Nemzetközi elismerésben részesült a NOB
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság újabb elismerést kapott az Olimpia Házáért. A NOB új Lausanne-i székháza elnyerte az Egyesült Államok Környezettudatos Építési Egyesületének (USGBC – US Green Building Council) 2020-as európai vezetőségi díját. A LEED Platinum bizonyítványával is rendelkező Olimpia Háza egyike a világ legfenntarthatóbb épületeinek.
Az USGBC által július elején bejelentett kitüntetés elismeri „azokat, akik világszerte hozzájárulnak a fenntartható, egészséges és rugalmas épületek, városok és közösségek létrehozásához”. Ezidáig öt szervezet részesült a díjban, amelyek „jól mutatják, hogyan használhatjuk a LEED-et a közösségek fejlesztésére, az emberi egészség és jólét támogatására, valamint hogyan járul mindez hozzá a mindenki számára egyre inkább fenntartható jövőhöz”.
„Megtiszteltetés, hogy megkaptuk ezt a nagy presztízzsel bíró elismerést, amely hangsúlyozza a fenntarthatóság jelentőségét a jövő alakításának szempontjából” – mondta el Thomas Bach, a NOB elnöke.
„A fenntarthatóság egyike a reformprogramunk, az Agenda 2020 három alappillérének és mindig is az Olimpia Háza projekt szívügye volt. Az Olimpia Háza ösztönzésül szolgál azoknak, akik hozzánk hasonlóan hiszik, hogy a fenntarthatóság szerves része kell, hogy legyen bármely szervezetnek. A NOB a tettek mezejére lép. Már most szénsemleges szervezet vagyunk és a célunk, hogy 2030 előtt klímapozitívak is legyünk.”
A 2019. június 23-án felavatott Olimpia Háza megtestesíti a NOB fenntarthatóság iránti erős elkötelezettségét. Miközben az épület optimalizálja használói egészségét és jólétét, a hatékonyság szempontjából szigorú energia- és vízügyi elvárásrendszernek felel meg.
A létesítmény részben a helyszínen előállított megújuló energiával üzemel. Az Olimpia Házának építése során keletkezett hulladék 95%-át újrahasznosítátták, míg a NOB korábbi székházának több, mint 95%-át újrahasznosították vagy újrafeldolgozták. A kialakításnál elsőbbséget élvezett a kényelem, amit rugalmas terekkel, magas belső levegőminőséggel, valamint a leggyakrabban használt terek 90%-ból nyíló kitűnő látképpel biztosítottak. A létesítmény kivitelezésénél keletkezett szénkibocsátást a NOB-Dow együttműködéssel ellensúlyozták.
Egy évvel a felavatása után az Olimpia Háza a működését illetően megsüvegelendő eredményeket hoz, hiszen összehasonlítva az előző NOB-épülettel, megfelezte az energiafelhasználását és az újra fel nem használható hulladékok kibocsátását. A NOB csapata ugyancsak képes volt élelmiszerhulladékainak 30%-os csökkentésére, valamit az új épület megközelítésére használt fenntartható közlekedési módok 50%-ról 60%-ra történő növelésére. A szervezet Toyota Mirai járműparkjának újratöltéséhez pedig egy hidrogén előállító- és töltőállomást létesítettek.
Azon felül, hogy az Olimpia Háza mind a mai napig a legmagasabb pontszámot magának tudó LEED v4-ajánlással bíró új építési projekt, a létesítmény az első olyan nemzetközi székház – összességében pedig a második olyan épület –, amely a Swiss Sustainable Construction Standard (SNBS) legmagasabb, Platinum-szintű minősítésével rendelkezik. Az épület ugyancsak megkapta az energiahatékony épületeknek odaítélt svájci Minergie P. tanúsítványt.
(Forrás és kép: olympic.org)
Keresés