Kertvárosi keresztelő
Ha egy év csúszással is, de megtörtént a Havashalom park keresztelője. De minek kellett elkeresztelni a Havashalom parkot, ha már volt neve? Nos, erre egyszerű a válasz, a Havashalom park sosem volt hivatalos név. Azt csak úgy ráragasztották a sashalmi közterületre, mint ahogy korábban ráragasztották a Tanács park nevet is. Szóval ez a park, amely az elmúlt 10-12 évben hatalmas átalakuláson ment keresztül, mind a mai napig névtelen volt. A Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör már több mint másfél éve kezdeményezte a park hivatalos elnevezését. A javaslatuk Kertvárosi Olimpikonok Parkja volt.
„Nem véletlenül ezt a nevet választottuk – mondta Hóbor Béla, egykori neves röplabdajátékvezető, a baráti kör elnöke –, a park sportos jellege ugyanis – véleményünk szerint – egy ilyen sportos nevet igényelt. A névadás ötletgazdája klubunk korábbi elnöke, Borovitz Tamás volt, a nevet pedig az elnökségünk választotta. Nagy örömünkre a kerületi önkormányzat is támogatta a javaslatot, így közös üggyé vált a keresztelő.”
2020-ban nemcsak a kerületi, hanem a fővárosi önkormányzat is jóváhagyta a közterület elnevezését, sőt az ötkarikás névadás miatt a Magyar Olimpiai Bizottság állásfoglalására is sor került. Ám, hiába lett meg rövid időn belül minden engedély, a névadást egy évvel el kellett halasztaniuk a szervezőknek.
„Tavaly a pandémia első hulláma miatt minden programot el kellett halasztanunk – mondta Kovács Péter polgármester –, ezt csak tetézte, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is kénytelen volt egy évvel elhalasztani a tokiói olimpiát.”
Így történt, hogy a már egy éve Kertvárosi Olimpikonok Parkjának (röviden KOP parknak) nevezett közterületnek hivatalosan csak 2021. június 24-én volt a keresztelője. Ez utóbbi ünnepség azért némileg pótolta az elmúlt egy évet. Az eseményen ugyanis olyan illusztris vendégek vettek részt, mint Sárfalvi Péter sportigazgatásért és sportfejlesztésért felelős helyettes államtitkár, Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Győr Béla, a Magyar Olimpiai Akadémia főtitkára, Szatmáry Kristóf kertvárosi országgyűlési képviselő, Kovács Péter polgármester, Gedó György olimpiai bajnok ökölvívó, Mohácsi Ferenc olimpiai bronzérmes kenus, dr. Kotsis Attiláné Kincsessy Gabriella Príma Primissima-díjas röplabdaedző, Császári Attila világbajnoki ezüstérmes öttusázó és még sokan mások.
„Büszke lehet a Kertváros erre az olimpiai parkra” – mondta Sárfalvi Péter ünnepi beszédében, aki dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár gondolatait is tolmácsolta.
„Az olimpiai baráti körök szerepe felbecsülhetetlen jelentőségű az olimpiai mozgalomban – tette hozzá Kulcsár Krisztián MOB-elnök. – Ők ugyanis a háttérben rengeteget tudnak tenni, és rengeteget is tesznek az olimpiai eszme ápolásáért.” A sportvezető beszélt a tokiói olimpiára készülő Magyar Csapatról, majd köszönetet mondott a városrésznek és a Varjú-körnek a hagyományőrző munkájukért.
A lokálpatriotizmust és a sportért való elkötelezettséget emelte ki Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselő és Kovács Péter polgármester is, akik aztán a helyettes államtitkárral, a MOB elnökével, illetve a Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör két elnökével, Borovitz Tamás korábbi és Hóbor Béla jelenlegi vezetővel közösen leleplezték a Kertvárosi Olimpikonok Parkja névtábláját. A táblát és vele együtt a parkot is Nagy Zoltán, a szomszédos Sashalmi Krisztus Király Plébánia plébánosa áldotta meg.
Az ünnepség második felében az önkormányzat vezetői köszöntötték a tokiói olimpiára utazó kertvárosi sportolókat, edzőket és sportvezetőket. Az olimpia közelsége miatt nem mindegyikük tudott személyesen részt venni a programon, ám a kerület vezetése és a kertvárosi sportbarátok mindnyájukat biztosították a támogatásukról.
„2021 jelentős dátum a Kertváros életében, hisz korábban sosem fordult még elő, hogy egyszerre hat sportolója lehet ott egy olimpián – mondta Szatmáry Kristóf országgyűlési képviselő.
Idén Tomori Zsuzsanna kézilabdázó, Gyöngyössy Anikó vízilabdázó, Péni István sportlövő, Decsi Tamás kardvívó, Valter Attila kerékpáros és Wagner-Gyürkés Viktória atléta képviseli majd a kerületet a nyári játékokon. Rajtuk kívül kertvárosi szakemberként lesz majd jelen Tokióban Pánczél Gábor, a férfi judoválogatott-, Decsi András, a férfi kardválogatott vezetője, Decsi István, a kardcsapatban helyet kapó Decsi Tamás edzője, és remélhetőleg ifjabb Tomhauser István is, a gátfutó szakág vezetője. A sportvezetők közül Bacsa Péter, a Magyar Birkózó Szövetség alelnöke biztosan, Patakfalvy Miklós, a Magyar Taekwondo Szövetség elnöke pedig csak remélhetőleg lesz majd ott az olimpián.
A június 24-i program egy különleges és rendhagyó eseménnyel zárult. A Varjú Vilmos Olimpiai Baráti Kör kezdeményezésére ugyanis a Kertvárosi Olimpikonok Parkjában egy Kertvárosi Olimpiatörténeti Fasort is kialakítottak. Ez utóbbi gyakorlatilag folytatása a 2011-ben átadott sashalmi Helytörténeti Fasornak. A tíz évvel ezelőtti fasor 56 facsemetéből és 56 emléktáblából állt. Az utolsó tábla az olimpiai bajnok birkózó, Zombori Ödön nevét tartalmazta.
„Ez volt az a név, amely arra inspirált bennünket, hogy a többi kerületi kötődésű, de már elhunyt olimpikonnak is emléket állítsunk” – mondta Hóbor Béla.
A most átadott Kertvárosi Olimpiatörténeti Fasor 34 fából és 34 emléktáblából áll. Olyan neveknek lett emlék állítva, mint az első magyar olimpiai bajnok, Hajós Alfréd, a magyar labdarúgás első nagy csillaga, Schlosser Imre, vagy az olimpiai bajnokok közül Kozma István, dr. Konrád Ferenc és Novák Dezső.
„Nagy megtiszteltetés a családunk számára, hogy az a kerület, ahol a férjemmel utolsó éveinket együtt éltük, ily módon ápolja az ő emlékét” – mondta Konrád Ilona, az 1976-ban olimpiai bajnoki címet nyert dr. Konrád Ferenc vízilabdázó özvegye.
A Kertvárosi Olimpiatörténeti Fasor a hazai sportéletben is unikumnak számít. Ilyen szintű emlékhelye az olimpikonoknak sehol máshol nincs az országban.
Az eseményen több olimpiabarát kertvárosi lakó mellett részt vettek a tiszavasvári és a Csanádi-kör tagjai közül többen is.
(VVOBK/Riersch Tamás, MOB; fotó: MOB)
Keresés