Szocsi 2014: Egy év múlva kezdődik a téli olimpia
A tengerparton kellemes szubtrópusi a klíma, februárban 5-10 C fok van, viszont a közeli hegyekben garantáltan van és lesz hó.
Ez a város a 400 ezer lakost számláló Szocsi, a 2014-es téli olimpia házigazdája. Pontosan egy év múlva, február 7-én rajtol a XXII. Téli Olimpiai Játékok Oroszország üdülővárosában, Szocsiban.
A Fekete-tenger partján fekvő Szocsi városa a Nemzetközi Olimpiai Bizottság 119. ülésén, 2007. július 4-én Guatemalavárosban nyerte el a rendezés jogát. A szavazás első fordulója után Pjongcsang 36, Szocsi 34, Salzburg 25 voksot kapott, ezzel az osztrák város kiesett. A másodikban Szocsi 51:47 arányban elnyerte a rendezés jogát.
A játékokat 2014. február 7.-23. között bonyolítják le. Oroszország korábban még nem volt téli játékok házigazdája. A Szovjetunióban, Moszkvában, 1980-ban nyári olimpiát rendeztek.
Szocsi minden idők legdrágább téli olimpiájára készül 2014-ben, ugyanis különböző számítások szerint a végösszeg meghaladja az 50 milliárd dollárt is, köszönhetően azoknak a költségeknek, amelyeket az előkészületekre fordítottak: infrastrukturális beruházások, a sportlétesítmények megépítése, új vasútvonal. Az összegről Dmitrij Kozak orosz miniszterelnök-helyettes, az olimpiai előkészületek felelőse nyilatkozott. A pénznek csaknem a fele - amerikai dollárban 24,55 milliárd - magánbefektetőktől származik, s a többit a központi költségvetés állja. A játékok rendezésével kapcsolatos kiadások végösszegét 51,08 milliárd dollárra taksálta. A becsült adat mintegy ötszöröse annak, amennyivel akkor kalkuláltak az orosz házigazdák, amikor a fekete-tengeri üdülőközpont 2007 júliusában elnyerte a 2014-es játékok rendezési jogát a Nemzetközi Olimpiai Bizottságtól. 2007-ben egyébként egyetlen sportlétesítmény sem volt alkalmas az ötkarikás játékok lebonyolítására a városban és környékén. Szinte mindenből újat kellet építeniük a szervezőknek. Egyedül talán a szállodai szobák számával, valamint a nemzetközi repülőtérrel nem volt probléma, mivel üdülővárosról van szó.
A korábbi téli játékokhoz képest hat új versenyszámmal bővül az oroszországi téli olimpia: az évek óta a részvételért küzdő női síugrók mellett a férfi és női síakrobaták félcső, a sílövők vegyescsapat, valamint a szánkósok és műkorcsolyázók csapatversenye mutatkozhat be. Szocsiban 15 versenyszámban összesen 98 versenyszámot rendeznek.
Magyarországot várhatóan 20-24 olimpikon képviseli Szocsiban. 2010-ben a vancouveri téli olimpián nemzetünk 5 sportágban 16 sportolóval képviseltette magát. Összesen 82 nemzetből 2536 versenyző indult Kanadában. A magyarok közül a Darázs-Heidum-Huszár-Keszler egység a 3000 méteres rövidpályás gyorskorcsolya váltóban pontszerző helyen végzett, az ötödik lett. Huszár Erika 1500 méteren a 6. helyen végzett a döntőben. Annak ellenére, hogy a magyar férfi jégkorong válogatott nem juthat ki Szocsiba, 20-24 olimpikon részvételére lehet számítani. A kvalifikációs időszak jelenleg is zajlik.
Szocsiban a téli versenypályák, sportlétesítmények két olimpiai zónából tevődnek össze: a hegyi és a parti/sík zónából. A lesikló-, a biatlon pályákat, a síugrósáncot és a bobpályákat a hegyekben alakítják ki, míg a rövidpályás gyorskorcsolya, a műkorcsolya versenyeket, a jégkorong-mérkőzéseket, a curling viadalokat a város sík részén épülő sportcsarnokokban rendezik meg. A két zóna 48 kilométerre fekszik egymástól, gyorsvasúttal 30 perc alatt oda lehet érni egyik helyszínről a másikba.
