Homonnai Luca és Halász Bence kapta a Héraklész-díjat
Tavalyi teljesítménye alapján Homonnai Luca kajakos és Halász Bence kalapácsvető érdemelte ki a 2016-os év legjobb utánpótlás-sportolója címet. Az elismerést pénteken a Héraklész Díjátadó Gála alkalmával vették át a sportolók. Az ünnepségen a korosztályos és felnőtt Európa- és világbajnokságokon, valamint a riói olimpián legeredményesebb utánpótláskorú versenyzőket és edzőiket ismerték el. A díjátadók közt volt dr. Bartha Csaba MOB-főtitkár és Fábián László sportigazgató is.
A résztvevőket dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár köszöntötte. Beszédében méltatta a 2001-ben indult állami utánpótlás-menedzselő Héraklész program jelentőségét. Elmondta, hogy a riói olimpián részt vett sportolók 74 százaléka kötődik valamilyen formában a programhoz; annak tagja volt korábban, vagy még ma is. Emlékeztetett rá, hogy húsz sportágban segíti a legtehetségesebb 14-23 év közötti fiatal sportolók felkészítését és versenyeztetését. Hozzátette: a programban jelenleg összesen 1450 ifjú sportoló érintett, akik közül pénteken 14 sportág 42 versenyzőjét és 30 edzőjét díjazták.
A riói játékokon aranyérmet nyert sportolók közül héraklészes volt Csipes Tamara, Hosszú Katinka, Kozák Danuta, Szabó Gabriella és Szilágyi Áron is.
A tavalyi sporteredményei alapján a férfiaknál Halász Bence azzal végzett az élen, hogy a junior atlétikai világbajnokságon kalapácsvetésben aranyérmet nyert. Azt a Kopasz Bálintot előzte meg, akivel a tavalyi gálán is osztoztak az első két helyen - csak éppen fordított sorrendben. „Büszke vagyok a díjra, de már a jövőre is gondolok. Így húsz évesen már megcélzom a következő olimpiát, Tokióban mindenképp ott akarok lenni, akkor már erőm teljében leszek és egy szép eredménnyel szeretnék hazatérni” - mondta az olimpia.hu-nak.
A nőknél Homonnai Luca annak köszönheti összetett elsőségét, hogy a tavalyi ifjúsági kajak-kenu világbajnokságon három aranyérmet gyűjtött be, ezzel az egész viadal legeredményesebb versenyzője lett. „A világbajnoki győzelmemre is büszke vagyok, de arra is, hogy ifjúsági versenyzőként a felnőttek közt értem el Európa-bajnoki címet. Rióról ugyan lemaradtam, de Tokióra olyan versenyző szeretnék lenni, olyan eredményekkel, hogy ne is lehessen kérdéses a kijutásom. Szoros a magyar mezőny, de sokat fogok dolgozni azért, hogy kint lehessek a 2020-as játékokon!”
A két-négy fős, úgynevezett kiscsapatok versenyében a férfiaknál a Bányai Zsombor, Bakos Bálint, Esztergályos Patrik, Siklósi Gergely összeállítású, junior Európa-bajnok és vb-második férfi párbajtőr-válogatott, míg a nőknél a Gazsó Alida Dóra, Homonnai Luca, Pupp Noémi, Racskó Fruzsina alkotta ifjúsági vb-aranyérmes női kajak négyes lett a legjobb. A nagycsapatoknál ismét csak egy díjat osztottak ki, itt az ifjúsági világbajnokságon bronzérmes férfi vízilabda-válogatott tagjai vehették át az elismerést.
Az összetett legjobbak:
férfiak: 1. Halász Bence (kalapácsvető), 2. Kopasz Bálint (kajakos), 3. Siklósi Gergely (párbajtőrvívó);
nők: 1. Homonnai Luca (kajakos), 2. Késely Ajna (úszó), 3. Gercsák Szabina (cselgáncsozó).
(Késely Ajna és Kopasz Bálint a riói olimpián is részt vett.)
A díjátadók közt volt dr. Szabó Tünde, dr. Bartha Csaba és Fábián László mellett Sárfalvi Péter utánpótlás-nevelésért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, dr. Szabó Tamás, a Héraklész program elindítója, a MOB egykori alelnöke és Tóth József, a program egykori igazgatója, a MOB korábbi osztályvezetője, az EMMI főosztályvezetője is.
(MOB-MTI, fotó: MOB/Szalmás Péter)
Keresés