„Ha hazai pályán jók vagyunk, a külföldiek a világversenyeken majd jobban odafigyelnek a magyarokra”
Magyarország első olimpiai eseménye, a XIV. Nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál 10 nap múlva kezdődik Győrben. A Rába-parti eseményen 10 sportágban rendeznek versenyeket. A szervezők minden sportágban kiválasztottak egy-egy nagykövetet: egy már „befutott” élsportolót, és egy fiatal tehetséget. Sorozatunkban a 20 versenyzőtől idézünk néhány gondolatot. Mai megszólalónk két kézilabdázó: a világbajnoki ezüstérmes, olimpiai 5. helyezett, BL-győztes Görbicz Anita és az iskolai világbajnok, serdülő országos bajnok Pál Tamara.
Görbicz Anita tíz évesen Győrben kezdett kézilabdázni, ma a Győri Audi ETO játékosa és a magyar női kézilabda-válogatott irányítója. Csapatával háromszor nyerte meg a Bajnokok Ligáját. A válogatottal világbajnoki ezüst- és bronzérmes, kétszeres Európa-bajnoki harmadik helyezett. Junior korában világbajnoki ezüstérmet nyert. Az athéni olimpián ötödik, Pekingben negyedik lett. Kétezer-ötben a világ legjobb kézilabda-játékosának választották. Prima- és Junior Prima-díjas. Egy gyermek édesanyja.
„Nagyon örülök a felkérésnek, hogy az EYOF nagykövete lehetek. Nagy megtiszteltetésnek érzem, hogy a kézilabdasportágat én képviselhetem, példaképként állhatok a fiatal játékosok előtt. Minden résztvevőnek szurkolok, bízom a gyerekek sikereiben; megpróbálok minél több eseményen részt venni és szurkolni nekik. Sajnálom, hogy én ilyen eseménynek nem lehettem korábban részese. Sok szép pillanatot élhettem át életemben, amelyek közül néhány az olimpiákhoz kötődik. Az olimpiai részvétel semmihez sem hasonlítható, és óriási dolog, hogy több ezer fiatal ezt itt, Győrben élheti majd át. Hogy Győrben, Magyarországon rendezik az EYOF-ot, ez egy felemelő, fantasztikus érzés, a magyar sportolóknak ez hihetetlen nagy erőt ad, a felkészülésben még nagyobb kitartást igényel, hogy itthon szerepelhetnek egy magas szintű kisolimpián”.
Pál Tamara Debrecenben született. Mazsorettezett, majd nővérével öt évesen kezdett kézilabdázni. Legjobb eredménye a Debrecennel az országos bajnoki harmadik helyezés volt. Egyik nyáron Győrben edzőtáborozott, ahol a szakembereknek feltűnt a tehetsége, ott marasztalták; négy éve az egész család Győrbe költözött. Első edzője Kun Attila volt, akinek a vezetésével nagyon sok bajnoki elsőséget szerzett. Tavaly megnyerték az országos serdülő bajnokságot és az iskolai világbajnokságot is. Kétszer volt Görbicz Anita-ösztöndíjas és az év játékosa, egyszer Magyarország legjobb serdülő kézilabdázója. Jelenlegi edzője Bognár Róbert. A felnőttek között is játszik, pályára lép a BL-ben és az NB I-ben is.
„Nagyon nagy megtiszteltetés, hogy a sportágamat nagykövetként én támogatom. Reméljük, hogy többen fognak sportolni Magyarországon, mert később lehet, hogy akár többször is rendeznek ilyen világversenyeket. Hogy nagykövet lehetek, az nagyon nagy felelősséggel is jár, hiszen meg is meg kell felelnünk, és nagyon sok kapcsolódó feladatunk is van. Reméljük, majd máskor is tudom képviselni a sportágamat. A hazai csapatoknak mindig is többet jelentett bármilyen világverseny, és ez nekünk egy nagyon nagy lehetőség, mert nagyobb szurkolótáborunk lesz, az egy csapatnak mindig ad egy löketet, az meg pláne, hogy a családtagjaink is ott lesznek. Szerintem minden más sportágban így van ez, és ez szerintem 2-3 helyezéssel feljebb lendíti a csapatot, vagy az egyéni sportolókat. Úgy érzem, hogy az élvonalban leszünk, mint kézis lányok, de minden más sportágban levő magyar lánynak és fiúnak is nagyon szorítok! Kívánom, hogy a magyarok minél jobb helyezést érjenek el, mert ha hazai pályán jók vagyunk, akkor más országok más világversenyen jobban odafigyelnek a magyarokra.”
Az EYOF sportági nagyköveteit március 30-án mutatták be Győrben. Az EYOF nagykövetei: Pars Krisztián és Lendvai Luca (atlétika), Karakas Hedvig és Sipőcz Richárd (judo), Kammerer Zoltán és Farkasdi Ramóna (kajak), Borissza Johanna Kitti és Füri Márton (kerékpár), Laklóth Anna és Szirony Dorina (kosárlabda), Jakabos Zsuzsanna és Varga Bence (úszás), Görbicz Anita és Pál Tamara (kézilabda), Kötél Zsanett és Kotormán Réka (röplabda), Gálfi Dalma és Valkusz Máté (tenisz), Berki Krisztián és Mészáros Krisztofer (torna). (A sportolók rövid bemutatását itt találja.)
A győri EYOF-ot július 23. és 29. között rendezik, ahol a 14-18 éves fiatalok a kajak-kenu, az atlétika, a judo, a kerékpár, a kézilabda, a kosárlabda, a röplabda, a tenisz, a torna és az úszás sportágakban fognak megmérkőzni. Tíz sportágban összesen 915 érem talál gazdára. A Magyar Csapat tagjaként 152 fiatalért szurkolhatunk.
(MOB, fotó: Marcali Gábor-Vizi András)
Keresés