A három orosz kabala Szocsiban a jegesmedve, a nyúl és a leopárd. Eredetileg egy síelő delfint képzeltek el kabalafigurának. A tv-nézők szavaztak, több mint egymillió nézői voks érkezett összesen. „A három kabalafigura az olimpiai dobogó három fokát szimbolizálja”– mondta Dmitrj Csernyisenko, a Szocsi 2014 szervezőbizottság vezetője.
A téli olimpia egyik nagykövete, Tatjana Navka – kétszeres olimpiai bajnok, kétszeres világbajnok, háromszoros Európa-bajnok jégtáncos (2004-ben Budapesten nyert EB-t) Roman Kosztomarovval - januárban, Moszkvában bemutatta az ötkarikás fáklyát. A 95 centiméteres, 1,8 kilós alumíniumfáklya középső, ugyancsak madártollat formázó része az orosz sportolók hagyományos viseletére utalva piros színt is kapott. A rendkívül modern fáklyát az orosz folklór legendás madara, a tűzmadár ihlette. A láng egész Oroszországot bejárja, a téli játékok történetének leghosszabb stafétájában mintegy 14 ezren viszik majd négy hónapon, 65 ezer kilométeren és 2900 településen át. A fáklyaváltó ősszel indul, a lángot október 7-én lobbantják fel a görögországi Olümpiában.
Az oroszok egyébként számos nagy sporteseménynek adnak otthon idén és a jövőben is. Vlagyimir Putyin kormányfő korábban kijelentette, hogy a külföldi vendégek egy új Oroszországot fedezhetnek fel 2013-ban az Universiádén, Kazanyban, az idei őszi Küzdősportok Világjátékán, a SportAccordon, Szentpéterváron, valamint a 2014-es téli olimpián Szocsiban és a 2018-as labdarúgó világbajnokságon.
Szocsiban, Moszkvában és más orosz nagyvárosokban is csütörtökön megkezdődött a visszaszámlálás a 2014-es téli olimpiáig, amelynek Szocsi ad otthont.
"Nekünk még megadatott, hogy megéljük az olimpiát, de a fiatal nemzedék számára ismeretlen ez az élmény, ezért fontos, hogy ismét a világ egyik legfontosabb sporteseményét rendezhetjük meg" - mondta az egyik megszólaltatott sportoló az 1980-as nyári ötkarikás játékokra utalva a Volga-menti Nyizsnyij Novgorodban. Az ősi orosz városban - csakúgy, mint a szibériai Habarovszkban vagy a Balti-tengernél lévő Szentpéterváron - igazi népünnepélyt rendeztek abból az alkalomból, hogy a Szocsiban tartandó havas-jeges játékok kezdetéig egy év van hátra.
A Rosszija 24 állami hírtelevízió élőben számolt be a nagy eseményről. Moszkvában és a szibériai nagyvárosokban méteres hóban, Szocsiban, a téli olimpia leendő fővárosában a zöldellő pálmafák alatt meleg napsütésben, pontosan 11 órakor kezdődött a visszaszámlálás, amelyet koncertek, s a televíziónak adott örömteli, bizakodó nyilatkozatok sora követett.
Amíg az állami tisztviselők együtt örültek a tömeggel, szerdán Vlagyimir Putyin orosz államfő keményen bírálta a kormányzati és olimpiai bizottsági felelősöket amiatt, hogy Krasznaja Poljanán nem az előre tervezett ütemben halad a Russzkije Gorki nevű síugróközpont építése.
A 95 és 125 méter magas sáncok már állnak, de a kiszolgáló létesítmények, az infrastruktúra átadása késik. Két éve át kellett volna adni a központot és az építés költsége egyre nőtt. Dmitrij Kozak miniszterelnök-helyettes csütörtökön bejelentette, hogy emiatt mindkét posztjáról leváltják Ahmed Bilalovot, az Orosz Olimpiai Bizottság alelnökét, az Észak-Kaukázusi Üdülők nevű cégcsoport vezetőjét, aki a síugróközpont építését végző Krasznaja Poljana cég vezetője is egyben.
Az olimpiai építkezéseket irányító állami vállalat, az Olimpsztroj számításai szerint a 2014. február 7. és február 23. között megrendezendő XXII. téli olimpia költségei az eredetileg tervezetthez képest ötszörösére nőttek. Jelenleg másfél ezer milliárd rubelre, 50 milliárd dollárra rúgnak, ami körülbelül 10,5 ezer milliárd forintnak felel meg, így minden idők legdrágább téli olimpiája lesz.
(Forrás: MOB/MTI/sochi2014.com/olympic.org/oroszhirek.hu)
Keresés