Utolsó pár előre fuss, avagy vízilabdával és vívással kezdődtek szövetségi konzultációink
Közel 650 nap múlva kezdetét veszi a párizsi olimpia, a Magyar Olimpiai Bizottság pedig már ennek jegyében hívta szokásos éves sportági konzultációra a magyar szakszövetségeket. A sort az alfabetikus sorrend végével, azaz a vízilabdával és a vívással kezdtük.
Sok szempontból mozgalmas nyarat zárt a magyar vízilabda, hiszen a hazai világbajnokságon a női-, a spliti Eb-n pedig férfi-válogatottunk szerezte meg az ezüstérmet. Az MVLSZ vezetősége, kiegészülve a két szövetségi kapitánnyal (Bíró Attila, Varga Zsolt), illetve a csapat menedzserekkel tette tiszteletét a MOB székházban, ahol a dr. Bartha Csaba sportigazgató által elnökölt konzultáción számoltak be a párizsi olimpiáig hátralévő terveikről. Az értekezleten jelen volt még dr. Géczi Mariann a sportállamtitkárság, valamint Csabai Edvin a MET képviseletében, illetve a MOB munkatársai is.
Mindkét szövetségi kapitány kiemelte, hogy soha nem látott módon zsúfolt versenynaptárnak néz elébe mindkét válogatott, akiknek a következő másfél évben 2 vb, valamin 1 Európa-bajnokság áll a rendelkezésükre, hogy kiharcolják a párizsi indulás jogát. A feladat közel sem könnyű, de koránt sem lehetetlen. A legildomosabb az lenne, ha ezeket a kvótákat már a 2023 júliusában, Fukuokában megrendezésre kerülő világbajnokságon sikerülne megszerezni, hiszen onnantól egy kicsivel nyugodtabb tempóban és hangulatban lehetne folytatni az építkezést. Bíró Attila kiemelte, hogy már a tokiói csapat gerincét is azok a fiatalok adták, akik Párizsra még ütőképesebbek lehetnek, valamint nagyjából egy 18-21 fős bőkeretben gondolkodik. Varga Zsolt, férficsapatunk szövetségi kapitánya különös helyzetben van, hiszen a válogatott mellett, klub szinten is élcsapatot dirigál a Fradi kispadján ülve. Így adódott a kérdés, hogy miként lehet ezt a túlzsúfolt válogatott versenynaptárt összehangolni a honi bajnoksággal, illetve BL-küzdelmekkel. Vári Attila elnök kifejtette, hogy a hazai mérkőzésekért a Liga felel, akik érezve a helyzet súlyát, alárendelik a válogatott érdekeknek a sajátjukat, valamint arra is kaptak garanciát a csapatok, hogy a FINA és a LEN is kész együttműködni egymással. A beszélgetés ezen a ponton kitért arra, hogy szükség lenne egy olyan sportanalitikai központ kialakítására, mely specifikusan tudná vizsgálni a vízilabdázókat, mert a sportági sajátosságok miatt a kézilabdában, illetve a labdarúgásban alkalmazott módszerek nem a legideálisabbak, melyeket a két szakág eltérései is nehezítenek. A felek a párizsi stáblétszám kapcsán is egyeztettek, mellyel kapcsolatban a MOB kérte, hogy a kvóta megszerzése után mihamarabb adjanak információt az iroda részére.
Bár nem a párizsi olimpiához kapcsolódik szorosan, de 2023 augusztusában rendezik meg a Strand Világjátékokat (WBG) Balin, melynek műsorára felkerült a strandvízilabda is. Az MVLSZ elmondta, hogy ez a látványos, ugyanakkor kiegészítő sportágként is alkalmazható szakág maximálisan számíthat a szövetség támogatására, hiszen az egyik legjobb módja a póló népszerűsítésének. Kiemelték továbbá, hogy a medencéstől eltérő csapat fog majd harcba szállni a WBG-re való kvalifikációért.
A medence után a páston folyt tovább a sportági konzultációk sora. A Magyar Vívó Szövetséget Csampa Zsolt elnök, dr. Tamás Henriette főtitkár, valamint Boczkó Gábor sportigazgató és szövetségi kapitány képviselte. Elnök úr a beszélgetés elején méltatta a nem olyan régen, a minisztériumban lefolytatott hasonló konzultációt, majd ars poeticájának adott hangot, miszerint „A siker záloga a csapatmunka!”. Ez nemcsak a páston elengedhetetlen, hiszen a világ vívóéletében jelenleg az a tendencia, hogy kis túlzással minden nemzet a csapatkvalifikációra hajt az adott fegyvernemekben; de az MVSZ-en belül is ez a vezér szellem, melynek hathatós következménye, hogy a tíz évvel ezelőtti londoni 4 egyéni kvóta után Tokióban már 13 magyar vívó képviselte hazánkat. Párizsra tekintve reális célként lehet kitűzni a 13-14 fő részvételét a játékokon. Csampa Zsolt bizakodó, hogy három-négy csapatunk is ki tudja vívni a kvalifikációt, valamint, hogy Atlanta után ismét lesz férfi tőrvívónk is olimpián. Utóbbi fegyvernem férficsapata az utóbbi időben igen kitett magért, így, ha Párizsba nem is, de Los Angeles-re már odaérhetnek a legjobbak közé. Vívóink kvalifikációja 2023 áprilisában kezdődik, de az addig hátralévő világkupákon és GP-n se mindegy, milyen eredményeket érnek el a válogatottak. Bár a jelenlegi globális gazdasági helyzet nem éppen a legfényesebb, a szövetség költségvetése stabil. A felnőtt válogatottak felkészülése nem sérülhet semmiben, így ennek szellemében tervezik meg a következő időszakot, ami magába foglalja szakmai és egészségügyi stáb bővítését, fejlesztését is.
(MOB; képek: MOB/Szalmás Péter)
Keresés