Katalin és Natasa újra egy hajóban
Dominós dupla vagy semmi a szegedi válogatón?
A hét legismertebb és legeredményesebb magyar kajakozó nő közül négyen – Kovács Katalin, Kozák Danuta, Szabó Gabriella valamint Csipes Tamara – a Domino Honvéd szakosztályát képviselik a pénteken kezdődő első olimpiai válogatón, amelynek nyitánya a fénypontja: a május 18-án 16 órakor megrendezésre kerülő női K-1 500 méteres „rangadó”. Elérkezett tehát az a nap, amikor a dominós négyes tagjainak nem csak a vetélytárs klubok legjobb versenyzőivel kell összemérnie az erejét, hanem egymással is, elfelejtve, hogy négyük mestere egy és ugyanaz: Csipes Ferenc, az 1988. évi szöuli olimpiai játék bajnoka.
„Minden megtörténhet Szegeden, az első válogatón, amely egyesek előtt megnyithatja az utat London felé, mások számára viszont már most sorompót mutathat. Aki az 500-as csatában a vert mezőnybe kerül, egészen pontosan nem kerül be az első négy közé, és ugyanezen a távon a párosok válogatóversenyében nem első helyezett hajóban evezve ér a célba, annak parányi esélye marad az olimpiai szereplés kivívására, de mondhatnám azt is, hogy nem is parányi, hanem semmi. Én a tanítványaimmal tavaly szeptember óta szavakban ki nem fejezhető mennyiségű és minőségű munkát végeztettem el, egyszerre próbáltam az edzőjük, az „apukájuk”, és a lelki istápolójuk lenni, most viszont azok a napok következnek, amikor már náluk a labda és azt nekik kell a kapuba juttatniuk” – ezzel a hasonlattal utalt Csipes Ferenc a válogató feladatának nehézségére, amelyet most az egymást is legyőzni igyekvő tanítványainak a vízen kell hibátlanul megoldania. Erővel, taktikával és tiszta fejjel. A T-Mobile Sporthír Szolgálat munkatársának nyilatkozó mester ezután a K-1 500 méteres válogató befutójának három eshetőségéről beszélt.
„A dolgokat nagyon leegyszerűsítve három eset történhet meg. Számunkra az lenne a legszebb, ha a válogató első két helyezettje az én versenyzőim közül kerülne ki, és erre a bravúrra az edzéseken látottak szerint Kovács Katalinnak és Kozák Danutának van a legtöbb esélye. Ezzel nem árultam el egy nagy titkot, de Szabó Gabit és Tamara lányomat sem sértettem meg, mert valamennyien ismerik már a véleményemet. Kati és Danuta kettős sikerének 75 százalék esélyt adok, ezzel szemben legfeljebb csak 25-öt annak, hogy kettőjük közül csupán az egyikük ér elsőként, vagy másodikként a célba. Következésképpen a teljes kudarcra maximum 1-2 százalék a kilátás. Hozzá kell tennem, és megint focis példát emlegetve, hogy a labda gömbölyű, gurulhat erre és arra is. Ilyen a sport: ha nagy a tét, ugyanúgy lehet dupla, mint semmi…”
Csipes Ferenc Katalint, Danutát, Gabriellát és Tamarát nem csak az 500 egyesre, hanem a K-1 200 méteres válogatóra is benevezte. A rivális klubok szakembereivel együttműködve ugyanakkor úgy határozott, hogy a K-2 500 méteren a kétszeres olimpiai bajnok Kovács és Douchev(Dusev)-Janics alkotja az egyik párost, az immár tíz éve együtt versenyző Kozák és Szabó a másikat, harmadik egységként pedig Tamara Benedek Dalmával ül egy hajóba.
„Mindig is arra törekedtem, hogy a versenyzőim ugyanazt a törődést, szigort és megértést kapják tőlem, és egyikük se érezhesse magát – még a lányom se! – kivételezettnek. Öröm lenne a számomra és hatalmas szakmai siker, ha a dominós négyes tagjai kivétel nélkül a londoni csapat tagjai lennének, de ebben egyelőre nem lehetek biztos. Ami a női kettest illeti, én azt se bánnám, ha nem az én versenyzőim alkotnák az olimpiai aranyérmes párost, de úgy látom, hogy Katalin és Natasa az athéni és a pekingi győzelmeik után a mesterhármasra is képes lehet. Idén négyszer eveztek együtt és bizony nagyon ment a hajó…”
(T-Mobile Sporthír Szolgálat, Szalay Péter )
Keresés