Statisztikák és érdekességek a magyar csapat phjongcshangi szereplésének tükrében
A 2018-as téli olimpia sok szempontból történelmi jelentőségű volt Magyarország számára. Az alábbiakban összegyűjtöttük a legérdekesebb statisztikákat és érdekességeket a phjongcshangi játékokkal kapcsolatban.
A 2006-os torinói olimpia óta a legtöbb magyar sportoló kvalifikálta magát a játékokra (szám szerint 19), és 2002 óta nem képviselte ennyi magyar női versenyző Magyarországot (összesen tízen). Sportolóink összesen hat különböző versenyszámban indultak, mindközül a legsikeresebb a rövidpályás gyorskorcsolya volt, hiszen mind a 15 szerzett olimpiai pontot ebben a sportágban érték el olimpikonjaink.
A Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor összeállítású magyar férfi 5000 méteres rövidpályás gyorskorcsolya váltó Magyarország története első téli olimpiai aranyérmét nyerte meg, ami az elmúlt 38 év első téli olimpiai érme is egyben. Az 1980-as Lake Placid-i játékokon a Regőczy Krisztina, Sallay András jégtánc páros végzett másodikként. Ez az aranyérem összesen a 177. olimpiai elsőséget jelenti magyar szempontból.
Váltónk ezzel a történelmi győzelmével olimpiai rekordot is döntött, a 2014-es győztes orosz csapat eredményét javította meg. Továbbá a Liu testvérpár fiatalabbik tagja, a 19 éves Liu Shaoang az egyik legfiatalabb magyar férfi olimpiai bajnok lett (az úszó Wladár Sándor 17 évesen lett olimpiai bajnok).
Ezen kiváló eredmények következtében Magyarország Ukrajnával holtversenyben a 21. helyen végzett az éremtáblán, 91 nemzet - köztük az olimpiai zászló alatt versenyző Oroszország - között. A lista első helyén Norvégia végzett 39 éremmel, ami a legtöbb, amit egy ország valaha nyert a téli olimpiák történetében.
A ponttáblázaton 24. helyen zárt Magyarország, holtversenyben Szlovéniával. A Phjongcshangban szerzett 15 pontunk a legtöbb, amit országunk valaha szerzett a téli olimpiák történetében. Ezzel az 1948-as St. Moritz-i teljesítményt sikerült felülmúlni, amikor sportolóink 10 ponttal tértek haza Svájcból.
Az aranyérem és a 15 szerzett pont egyben azt is jelenti, hogy a rövidpályás gyorskorcsolya éremtáblázatán 6. helyen végeztünk, olyan nagyhatalmakat megelőzve, mint az Egyesült Államok és az olimpiai színekben induló orosz sportolók.
Habár az idei játékokon szinte minden a rövidpályás gyorskorcsolyázók sikereiről szólt, fontos megemlíteni, hogy Kékesi Márton műlesiklásban elért 30. helye 1994. óta a legjobb magyar eredmény a férfiak között. A lillehammeri olimpián Bónis Attila akkor a 22. helyen végzett.
Összegzésként, az alábbi táblázatban összeszedtük az eddigi téli olimpiák magyar helyezéseit és indulóit:
A magyar sportolók eredményeit itt olvashatja.
(MOB/Szakács Bálint, fotó: MOB/Szalmás Péter)
Keresés