London hőse már Rióra gondol
Szilágyi Áron 17 esztendős korában, 2007-ben robbant be a nemzetközi mezőnybe.
A Vasas SC ifjú kardvívója egy sporttársának a sérülése miatt lett tagja a szentpétervári világbajnokságra utazó kardcsapatnak, ahol Nébald György szövetségi kapitány a házigazda oroszok elleni negyeddöntőben mindjárt a mélyvízbe is bedobta őt. Áron akkor pimasz vívással 8-3-ra verte az ellenfél négyszeres olimpiai bajnok kardozóját, és ezzel nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a magyar csapat világbajnoki címet szerzett.
Öt évvel később Szilágyi Áron egyedüli kardvívóként jutott ki a 2012-es olimpiára, ahol rendkívül magabiztos vívással aranyérmet szerzett. A kiváló sportoló szeptember 26-án a zuglói Csanádi Árpád Általános Iskola és Gimnázium vendége volt, ahol a londoni siker mellett a pályafutása kezdetéről és a jövőbeni terveiről is mesélt a diákoknak.
"Amióta hazajöttem Londonból sokszor éreztetik velem ennek a sikernek a jelentőségét. Rengeteg helyre hívnak, én meg megpróbálok minél több helyre elmenni, hogy népszerűsítsem a sportágat. A vívásra nagyon is ráfért már ez a siker, hisz mostanában nem sok jót lehetett róla hallani. Az én életem is megváltozott, hisz mostanában nem az egyetem és az edzőterem között, hanem rendezvényről, forgatásra, fotózásról iskolai fórumokra, élménybeszámolókra járok."
Szilágyi Áron a 161. magyar aranyérmet szerezte az újkori olimpiák történetében. A legsikeresebb sportág, a vívás számára pedig ez volt a 35. elsőség. A még mindig csak 22 esztendős kardvívó ezzel az arannyal olyan legendák sorába lépett, mint Fuchs Jenő, aki az 1908-as, és Gerevich Aladár, aki az 1948-as londoni olimpián szerzett aranyérmet. Sőt, egyben a nagy elődöket is sikerült megelőznie, korábban ugyanis még senkinek sem sikerült ilyen fiatalon egyéni olimpiai aranyérmet szereznie.
"Jövőre, augusztusban Budapesten rendezik majd a vívó-világbajnokságot. Ezen a versenyen szeretnék majd hazai közönség előtt is jól szerepelni. Nagyon bízom benne, hogy addigra már ismét ütőképes csapatunk lesz. Ez egyébként hosszabb távú terveim közt is szerepel, Rióban ugyanis jó lenne majd már társakkal együtt is vívni. "
Szilágyi Áronnak azonban nem csak a sporteredményei érdemelnek tiszteletet. A kiváló sportoló ugyanis rendkívül céltudatosan készül az életre. Jelenleg párhuzamosan két egyetemnek a hallgatója, és az edzések mellett a tanulásra is nagy energiákat fordít.
"Naponta 4,5 – 5 órát töltök a páston, emellett marad még 19 órám, tehát bőven belefér a tanulás. Persze, ez nem ilyen egyszerű, a tanáraim segítsége nélkül nehezen menne az élsport és a tanulás. "
Áron azt is elárulta, hogy az olimpiai aranyat nem ingyen adták. Nagyon komolyan meg kellett érte dolgoznia. A kvalifikáció és a felkészülés rengeteg energiát kivett belőle, ezért már az olimpia előtt elhatározta, bármilyen eredményt érjen is el, az aranygép helyett már korábban hazajön a szeretteihez. Így is tett, ezért nem lehetett ott augusztus 20-án a Syma Csarnokban megrendezett fogadáson. Azóta viszont már többször járt Zuglóban, és minden alkalommal jó élményekkel távozott a kerületből.
A Csanádiban az év folyamán több olimpiai bajnokkal is találkozhatnak majd a diákok. Köszönhetően annak, hogy a londoni hősök közül öten – Kozák Danuta, Szabó Gabriella, Berki Krisztián, Lőrincz Tamás és Módos Péter is – az Őrnagy utcai iskolában kezdték a pályafutásukat.
(Forrás: Riersch Tamás)
Keresés