A kajak-kenu csillagai
Birgit Fischer
Szomorú vagyok, hiszen ez volt életem utolsó kajakversenye – mondta a német sportolónő a sydney-i páros döntő után abból az alkalomból, hogy hetedszer is olimpiai bajnok lett. Mi pedig azért vagyunk szomorúak, mert mégsem az volt az utolsó versenye.
Athénban is rajthoz állt, negyvenkét évesen, és a négyes vezéregyéniségeként betolta a német hajót a magyar elé az első helyre. Nincs még egy külföldi sportoló, aki ennyi fájdalmat okozott volna Magyarországnak: öt olimpiai aranyéremmel lennénk gazdagabbak, ha Fischer gyerekkorában más sportágat választ. Olimpiai bajnok lenne Géczi Erika, Rakusz Éva, Bóta Kinga, Viski Erzsébet és Szabó Szilvia, Viskinek két, Szabónak három aranyérme lenne otthon.
Kőbán Ritának pedig öt, a meglévő, és amúgy rendkívül értékes kettő helyett.
A kortalan Fischer, a kajakozás Navratilovája az NDK színeiben tizenhét évesen világbajnok lett, tizennyolc évesen Moszkvában pedig a sportág legfiatalabb olimpiai bajnoka. Ha a kelet-németek elutaztak volna Los Angelesbe, ma úgy tíz-tizenegy aranya lenne. Egyet-kettőt mindig vitt haza a nyári játékokról, Szöulból, Barcelonából, Sydneyből és Athénból is.
Peking foglalkoztatja a gondolatait, a 2006-os szegedi kajakkenu vb-n bevallotta. Pontosabban azt mondta, meglátjuk, mit hoz a jövő, de hát ezt már sokszor megláttuk. Végül is csak negyvenhat éves lesz.
Szegeden egyébként nem kajakozott – illetve de: a városi önkormányzat sárkányhajójában -, kirándult, vásárolgatott, például két hajót az otthoni kajakiskolája számára, megnézte magának (majdani?) ellenfeleit.
Elfoglalt asszony, két gyereket nevel, könyvet ír és oktat, gyerekeket és menedzsereket.
Gert Fredriksson
A kajakkirálynak hat olimpiai aranyérme van, kettővel kevesebb ugyan, mint a királynőnek, Birgit Fischernek, de Fredriksson ötöt egyéni számban nyert, míg Fischer csak kettőt. Igaz, női kajakban egynél többet nem is lehet egy olimpián.
A svéd Fredriksson fejére csak ’48-as hőstettét tekintve is rá lehetne tenni a koronát. A 10 ezer métert fél perces előnnyel, másnap az ezer métert közel hét másodperccel nyerte meg - ennyit csak ő tudott verni a másodikra a sportág történetében.
1955-ben már háromszoros olimpiai bajnokként jött el Magyarországra, ahol a kajakkenu virágkora akkoriban kezdődött (és tart a mai napig). A svéd váltó első vereségét itt könyvelte el, egy TF-es talentum, az élvonalba berobbanó Nagy József harcba küldésével.
Nagy Józsefet 1956. októberében az ávósok agyonlőtték a pesti utcán, legendás svéd ellenlábasa egy hónappal később Melbourne-ben újabb két olimpiai aranyat nyert, 1000 méteren zsinórban a harmadikat. (Az igazsághoz tartozik, hogy az 500 méter, amelyen Nagy József legyőzhette volna, akkoriban még nem volt a játékok műsorán.)
Fredriksson ezer méteren még Rómában, negyvenegy évesen is harmadik tudott lenni, párosban pedig nyert egy újabb olimpiai bajnoki címet. Négy év múlva Tokióba már edzőként utazott, de évtizedekkel később is örömmel hajóba ült, hogy versenyezzen. Az 1999-es maratoni kajakkenu vb-n, Győrben nyolcvan évesen indult el a szeniorok között.
2006-ban nyolcvanhét évesen költözött el e világból, de már legalább ötven éve a halhatatlanok közé tartozik.
Keresés