Fókuszban Tokió és a Sportszázad az olimpiai akadémia vándorgyűlésén
A Magyar Olimpiai Akadémia 74. Vándorgyűlését november 6-án, szombaton, Szentendrén, az MH Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokság Művelődési Központjában rendezték meg. Az esemény középpontjában a tokiói olimpiai szereplés és a Sportszázad bemutatása állt.
A résztvevőket a regisztráció után Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára köszöntötte, majd bemutatta a vendéglátó parancsnokokat: Bozó Tibor vezérőrnagyot, a Magyar Honvédség (MH) Tartalékképző és Támogató Parancsnokság (TTP) parancsnokát; Kiss Zoltán alezredest, az MH Szentendrei Helyőrségtámogató Parancsnokság (SZHTP) parancsnokát; Frankó Imre ezredest, az MH Altiszti Akadémia (AA) megbízott parancsnokát. Külön üdvözölte az MH Sportszázad megjelent tagjait: Kasza Róbert főhadnagyot, öttusázó olimpikont; Kövér Márton hadnagyot, világ és Európa-bajnok kenust és Balogh Mátyás szakaszvezető, íjász olimpikont. A főtitkár bemutatta az általa írt és szerkesztett, katonaolimpikonokról szóló tablósorozatból készült kiállítást a művelődési ház aulájában. A kiállítás után Bozó Tibor vezérőrnagy vezetésével és bemutatásával a MH Altiszti Akadémia létesítményeit, sportkombinátját, a sportcsarnok falán elhelyezett sportolói emléktáblákat tekinttették meg a résztvevők, majd közösen elhelyezték a MOA és a MOB koszorúját Budai II. László, olimpiai bajnok labdarúgó emléktáblájánál. Budai László hosszú ideig volt tagja a mérkőzéseit a laktanya pályáján játszó Kossuth Katonai Főiskola Sportegyesület (Kossuth KFSE) labdarúgócsapatának. Emlékét őrizve a laktanya sportcsarnokát is róla nevezték el.
A katonás ebéd után a művelődési ház színháztermében kezdődött az előadások sorozata. A narrátor Győr Béla megnyitója után üdvözölte a megjelent vendégeket, köztük külön dr. Bukta Zsuzsanna MOA-elnököt, Kulcsár Krisztián MOB-elnököt, Bozó Tibor vezérőrnagyot, Kiss Zoltán alezredest, Frankó Imre ezredest, Chmelik Ernő alezredest, Kövér Márton hadnagyot és Rédei Istvánné tanácsost, a művelődési ház igazgatóját. Üdvözölte a megjelent olimpikonokat: Balogh Mátyás íjász olimpikont, Kasza Róbert öttusázó olimpikont, Zsivótzkyné Komka Magdolna atléta olimpikont, valamint a MOA-tanácstagokat, az olimpiai baráti körök képviselőit, a vendégeket. Ezután dr. Bukta Zsuzsanna, Kulcsár Krisztián, Bozó Tibor, Kiss Zoltán és Frankó Imre köszöntötte a megjelenteket.
Az előadások között Bukta Zsuzsanna a MOA terveiről, helyzetéről; Fábián László olimpiai bajnok öttusázó, a MOB sportigazgatója a magyar csapat tokiói szerepléséről beszélt. Győr Béla az előző, 2019. szeptember 14-én, Romhányban rendezett vándorgyűlés óta az olimpiai mozgalomban elhunyt sportolókról és sportvezetőkről vetített anyagban emlékezett meg, melynek végén a résztvevők egyperces néma felállással tisztelegtek. Kövér Márton hadnagy az MH Sportszázadát mutatta be. Chmelik Ernő alezredes, kiképző főtiszt, testnevelő a Magyar Honvédség testnevelési és sportrendszerét mutatta be. Farkas László nyugállományú alezredes, a Honvéd Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke a szövetségének munkájáról tájékoztatta a hallgatóságot. Zagyva Sándor százados, a Szentendrei Kinizsi Honvéd Sportegyesület titkára a laktanya és az alakulat bázisán működő sportegyesületüket ismertette. Dr. Dénes Tamás újságíró, a Magyar Sportújságírók Szövetségének főtitkára a Kossuth KFSE labdarúgóinak fénykoráról beszélt, nagy sikert aratva.
Az elismerések között Rédei Istvánné, Chmelik Ernő és dr. Dénes Tamás kapta a MOA Tiszteleti jelvényét az olimpiai eszme ápolásáért, az olimpiai akadémiával és bizottsággal szervezett, közös olimpiai rendezvények támogatásáért, a MOB és a MOA munkájának népszerűsítéséért. A vándorgyűlés emlékére, a résztvevő katonai vezetők és szervezetek részére, a MOA-tanács olimpiai lángot ábrázoló serleget adományozott.
A szokásoknak megfelelő bejelentést ezúttal dr. Printz János Károly, a MOA tanácsának tagja, a Zsivótzky Gyula Olimpiai Baráti Kör elnöke tette meg. Kisbér polgármesterével történő előzetes megbeszélések után jelentette be a város meghívását a következő, 75. Vándorgyűlésre. Az eseményre a tervek szerint 2022 tavaszán kerül sor a kisvárosban, amely fontos szerepet játszott Zsivótzky Gyula életében is.
Győr Béla a zárszavában megköszönte minden résztvevőnek a jó hangulatú rendezvényt és az előadásokat. Reményét fejezte ki, hogy még sok hasonló, nagyszerű rendezvénynek lehetnek tanúi a részvevők. A rendezvény emlékére minden résztvevő egy kis, a katonák tokiói olimpiai szereplését feldolgozó kiadványt, 2020-as MOA-évkönyvet és jelvényt, illetve a vándorgyűlésre készült kitűzőt kapott.
(MOB-MOA/GyB; fotó: Róth Tamás/Róthfotók)
Keresés