Papírsúlyú legenda
Négy olimpián járt, ezt se előtte, se azóta nem csinálta utána senki. A terrortámadás árnyékában nyert aranyérmet, és a mai napig vita tárgyát képzi ez volt-e a századik… A nyolcszoros magyar bajnok Gedó György ma 70 éves, őt köszöntjük.
Gedó György 1949. április 23-án született Újpesten. Vér szerinti szülei a helyi zsinagóga lépcsőjére tették ki, ám csakhamar szerető nevelőszülőkre talált, így gyerekkorát Békéscsabán töltötte.
Itt ismerkedett meg a sportággal, 1957-ben lesz a helyi Építők egyesületének tagja. Hamar megmutatkozott tehetsége. 1965-ben igazol Budapestre, ahol a Magyar Pamut SC versenyzője lesz, tőlük két év múlva a Vasas-ba szerződik, melynek pályafutása végéig tagja maradt. Itt vette szárnyai alá a legendás Adler Zsigmond, akit Gedó apjaként tisztelt.
A papírsúlyt (48kg) 1968-ban vezették be az ökölvívásban Gedó György nagy szerencséjére, így a mexikói olimpián már ebben a kategóriában állhatott a szorítókötelek közé. Ez volt élete első ötkarikás versenye, ahol ugyan helyezetlenül zárt, de tapasztalatszerzésnek jó volt. A rákövetkező olimpiász alatt kétszer nyerte meg a kontinens bajnokságot, a ’72-es müncheni játékokon pedig a dobogó legfelső fokára állhatott fel.
Az olimpia után behívják katonának, a Honvédba nem szándékozik átigazolni, ezért nem tud megfelelően edzésre járni, így a ’74-es kubai vb-re nem a megszokott felkészültséggel érkezik, helyezetlenül is zárja azt. A rákövetkező évben az Eb-n bronzérmes. Bár az előolimpiát megnyerte, a montreali játékokon csak az 5-8. helyen végez. Az olimpia után visszavonul, de 1980-ban visszatér a szorítóba, megnyeri a honi bajnokságot, így utazik Moszkvába, élete negyedik ötkarikás eseményére, ahol a négy évvel korábbihoz hasonlóan zár.
A civil életében a Belvárosi Vendéglátó Vállalat Szép utcai borozóját vezeti 1981-től 1989-ig. Szerződésének felmondása után – mintegy demonstrálva –, a Hősök terén cipőpucoló ládával, érmeivel, kupáival felszerelkezve gyűjt adományokat – ez a megmozdulás később nagyban hozzájárult az olimpiai életjáradék bevezetéséhez.
A Kordax cég kezdeményezésére 1994-ben ökölvívó iskolát nyit Egerben, ám egy évvel később egy edzésen súlyosan megsérül. Gerincsérvet kap, tolószékbe kényszerül, de kemény munkával sikerül elérnie, hogy ma már bottal tud járni.
Özvegy, három gyermeke van. Nyugdíjasként is aktívan részt vesz az olimpiai család, valamint sportágának életében, szinte nincs olyan rendezvény, ahol ne tenné tiszteletét, legyen az az Olimpiai Bajnokok Klubjának összejövetele, vagy ifi boksz világbajnokság.
Gedó Györgyöt április 23-án az egykori sporttársak, edzők és sportvezetők köszöntötték a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja szervezésében.
A rendezvényt egy, az ünnepelt müncheni döntőjéről készült rádiófelvétel lejátszásával kezdték, majd Nemcsák Károly színművész, a József Attila Színház igazgatója olvasott fel egy, az ökölvívásról szóló írást. Ezt követően videók idézték fel az 1972-es bajnok pályafutásának emlékezetes pillanatait, majd Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke is köszöntötte az ünnepeltet.
Gedó György kitartása és szívóssága példaértékű lehet bárki számára. Az Isten éltesse még sokáig!
(MOB összeállítás, kép:MTI)
Keresés