Testületi döntés szükséges a felkészítők jutalmazási keretének felosztásához
Valamennyi megkérdezett szövetségi főtitkár annak a teljesen elfogadható véleményének adott hangot, hogy a londoni olimpiai érmesek és helyezettek felkészítésében részt vett szakemberek számára meghatározott jutalomkeret felosztásával kapcsolatban testületi döntésnek kell születnie.
Ez azt jelenti, hogy sem az érintett sportszövetségek elnökei, sem pedig a főtitkárok nem kívánnak abba a hibába esni, hogy egyszemélyes döntést hozzanak, vagy valamilyen „kiscsoportos” határozathozatali megoldást válasszanak. Így mindenképpen megfontolt és támadhatatlannak számító javaslatok érkeznek majd minden szövetségből a Magyar Olimpiai Bizottságba, amelynek elnöksége – kormányzati felhatalmazással - várhatóan a szeptember 3-i elnökségi ülésén foglalkozik az előterjesztésekkel és hozza meg a döntését.
Mint ismertes, a kormány határozatának megfelelően, illetve a MOB előterjesztését elfogadva a londoni nyári játékok legsikeresebb szereplői 2 milliárd 170 millió forintnyi, tehát igen csak méltányos összegű elismerésre számíthatnak, különösen az érmet szerző sportolók, akik a hazai olimpiai mozgalom történetében rekordnak számító összeget érdemeltek ki. Teljesen egyértelmű, hogy hány millió forint jut egy egyéni bajnoknak, egy párosban vagy négyesben sikerrel szerepelt versenyzőnek, ahogy egy csapatjátékosnak, mint például a negyedik helyen végzett férfi kézilabda válogatott tagjainak.
A felkészítésben részt vettek javadalmazási keretének igazságos felosztása már bonyolultabb feladat, amelynek megoldásakor a szövetségek illetékeseinek a nevelőedzőkre is gondolniuk kell, akik nélkül a most sikerrel járt sportemberek talán az út elején elakadtak volna, vagy nem érnek olyan magasságokba, mint amilyen a londoni szereplésük volt. A számolásnál elsősorban a mostani sikerek kovácsaira kell gondolniuk, de mellettük a másodedzőkre, az orvosokra, a gyúrókra és természetesen az egyre fontosabb szerepet betöltő sportpszichológusokra is.
Az elvek után néhány szóban a konkrétumokról is. A tornasportban aranyérmet nyert Berki Krisztián, ugyan úgy a kalapácsvetésben a dobogó legfelső fokáig jutott Pars Krisztián számlájára - valószínűleg már szeptemberben - egyaránt 35 millió forintos összeg érkezik majd. Ennek a 35 milliónak a 60 százaléka, azaz 21 millió forint illeti a felkészítő stábot, nyilván annak legnagyobb része azt az edzőt, aki a versenyző mellett áll, akit a siker kovácsának lehet nevezni. A mérlegelésnél nyilván a bajnokok véleményére is kíváncsiak lesznek, hiszen a legjobban ők tudják, hogy kik és milyen mértékben járultak hozzá a személyes sikerükhöz. A megkérdezettek szerint gyors szövetségi, azaz testületi határozatra lehet számítani, éppen olyan gyorsra, ahogy a kormány elfogadó döntését követően a Magyar Olimpiai Bizottság is a tőle telhető legnagyobb gyorsasággal – órák elteltével – tájékoztatta a sportági szövetségeket a rájuk váró feladatról és annak határidejéről.
(Forrás: Mobile Sporthír Szolgálat – Szalay Péter)
Keresés