Öttusa találkozó Tatán
A tatai edzőtáborban az öttusázók jó hangulatú, baráti találkozón köszöntötték kerek születésnapjukat a közelmúltban ünneplő ismert bajnoktársaikat.
A Németországban élő, de a nyarat itthon, a pilismaróti házában töltő Benedek Gábort (a képen), a sportág első olimpiai és világbajnokát, aki 85 éves múlt és a 80 esztendős Nyulászy András téli bajnok mesteredzőt, akinek Szombathelyi Tamás, Kelemen Péter és Horváth László világbajnok, olimpiai helyezettek tartoztak tanítványai közé. Balczó András, Szondy István, Németh Ferenc, olimpiai bajnokok jókívánságaihoz Pálvölgyi Miklós kapitány vezetésével a közelgő EB-re, s a londoni olimpiára készülő Marosi Ádámék is csatlakoztak.
- Jól esett a figyelmesség, örömmel találkoztam a régi barátokkal, élvezettel ismerkedtem a fiatalokkal, akik igazán nagyszerű körülmények között készülődhetnek a megszépült tatai edzőtáborban. Marosi Ádámék kulturált viselkedése, intelligenciája nagyon kellemesen érintett. Majd szurkolunk nekik, példánk követésére bíztattuk őket – mondta Benedek Gábor.
- A jövő mellett a fiatalok érdeklődő kérdéseire a múltról is szó esett. Benedek Gábor és Szondy István többek között emlékezett arra, hogy a reakciós katona tisztek sportjának tartott, az ötvenes évek elején leirt öttusa egy váratlan moszkvai meghívásnak köszönhette életben maradását, hiszen ha a Szovjetunióban létezik az öttusa, készülnek a helsinki olimpiára akkor a magyarok is ott lehetnek. Így nyert olimpiai bajnokságot a Benedek,Szondy Kovácsi csapat, tört előre a világ legjobbjai közé a magyar öttusasport, lett világbajnok Chilében Benedek Gábor, majd Budapesten a Benedek, Szondy, Tasnády csapat, s a sikerek azóta csaknem futószalagon követik egymást. A háromszoros olimpiai és tízszeres világbajnok Balczó András személyében magyar versenyző minden idők legjobb öttusázója.
A nehéz évekre is emlékeztek. A melbourne-i olimpiát követve azután a csapat forradalmi bizottságának vezetésébe Gyarmati Dezső és Klics Ferenc mellé beválasztott Benedek Gábort csepeli állásából elbocsátották, örökre eltiltották mindenfajta sport tevékenységtől. Családja megélhetése érdekében eladta a kiváló eredményeinek elismeréseként ajándékba kapott lovat, s pénzből erkölcsi bizonyítványt, iparengedélyt vásárolt vállalkozóként szódát gyártott Kelenföldön. Három évvel később súlyos beteg kislánya gyógykezelése érdekében Németországba távozott, ahol később Warendorfban az öttusa válogatott vezetője lett. Szíve, hazaszeretete a rendszerváltás óta gyakran húzza Magyarországra. Pilismaróton kis házat vásárolt, a nyári hónapokat itt tölti, de Tiszaföldvárra is ellátogat, hiszen szülővárosának díszpolgárává választották. A család kötödésére jellemző, hogy Németországban született unokája itthon végzi egyetemi tanulmányait és az elmúlt év őszén magyar állampolgár lett.
A hagyományok, a múlt felidézésével a fiatalok számára erkölcsi erőt adó baráti találkozó szervezéséért elismerés illeti a szövetség jelenlegi és korábbi főtitkárát Lang Lizát és Pécsi Gábort.
Keresés