A sport ereje az éghajlatváltozás elleni küzdelemben
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének éghajlatváltozással foglalkozó bizottságának (United Nations Climate Change) képviselői, valamint a világ sportszervezetei az első ízben megrendezett Sport Positive Summit keretén belül találkoztak.
A globális találkozón a sport környezetre gyakorolt pozitív hatásán volt a hangsúly. A NOB és az ENSZ klímabizottsága által rendezett virtuális összejövetelen több mint 500 résztvevő gyűlt össze, hogy a sport szerepét vitassák meg a klímaváltozás elleni küzdelemben, valamint a COVID-ból való kilábalásban.
„A sport azon közös képességünkre emlékeztet, miszerint túl tudunk kerekedni a látszólag lehetetlen akadályokon is” – mondta Patricia Espinosa, az ENSZ-bizottság ügyvezető titkára. A két globális méretű válság; a klímaváltozás és a COVID-pandémia konvergenciája megnyitotta a lehetőséget, hogy ne csak a vírusból épüljünk fel, hanem előretekintőek legyünk, és biztonságos, egészséges, zöld és fenntartható módon építsünk fel városokat és közösségeket.”
A csúcsot az ENSZ sport az éghajlatváltozás ellen keretegyezmény (UN Sport for Climate Action Framework, az ENSZ klímaváltozással kapcsolatos bizottságának egy kezdeményezése, amelyben a NOB vezető szerepet töltött be) aláírónak éves találkozójaként rendezték, amely során a dokumentumot kézjegyükkel ellátók által elért klímaügyi teljesítményeket mutatták be, illetve számos többi szervezetet is felszólítottak, hogy csatlakozzanak.
„Több mint 160 szervezet csatlakozott, és egyre többen vagyunk, így az ENSZ sport az éghajlatváltozás elleni keretegyezménye igazi lendületet teremtett a sportvilágban” – mondta Marie Sallois, a NOB vállalati és fenntartható fejlődésért felelős igazgatója. „A NOB maximálisan elkötelezett, hogy hatékonyan fellépjen a válság ellen, az olimpiai mozgalmat pedig továbbra is vezetni és inspirálni fogja a zöld és fenntartható jövőhöz vezető úton.”
Az eseményen azt is megvitatták, hogyan lehetne minél jobban bevonni a szurkolókat és a sportolókat az éghajlatváltozás elleni küzdelembe, valamint a sportot érintő sokszínűség és befogadás témaköreibe.
A NOB, amely már most is úgy üzemel, hogy semlegesíti szén-dioxid-kibocsátását, nemrégiben bejelentette, hogy 2024-re pozitív mérleget kíván felmutatni e területen, csak úgy, mint minden ötkarikás rendezvény esetében 2030-tól, túlszárnyalva ezzel a jelenlegi követelményeket, miszerint az olimpiáknak "csupán" klímasemlegesnek kell lenniük.
A NOB odafigyel szénlábnyomára, illetve szigorú intézkedéseket vezet be annak csökkentésére. A nemzetközi olimpiai szervezet hivatalos szén-dioxid-kibocsátásért felelős partnerének, a Dow-nak köszönhetően, a NOB már ellensúlyozta a becsült kibocsátását 2017 és 2020 között.
(olympic.org)
Keresés