hazudozott, fűt-fát beperelt, aki doppingot emlegetett vele kapcsolatban, s a mostani részleges beismeréséig kitartottak mellette fanatikus rajongói. "Immár azonban nem lehet a legendát fenntartani, amely a szent, a sosem doppingoló, ártatlanul megvádolt és meghurcolt sportoló imázsához kötődött. A kőkemény hazudozás után már nem szolgálhat példaként senki számára" - jelentette ki a MACS vezetője, aki szerint Armstrong esete mérföldkő lehet a világméretű doppingellenes küzdelemben, s ügye akár a Tour de France végét is jelentheti, vagy éppen a kerékpársport megtisztulását, a doppingolás háttérbe szorulását eredményezheti.
(Forrás: mti)
Keresés