Az olimpiai bajnok labdarúgó Sárközi Istvánra emlékeztek Jászberényben
A mexikói olimpiai bajnok labdarúgó Sárközi István tiszteletére emléktáblát avattak a Jászberényi Football Club sportpályáján október 6-án. Az alkotás többéves előkészület és szervezés eredményeként, a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottsága és a Magyar Olimpiai Akadémia kezdeményezésére készült el Győr Béla jelentős koordináló munkája mellett. A vasárnapi eseményen az olimpiai család nevében Vékássy Bálint MOB-főtitkár emlékezett az MTK egykori jobbszélsőjére.
Jászberényben három magyar olimpiai bajnok született: a vívó Gerevich Aladár, az ökölvívó Csík Tibor és a labdarúgó Sárközi István; a településen most már mindhárom bajnok emléke tovább él.
A megemlékezés moderátora dr. Gottdiener Lajos, a Jászberényi FC elnöke volt, beszédet mondott Jászberényi Városi Önkormányzata képviseletében dr. Szabó Tamás polgármester, az MTK Budapest képviseletében Dénes Ferenc, a Magyar Labdarúgó Szövetség részéről az egykori olimpiai bajnok csapattárs Dunai Antal, továbbá dr. Csiki Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára, aki egyben a Jászberényi FC sportorvosa is. Az emléktáblát Sisa Balázs ötvösművész készítette.
A táblaavatás időpontja egybeesett a nemzeti gyásznappal, a 13 aradi honvédtiszt vértanú emléknapjával. „Egyszerre nemzeti gyásznap és egyszerre egyfajta öröm, ünnep, hiszen a táblaavatás egyúttal valaminek a megszületését is jelenti” - fogalmazott Vékássy Bálint.
„Az egykori bajnokoknak egy síremlék, egy szobor, egy emléktábla; a kőbe vésett sorok és a papírra vetett, almanachban megjelent gondolatok állítanak generációkon átívelő örök emléket. Sárközi István az Új Köztemetőben nyugszik, ötkarikás síremléke Budapesten emlékeztet egykori érdemeire. Olimpiai bajnok volt, ez feledhetetlen. De a sikereket nehezen dolgozta fel, káros szenvedélyek rabja lett, téves úton járt, nem találta helyét a civil világban. Rövid, kezdetben sikeres, később hányatott sorsa miatt alakja nem tudott legendává teljesedni, a fiatal nemzedék előtt példaképpé forrni, alig 45 esztendősen, tisztázatlan körülmények között ragadta el a halál.
De bajnok volt, Mexikóban a győztes magyar labdarúgó-válogatott tagja, a jobbszélső gólt is jegyzett '68-ban. És az olimpiai család a bajnokait nem feledi. A MOB-nak kötelessége az olimpiai család tagjainak megbecsülése, emlékük ápolása. Ezért is kezdeményeztük az emléktáblát, mely a Jászberényi Városi Stadion területén méltó emléket állít a város szülöttjének, kinek a 60-as években innen indult sportpályafutása. A tábla befogadása Jászberény sport iránti elköteleződését is mutatja” - fogalmazott Vékássy Bálint.
„Ez az emléktábla egy összefogás eredménye. Annak ötlete évekkel korábbra visszanyúlik. A történethez hozzátartozik, hogy Sárközi István a halálának 25. évfordulójáig sem kapta meg az olimpiai bajnoknak járó elismerést. 2017 februárjában a MOB Emlék- és Hagyományőrző Bizottsága (akkori elnöke Gémesi György) és a Magyar Olimpiai Akadémia kezdeményezte annak felállítását. A bizottság megkereste az MTK Budapestet, a Magyar Labdarúgó Szövetséget, Jászberény Város Önkormányzatát és a Jászberényi Futball Clubot, hogy a MOB-bal közösen vállalják a költségeket, és együttesen legyenek őrzői az olimpiai bajnok labdarúgó emlékének. A kivitelezés során kulcsszerep jutott az ügyet kézben tartó Győr Bélának, aki időközben a MOB Mező Ferenc Sportbizottsága Emlék- és Hagyományőrző Albizottságának elnöke és a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára lett. A MOB az MTK-nál kezdeményezte Sárközi István részére az MTK Örökös Tagja cím odaítélését, a kék-fehérek ebben is partnernek bizonyultak. Az olimpiai család nevében köszönöm az összefogást!” - mondta a MOB főtitkára.
Az emléktábla-avatást a Jászberény-Sényő NB III-as mérkőzés követte, amelynek a kezdőrúgását a két jelenlévő olimpiai bajnok: Dunai Antal és Szalay Miklós végezte el.
(MOB, MOA, fotó: MOB)
Keresés