Ötszáz nap múlva kezdődik a pjongcsangi téli olimpia
Ötszáz nap múlva, 2018. február 9-én kezdődik a téli ötkarikás jétékok. „A pjongcsangi olimpiára a célom változatlan: az aranyérem megszerzése" - hangsúlyozta honlapunknak a szocsi olimpián hetedik helyezett Miklós Edit síző. Az 500 nap alkalmából körképet adunk a 2018-as téli ötkarikás eseményről. Írásunkban versenyzők is megszólalnak.
A XXIII. téli olimpiai játékokat 2018. február 9. és 25. között rendezik a dél-koreai Pjongcsangban. A rendező várost 2011. július 6.-án jelentette be a Nemzetközi Olimpiai Bizottság a 123. kongresszusán a dél-afrikai Durbanban. A játékokon 15 sportág 102 versenyszámában avatnak bajnokot. A magyar sportolók több számban is érintettek lehetnek a sikeres kvalifikáció esetén, közülük többen pontszerzésre, akár éremre is esélyesek lehetnek.
„Jelenleg Svájcban edzünk, Saas Fee-n. Kiváló feltételek között tudunk lesiklásra és szuper g-re is készülni - mondta a mob.hu-nak a legeredményesebb hazai alpesi síző, Miklós Edit. - Erősnek érzem magam, és a technikám is sokat javult, úgyhogy felkészültnek érzem magam a szezonra. A gyorsasági világkupa-versenyek december elején kezdődnek, majdnem minden hétvégén versenyzünk majd. Február elején a svájci St. Moritz-ban rendezik meg a világbajnokságot, ahol a célom a dobogón végezni. A vb után folytatódik a világkupa-sorozat egészen március végéig. A szezon után lesz egy kis pihenő, majd nekifogunk az olimpiai felkészülésnek. A pjongcsangi olimpiára a célom változatlan: az aranyérem megszerzése."
A férfi alpesi sízők között Samsal Dalibor mellett a fiatal férfi csapat több tagjának is van esélye, hogy a kvalifikációs időszakban (2016. július 1.- 2018. január 21.) teljesítse a kiküldetési szinteket akár több versenyszámban is.
„Nyáron sikerült teljes mértékben rehabilitálódnom a tavaszi műtétemből, amikor is eltávolították a csavarokat a felkaromból - nyilatkozta honlapunknak a világbajnoki hatodik helyezett snowboardos, Gyarmati Panka. - Azóta főleg crossfit edzésekkel készülök, ami sokat segít abban, hogy teljes erőbedobással kezdjek neki a szezonnak. Havas edzésre sajnos csak egy hetet volt lehetőségem Franciaországban tölteni, anyagi okok miatt nem tudtam eljutni a déli féltekére. A havas szezon számomra október közepén, az osztrák gleccsereken fog elkezdődni, ezért addig a felkészítő edzésekre fektetek nagyobb hangsúlyt. A versenyszezonom csak január végén, az olasz slopystyle világkupán fog megkezdődni. Ott lehet elkezdeni a pontgyűjtést, amit kb. még három világkupa követ majd. A kvalifikációra jórészt Coloradóban készülök, az amerikai edzőmmel. A mezőny hihetetlen tempóban fejlődik, nem könnyű lépést tartani. Célom az olimpiai részvétel, az pedig már ott derülne ki, mire is elég az én felkészülésem” - vélekedett a snowboardos.
A hazai korcsolyázó szövetség célja, hogy Pjongcsangban a sportág minél eredményesebben szerepeljen: a short trackeseknél érem a cél, a pontozásos szakág képviselőinél pedig a kvalifikáció (előbbeik Szocsiban pontszerzők voltak, a női váltó 6. lett, utóbbiak a téli olimpiára nem jutottak ki) - emelték ki a sportág képviselői egy évvel ezelőtt a MOB-ban tartott sportági konzultáció alkalmával.
A rövidpályás gyorskorcsolyázóktól jó eredmények várhatók a 2018-as olimpián. Az olimpiai kvalifikáció a következő versenyidényben lesz, de mint a sportolók és ifj. Telegdi Attila szövetségi kapitány is egybehangzóan elmondta, azért a 2016/2017-es versenyidény is igen fontos lesz mind a férfi, mind a női válogatott számára. Világkupa-versenyek, Eb és vb is szerepel az idei idény programjában. Ez az év a következő szezon jó szereplésére való felkészülés jegyében kell, hogy elteljen. Versenyzőink célja a két váltót a világ élvonalában tartani, vagyis minden versenyen a legjobb nyolc közötti szerepelés. Hat-hat fős férfi és női válogatott készül az év fő versenyeire, de a közvetlen utánpótlásra is figyel a szakvezetés, hiszen bármikor történhet váratlan sérülés, betegség. Jelenleg Heidum Bernadett sérült, Liu Shaolin Sándor beteg, Jászapáti Petra pedig a minap edzés közben szerencsétlenül bukott és a Sportkórházban kötött ki.
