Magyar Örökség Díjat kapott a hazai egyetemi sportszövetség
Magyar Örökség Díjat kapott a Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség (MEFS); az elismerést prof. dr. Kiss Ádám, a szervezet elnöke és dr. Székely Mózes főtitkár vette át szombaton, a Magyar Tudományos Akadémián rendezett ünnepségen. A MEFS-et dr. Kamuti Jenő, a Nemzet Sportolója, a Magyar és a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke, a MOB elnökségének tagja méltatta.
A díjat prof. dr. Klinghammer István, a Magyar Örökség Díj Bizottság elnöke adta át „Az arra méltó Magyar Egyetemi - Főiskolai Sportszövetség diáksportot ösztönző tevékenysége Magyar Örökség, amiről ezen oklevél bizonyságot tesz."
A laudációban dr. Kamuti Jenő ismertette a MEFS, és a magyar egyetemi sport múltját, kiemelve a Budapesten 1935-ben megrendezett VI. Nemzetközi Egyetemi Játékokat, és az 1965-ös IV. Nyári Universiadét. Beszédében kitért a MEFS jövőbeni feladataira, többek között a 2020-ban a Testnevelési Egyetemmel közös FISU Világfórum megrendezésére, és a Debrecen–Miskolc helyszínekkel az ország legnagyobb multisport-eseményének ígérkező 2024-es Európai Egyetemi Játékokra. A MEFS szakmai programjaként szolgáló Hajós Alfréd Tervnek köszönhetően mind sikeresebb az egyetemi sport, a felsőoktatási intézmények felismerték a sportban rejlő értékeket, és a hallgatók egyre többet mozognak, ami egyszerre fejleszti a jellemet és szolgálja az az egészséget. Szentgyörgyi Albertet idézve: „a sport nem csak testnevelés, hanem a léleknek is a legerőteljesebb és legnemesebb nevelőeszköze".
A megtisztelő elismerést azok a személyek és intézmények kapják negyedévente, akik tevékenységükkel hozzájárultak a magyar kultúra, gazdaság, sport és tudomány, azaz a magyar társadalom erkölcsi, szellemi felemeléséhez.
Dr. Kamuti Jenő a Magyar Örökség Díjat tavaly vette át, de ebben az elismerésben részesült 2005-ben a Magyar Olimpiai Bizottság is, vagy éppen az első magyar olimpiai bajnok Hajós Alfréd, továbbá az Aranycsapat, a Testnevelési Egyetem, Gyenge Valéria, Egerszegi Krisztina, Cseh László, Papp László és Balczó András is.
A MEFS-nek 35 tagintézmény (egyetem és főiskola) és 35 sportszervezet (egyesület és sportvállalkozás) a tagja.
A Magyar Olimpiai Bizottság jó viszonyt ápol a MEFS-el és az egyetemi sport nemzetközi szervezetével, a FISU-val. A MOB kiemelten kezeli az egyetemi sportot, ami az elmúlt évszázadban szervesen integrálódott a magyar sportéletbe; fontos számára az élsportolók továbbtanulása, a kettős életpálya. A 2024-es, hazai rendezésű Európai Egyetemi Játékok pályázati előkészítésének egyik védnöke Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke, aki vívásban több kiemelkedő nemzetközi eredménye mellett Univerisdé-győzelmet is jegyez.
(MEFS-MOB, fotó: Szőts László)
Keresés