Berczelly Tibor
Kovács Pál
Kovács Pál
Gerevich Aladár

Hat perc alatt döntötték el a mérkőzés sorsát a csehek, döntetlen a lengyel-orosz találkozó

PDF letöltés Cikk nyomtatása E-mail

Nyílttá tette az A-csoportot Csehország a labdarúgó Európa-bajnokságon, miután a második fordulóban 2–1-re legyőzte Görögországot.

Michal Bílek legénysége már a hatodik percben két góllal vezetett, a dél-európaiak csak a fordulás után eszméltek fel – a csereként beálló Theofanisz Gekasz találata azonban csak a szépítéshez volt elég.
A görögök fehérben, a csehek szokásos piros szerelésükben léptek pályára. Nem mondhatni, hogy sokat teketóriáztak volna a csapatok: a 3. percben Petr Jirácek kapott zseniális indítást Hübschmantól, majd kilépett védője mellett, és a tizenhatosról ballal a kapuba lőtt (Kosztasz Halkiasz csak beleérni tudott a labdába) – ezzel megszületett a 2012-es Eb eddigi leggyorsabb gólja. 0–1

Még felocsúdni sem volt időnk, máris növelte előnyét Csehország: Gebre Selassie rohant el a jobb oldalon, középre gurítását a berobbanó Václav Pilar sodorta a kapuba – a görög védelem ezúttal sem állt a helyzet magaslatán, a cseh játékosról estében pattant a labda a dél-európaiak kapujába. 0–2

A görögök feleszméltek a kezdeti sokkból, Vaszilisz Toroszidisz beadását Jorgosz Szamarasz tette volna kapura, ha nem lett volna lesen. Szegény Halkiasz: nem elég, hogy hat perc alatt két gólt kapott, még meg is sérült, így a 38 éves kapust le kellett cserélni.

Jirácek akkora lendületbe jött, hogy még Stephane Lannoy játékvezetőt is felborította, amikor indítani igyekezett. A mérkőzés első sárgáját begyűjtő Tomás Rosicky tesztelte először a nemrég beállt görög kapust, ám Szifakisz könnyen hárította a távoli lövést.

Fél óra elteltével sem lehetett mondani, hogy a görögök magukhoz tértek volna a kezdeti sokk után. Fernando Santosnak változtatnia kell, mert Petr Cech egyelőre inkább csak nézőként van jelen a találkozón.

A 41. percben Toroszidisz adott be a jobb oldalról, Fotakisz pedig a hálóba fejelt – a francia bíró les miatt érvénytelenítette a találatot. Ez közel volt. A hajrára kicsit magukhoz tértek a görögök, elkezdtek futballozni, ám a meg nem adott gól megtörte lendületüket, az első félidő így 2–0-s cseh vezetéssel zárult.
Az első játékrészben 51:49 volt a labdabirtoklás aránya a kétgólos előnybe kerülő Csehország javára. Kapura a csehek hatszor, a görögök kétszer lőttek, előbbiek háromszor találták el ellenfelük kapuját, utóbbiak kétszer. Lesek tekintetében a görögök előnye tetemes volt az első félidőben (5:0), míg a szabálytalanságokat inkább a csehek követték el (11:3 volt a javukra).

Érdekes döntésre szánta el magát Michal Bílek: lecserélte a szünetben Tomás Rosickyt – az Arsenal középpályása jól futballozott az első félidőben, váltásnak oka vagy sárga lapja, vagy egy esetleges sérülés lehetett.

A langyos első percek után magasabb fokozatba kapcsolt Görögország: az 53. percben a csereként beálló Gekasz használta ki Cech hibáját, ugyanis a Chelsea kapusa saját védőjével összefutva kiejtette a labdát, Gekasz pedig köszönte szépen, az üres kapuba gurított. 1–2 (Minden bizonnyal az Eb eddigi legnagyobb potya gólja volt ez). Fernando Santosnak zseniális a hetedik érzéke: a Lengyelország elleni nyitó meccsen is csereembere szerzett gólt, most is.

Ez a görög gól nagyon kellett a meccsnek, hiszen abszolút nyílttá tette azt. A görögök minden követ megmozgattak az egyenlítő gólhoz, a 72. percben Gekasz kapott forintos labdát, ám a partjelző lest intett – a visszajátszások a reklamáló görögöket igazolták, a francia asszisztens ezúttal tévedett.

Az utolsó negyedórában a görögök görcsösen próbálkoztak, ám a cseh védelem állta a sarat, sőt, kontrákat is vezetett a Bílek-csapat. A rengeteg eladott labda és szabálytalanság megtörte a játék ritmusát, sok volt a játékmegszakítás, ami nehezített Gekaszék dolgát.

A hajrában már nem változott az eredmény, így a cseh válogatott – amely megrázta magát az első körös vereség után – 2–1-re legyőzte Görögországot, így életben tartotta továbbjutási esélyeit, sőt, nyílttá tette az A-csoportot.

A labdarúgó Európa-bajnokság A-csoportjában a társházigazda Lengyelország döntetlent játszott a tornán villámrajtot vett Oroszországgal. A szbornaja ezzel az egy ponttal a csoport éllovasa maradt, és a lengyel továbbjutási álmok is megmaradtak.

