Felavatták Földi Imre síremlékét
Olimpiai győzelmének napján, augusztus 28-án a tatabányai Síkvögyi úti temetőben felavatták Földi Imre súlyemelő síremlékét. Az eseményen mintegy húsz olimpikon is részt vett, a bajnokot Schmidt Csaba polgármester mellett Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke méltatta.
Földi Imre 2017. április 23-án hunyt el, május 8-ai, 79. születésnapja előtt néhány nappal. 1955 és 1978 között a Tatabányai Bányász színeiben versenyzett, majd ugyanitt edzősködött 1976-tól 1988-ig. A magyar válogatottban 1959-től 1977-ig szerepelt, öt olimpián, tíz világbajnokságon és 13 Európa-bajnokságon indult. Pályafutása alatt húsz alkalommal állított fel világcsúcsot és félszázszor magyar csúcsot. Ötször volt az év magyar súlyemelője. A müncheni olimpián arany-, Tokióban és Mexikóvárosban ezüstérmet nyert. Rómában hatodik, utolsó olimpiáján, Montreálban ötödik, pontszerző helyen végzett. Kiemelkedő tehetség volt, eredményei alapján hosszú időn keresztül a világ egyik legjobbjának tartották. Öt világbajnoki arany-, öt ezüst- és két bronzérem; tíz Európa-bajnoki győzelem, öt második és két harmadik helyezés; világcsúcsok, magyar rekordok fűződnek a nevéhez.
Eredményeit, munkásságát számos elimeréssel jutalmazták. MOB olimpiai aranygyűrűt 1995-ben, Olimpiai emlékérmet 2009-ben vehetett át. 2007-től a Nemzet Sportolója, 2016-ban Prima Primissima-díjas lett. A sportág halhatatlanja, a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség 2005-ben az évszázad súlyemelőjének választotta és érdemrenddel ismerte el.
Kulcsár Krisztián hangsúlyozta, hogy Földi Imre 1938. május 8-án Kecskeméten született, de élete Tatabányához kötötte sportolóként, edzőként egyaránt. Azt mondta, különös, egyben megtisztelő érzés, hogy amíg 2017 májusában éppen Földi Imre volt az első olimpiai bajnok, akinek a temetésén részt vett a MOB frissen, akkor alig két napja megválasztott elnökeként, most bő két esztendővel később az olimpiai család nevében ő emlékezhet, méltathat a bajnok síremlékavató ünnepségén. A MOB-elnök emlékeztetett, hogy 2017. május 4-ei temetésén Kamuti Jenő búcsúzott tőle, aki azt mondta, Imre az az ember volt, aki szeretett adni, nemcsak szeretetet, odafigyelést is. „El tudom képzelni, nem is magának küzdött, hanem hogy győzelmével örömet okozzon családjának, Tatabányának és az egész országnak. Ez volt a fő motivációja... Imre mindig becsületesen készült és tisztességesen versenyzett, mindannyiunk számára örök példakép marad".
„A MOB egyik feladata az olimpiai hagyományőrzés, az olimpiai hősök emlékének ápolása; ezért is mondok köszönetet Schmidt Csaba polgármesternek, hogy gondozzák Földi Imre emlékét. Gratulálok a síremlék két alkotójának: Tóth Dávid szobrászművésznek és Csengery Árpád kőszobrásznak” - mondta Kulcsár Krisztián.
Schmidt Csaba, Tatabánya Megyei Jogú Város polgármestere a bajnok városhoz való kötődéséről beszélt. Elmondta, hogy még a bajnok életében sportcsarnokot neveztek el róla a bányászvárosban.
A síremlékavatáson részt vett 20 olimpikon - köztük Balczó András, Rejtő Ildikó és Varga János a Nemzet Sportolói -, a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának tagja, a Magyar Olimpiai Akadémia tanácsának tagjai - köztük Győr Béla főtitkár -; továbbá a Magyar Súlyemelő Szövetség elnöke, Dobos Imre és Takács Mária főtitkár, valamint családtagok - köztük a bajnok lánya, a 16-szoros Európa-bajnok Földi Csilla -, korábbi barátok, tisztelők, a sportág és Tatabánya képviselői; a tokiói olimpiára készülő Nagy Péter súlyemelő és Csernoviczki Éva judós.
A MOB és a MOA koszorúval, a résztvevők egy-egy szál fehér rózsával tisztelegtek Földi Imre, a nemzet egykori sportolójának emléke előtt.
(MOB, fotó: MOB/VF)
Keresés