Schmitt Pál: Az ifi olimpia létjogosultsága vitathatatlan, hősöket állít a fiatalok elé
Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság tiszteletbeli elnöke szerint a nanjingi ifjúsági olimpia minden igényt kielégít, és meggyőződése, hogy a 15-18 éves korosztálynak szüksége van egy ilyen multisporteseményre.
Schmitt Pál, aki sportolóként és sportvezetőként immár a huszonegyedik olimpiai faluban járt Nanjingban, rendkívül elégedett a látottakkal.
„Világszínvonalú a falu, minden igényt kielégít. A szervezők komoly hangsúlyt fektetnek a sport mellett a kultúrára és a nevelésre, de bárhol fordultam meg eddig az orvosi szobától a versenyhelyszíneken át az éttermekig, sehol sem találtam kivetnivalót” – fogalmazott a mob.hu-nak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagja, aki szerint az ifi olimpia létjogosultságát nem lehet megkérdőjelezni.
„Ez egy nagyon fontos vizsga a fiataloknak, igen nagy szüksége van rá ennek a korosztálynak. Hősöket állíthatunk a fiatalok elé a saját korosztályukban, példát mutathatnak, felhívják a világ figyelmét a sportra.”
Schmitt Pál emlékeztetett arra, hogy a négy éve a szingapúri YOG-on indult versenyzők közül többen is érmet szereztek Londonban, a „nagyok” között, és úgy véli, már csak ezért sem lehet megkérdőjelezni az ifi olimpia sportékét.
„Ilyen korban a versenyzők mögött már tíz év kemény munka áll, legyen az teniszező, triatlonista vagy éppen úszó, és kiváló alkalom ez arra, hogy összemérjék tudásukat a velük egykorú riválisokkal. A magyar fiatalokkal a MOB és a saját szövetségük egyaránt számol.”
Thomas Bach a napokban úgy nyilatkozott, hogy a NOB decemberi közgyűlésén jó eséllyel változtatnak az olimpiai programon, és a sportágak száma növekedhet, néhány pedig ki-, illetve bekerülhet.
„A program az egyik legérzékenyebb terület. Mindig felvetődik a kérdés, hogy túl sok-e a labdajáték, a küzdősport, illetve ha az egyik sportág kimegy, akkor melyik jöjjön be. Ne felejtsük, a birkózás is majdnem áldozatául esett a megújításnak. Nagyon óvatosan és lépésekben kell változtatni, hiszen most jó és kiegyensúlyozott a program” – mutatott rá Schmitt Pál.
A sportdiplomata fontosnak tartja, hogy az atlétika és az úszás megőrizze hegemón szerepét, elvégre azok adják meg a lehetőséget az univerzalitásra, azt, hogy minden ország részt vehessen az olimpián.
Konkrét sportágak kapcsán elmondta, a karate nagyon elöl van a virtuális várólistán, az első lehet, amelyik újonnan bekerül a programba. Akinek a neve viszont a lista végén szerepel, annak nagyon iparkodnia kell.
„A decemberi döntés megnyithatja a kapukat bizonyos sportágak előtt” – húzta alá Schmitt Pál.
Keresés