Egy hónap múlva az amerikai földrészre utazik a válogatott. November 4-6-ig az első világkupa Calgaryban, majd Salt Lake City következik a programban; decemberben két ázsiai, 2017 februárjában két európai világkupa, közben januárban Eb, márciusban vb szerepel a naptárban.
Knoch Viktor a férfi csapat rangidőse, már az ötödik olimpiai részvételére készül. Van már egyéni távon 1500m-en egy ötödik helyezése, de leginkább a váltóra szeretne összpontosítani. „Az olimpia még nagyon messze van – mondta Viktor. Addig még van 10 világkupa-verseny, két Eb, egy vb. Most a legfontosabb a jó felkészülés. Az olimpiára kimondatlanul is éremért megyünk. Egyéni számban 500m-en lehetnek esélyeim, de ezen még nem agyalok.”
Műkorcsolyában és jégtáncban a 2016/2017-es évad világbajnoksága (Helsinki, március 29. - április 2.) kvalifikál először az olimpiára. Jelenleg egyedül Tóth Ivett rendelkezik vb indulási joggal. Fő célkitűzés, hogy a tehetséges fiatal műkorcsolyázó lány mellett a jégtáncban is megszerezzük az indulási jogot az olimpiára.
„Múlt héten még azt írtam, hogy a Moscheni, Lukács duónak van esélye az olimpiai részvétel megszerzésére jégtáncban – jegyezte meg Engi Klára pontozásos ágazati igazgató. - Azóta ők együtt abbahagyták, a héten üzenték meg, hivatalos e-mailt ugyan még nem kaptam tőlük. Nyár közepe óta edz Major Balázs, a végre a franciák által kiadott, Elisabeth Esthelle-el. De róluk még nagyon nehéz nyilatkozni, mert sok munka van még előttük, Eb- és vb-pontok megszerzése is kell, hogy részt vehessenek a kvalifikációs versenyeken. A jégtáncban vannak ígéretes juniorkorú fiatalok, de számukra négy év múlva van esély az olimpiai részvételre. Volt egy párosunk az előző évadban, de a kettős, abban a felállásban, a nyár végén, abbahagyta. Magyar Márk tovább keres párt magának, így az olimpiai kvalifikáció esélye rendkívül csekély. Egyéniben Ivetten kívül maximum tartalék lehet Medgyesi Fruzsina. Amennyiben a vb-n nem sikerült kvalifikációt szerezni, akkor 2017 őszén lesz lehetőség a pótkvalifikációs versenyen kiharcolni a részvétel jogát. A hivatalos helyszín még nem ismert, csak a jövő évi versenynaptár megjelenésekor tudjuk majd meg” – vázolta fel a pontozásos sportág olimpiai esélyeit az ágazati igazgató.
Gyorskorcsolyában Nagy Konrád külföldön készül a 2016/2017 szezonra. Számára is a következő évad a kvalifikációs időszak, 2017. július 1. és 2018. január 14. között kell elérnie az ISU által meghatározott színtidőt.
Curlingben egy új versenyszámot vettek fel a sportág olimpiai küzdelmeibe. A vegyespárosok a két utolsó világbajnokság eredményei alapján szerezhetnek kvalifikációs pontokat. Az olimpián a ranglista legjobb hét duója és Korea indulhat az olimpián. A Palancsa Dorottya, Kiss Zsolt alkotta magyar vegyespáros a 2016-os vb-n a 13. helyet szerezte meg, amiért nem járt pont. A 2017-es vb-n Kanadában egy jó helyezéssel van esélyük megszerezni az indulás jogát, hiszen korábban két alkalommal (2013, 2015) már felállhattak a világbajnoki dobogó legmagasabb fokára.
A vegyespárosok pontversenyének állása
Pulai Imre Németh Róberttel szeretné kiharcolni kettes bobban az olimpia részvétel jogát. „Most az a legfontosabb, hogy minél több világkupafutamon elindulhassunk, s szerezzünk minél több rutin, hogy megszerezzük az olimpiai részvétel jogát” – mondta a kenus olimpiai bajnok.
Férfi jégkorongozóink a budapesti kvalifikációs tornán csúsztak le a további kvalifikációs küzdelmektől. A hölgyek olimpiai tornájára még két hely kiadó. A világranglistán 17. magyar válogatott december 16. és 18. között Stavangerben Norvégia (13), Szlovákia (14) és a selejtezőkből érkező válogatottal mérkőzik meg a selejtező sorozat 3 körében. A csoport győztese mehet tovább a végső kvalifikációs tornára, várhatóan Svájcba.
(MOB, fotó: MOB/Kovács Anikó)
Keresés