Nagy lépések egy fenntartható olimpia felé
Az újrahasznosított elektromos eszközökből készült érmektől kezdve, a szén-dioxid kibocsájtás csökkentésig számtalan területen mutat komoly fejlődést a 2020-as tokiói játékok fenntarthatóságát vizsgáló tanulmány.
„Legyünk jobbak, együtt – a bolygóért és az emberekért”. Ez volt a mottója a 2018 júniusában kiadott fenntarthatósági tervnek. A japán olimpiára készült tervezet részletesen mutatta be a teljesítendő célokat a klímaváltozás, a forráskezelés, a környezetvédelem, vagy az emberi jogok területén, melyek a Globális Jelentéstételi Kezdeményezés (GRI) alapelveivel is összhangban vannak.
„Ez az év kiemelten fontos lesz a fenntarthatóságra fordított megfelelő figyelem szempontjából. A mozgalom minden tagja egyként dolgozik majd egy, a felelős szerepünk iránti tudatosság kialakításán, és annak biztosításán, hogy a fenntarthatóság minden tevékenységünk részévé váljon 2020-ig, és utána is” - mondta Toshiro Muto, a játékok szervezőbizottságának vezetője.
A tervben meghatározott célok eléréséért eddig tett legfontosabb lépések az alábbiak:
- A „Tokyo 2020 Medal Project” keretében az olimpia és a paralimpia érmeit újrahasznosított elektromos eszközökből készítik. 2018 októberére megközelítőleg 47,488 tonnányi eldobott eszközt és több mint 5 millió mobiltelefont gyűjtöttek össze a szervezők, melyek az aranyérmek 93,7%-át, az ezüstérmek 85,4%-át, illetve a bronzérmek 100%-át teszik majd ki. A gyűjtés országosan és nemzetközileg is hatalmas siker volt: a japán hatóságok körülbelül 90%-a részt vett az akcióban.
- 63 japán község csatlakozott a BATON (Building Athletes’ Village with Timber of the Nation) programhoz, melynek keretében az olimpiai falut a különböző helyi hatóságoktól kapott fából építik fel. A játékok végeztével a faanyagok visszakerülnek a közösségekhez, akik újra felhasználhatják azokat.
- A „Carbon Offset Programme” célja az elkerülhetetlen szén-dioxid kibocsájtás kompenzálása. A programhoz csatlakozott Tokió vezetősége is. 2018 decemberében a játékok szervezőbizottsága az elsők között írta alá az ENSZ Sport a Klímáért Akciótervét (Sports for Climate Action Initiative), melyben a NOB is központi szerepet vállalt. A tervezet célja a sportközösségek környezetvédelmi tettekre ösztönzése.
- A 2020-as játékokon felhasznált papír és pálmaolaj csak szigorúan meghatározott forrásoktól származhat. A források meghatározásánál a fenntarthatóság a legfőbb szempont.
- Az ötkarikás szervezők igyekeznek felhívni a figyelmet az újrahasznosítás fontosságára, valamint támogatják a források hatékony és környezetkímélő beszerzését is.
- A Nemzetközi Munkaügyi Szervezettel (ILO) közösen Tokió 2020 rendezői támogatják az ENSZ fenntartható fejlődési céljait.
- A versenyhelyszínek kialakításánál kiemelten fontos szempont az energiatakarékosság, illetve a megújuló energiaforrások használata.
- Hogy mindenki számára biztosítsa az emberi jogokat, a szervezők támogatják a különböző tudatosságot erősítő tréningeket saját alkalmazottaik között, valamint létrehozták saját stratégiai programjukat (Diversity & Inclusion Strategy), mellyel a rasszizmus felszámolását és a nemek közti egyenlőséget tűzték ki célul.
„Büszkén tapasztaljuk, hogy a fenntarthatóság ilyen központi helyet foglal el a 2020-as tokiói olimpiai játékok szervezésében, és hogy mekkora fejlődés ment végbe az elköteleződés valósággá válásában” – mondta Michael Lemaitre, a NOB fenntarthatósági vezetője. „A szervezők kezdeményezései a környezetvédelem számos kulcsterületét magukba foglalják, és az innováció és a kreativitás kiváló elegyéről tesznek tanúbizonyságot. Izgatottan várjuk a szervezőbizottsággal való további együttműködésünket, hogy segítsük a tokiói játékokat az új olimpiai alapelveket követve igazán fenntartható eseménnyé tenni.”
(Forrás: olympic.org)
Keresés