Hogy, hogyan nem, mindenféle méricskélés nélkül egymásnak ugrott a két csapat (na, éppen ilyen jelenetek zajlottak a stadionon kívül is), a 7. percben pedig kis híján felrobbant az aréna, amikor Ludovic Obraniak beívelését két méterről kapura sodorta Sebastian Boenisch, de Vjacseszlav Malafejev fantasztikus lábreflexszel kirúgta a labdát a gólvonal előtt.
Lendületbe jöttek a házigazdák, nem sokra rá Robert Lewandowski lőtte ki 17-ről kevés híján a jobb felsőt, de majdnem meglett a nagy rohamoknak a böjtje, mert Damien Perquis csak a szabályosság határán tudta egy gyors orosz kontra során szerelni Alekszandr Kerzsakovot – jóval a tizenhatoson belül.

Láthattunk még egy hazai lesgólt és számtalan kőkemény belemenést az első húsz percben, amelyben bár a szbornaja birtokolta többet a labdát, ellenfele sokkal veszélyesebben futballozott (különösen akkor, amikor a szélekről záporoztak a labdák Lewandowski felé).

Az első fél órához közeledve a „vörösök" is belejöttek: előbb Andrej Arsavin lába előtt suhant el centiméterekkel a jobbról érkező labda az ötösön, majd Kerzsakov bombázott fölé a tizenhatosról.

„Kezd körvonalazódni, hogy az első meccsen inkább a csehek voltak nagyon gyengék, mint az oroszok kiemelkedően jók...″ – sóhajtott fel az első játékrész hajrája előtt egyik fórumozónk (ovis09), és ez sokat elárul arról a színvonalról, ahová egyenletes ütemben lesüllyedt a találkozó. A lengyel rohamok elhaltak, az orosz középpálya pedig eldugta a labdát rivális kollégái, de saját támadói elől is.

A 37. percben váratlanul előnyhöz jutott a szbornaja: Arsavin bal oldali szabadrúgására az ötösön Alan Dzagojev érkezett a legjobb ütemben (és teljesen egyedül) az ötösön, és fejjel a hosszú sarokba csúsztatott. 0–1. A fehér mezes hazaiak egy gyors helyzettel válaszoltak, de ezzel el is fogyott a puskaporuk.

A fordulás után ismét a lengyelek kerültek először helyzetbe, de Lewandowski elől Vjacseszlav Malafejev önfeláldozóan mentett, a másik oldalon pedig Arsavin került lövőhelyzetbe, de hozta londoni formáját és eltörte a labdát. Az akarattal egy pillanatig nem volt gond, Damien Perquis utolsó védőként mentett bevetődve Jurij Zsirkov elől, amoda Lewandowski akkorát rántott Alekszandr Anjukovon, hogy helyzetbe kerüljön, mint melák Szergej a Stihl-fűrészen.

Az 57. percben aztán lecsapott egy Jakub Blaszczykowski-bomba a varsói éjszakába: a Dortmund szélsője magára maradt támadás közben, így nem igazán vették őt komolyan az orosz védők, és a lengyel ballal büntetésként 16-ról irgalmatlan erővel kilőtte a jobb felsőt. 1–1

A Kuba becenevű szélső élete egyik legnagyobb gólját lőtte, éppen a legjobbkor. Az oroszok pedig 50 évvel az eredeti után ismét átélték a „kubai rakétaválságot″…

Felpörögtek a csapatok és az események is, Kerzsakov veszélyeztetett az egyik, Obraniak a másik oldalon, de a kapusokon nem tudtak kifogni. Kerzsakov nem sokra rá elhagyta a pályát, Roman Pavljucsenko váltotta, majd Dzagojevet Marat Izmajlov, a hazaiaknál pedig a szűrő Dudka helyére jött be az összjátékhoz jobban értő Adrian Mierzejewski.

Mindhiába, mert az eredmény nem változott: ezzel a döntetlennel egyik csapat sem lehet elégedetlen, sem a mutatott játék, sem a tabella aktuális állása alapján.

A-CSOPORT, 2. FORDULÓ

GÖRÖGORSZÁG–CSEHORSZÁG 1–2 (0–2), Wroclaw, Városi Stadion. Vezette: Lannoy (francia)
Görögország: Halkiasz (Szifakisz, 23.) – Toroszidisz, K. Papadopulosz, Kacuranisz, Holevasz – Fotakisz (Gekasz, a szünetben), Maniatisz, Karagunisz – Szalpingidisz, Szamarasz, Fortunisz (Mitroglu, 71.).
Csehország: Cech – Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky – Hübschman, Plasil – Jirácek, Rosicky (Kolár, a szünetben; Rajtoral, 91.), Pilar – Baros (Pekhart, 64.)
Gólszerző: Gekasz (53.), ill. Jirácek (3.), Pilar (6.)

LENGYELORSZÁG–OROSZORSZÁG 1–1 , Varsó, Nemzeti Stadion, 55 920 néző. Vezette: Stark (német)
Lengyelország: Tyton – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Dudka (Mierzejewski, 73.), Polanski (Matuszczyk, 85.) – Blaszczykowski, Murawski, Obraniak (P. Brozek, 93.) – Lewandowski
Oroszország: Malafejev – Anjukov, Ignasevics, A. Berezuckij, Zsirkov – Sirokov, Gyenyiszov, Zirjanov – Dzagojev (Izmajlov, 79.), Kerzsakov (Pavljucsenko, 70.), Arsavin
Gólszerző: Blaszczykowski (57.), ill. Dzagojev (37.)

A csoport állása: 1.Oroszország  2 1 1 0 5-2 4, 2.Csehország 2 1 0 1 3-5 3, 3. Lengyelország 2 0 2 0 2-2 2, 4.Görögország 2 0 1 1 2-3 1