I.Ifjúsági Téli Olimpia - Innsbruck 2012
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság történelmi döntést hozott 2007. júliusában, Guatemalában, vagyis egyhangúan megszavazták, hogy 2010-től megrendezzék az Ifjúsági Olimpiai Játékokat.
Elsősorban azzal a céllal, hogy a világ ifjúságát visszacsalogassák a sportpályákra. Mozgásra, rendszeres sportolásra ösztönözzék a fiatalokat, s egyben az olimpizmus igazi értékeivel is megismertessék őket.
A felnőtt Téli Olimpiai Játékok évében rendezik a Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékokat, a felnőtt Nyári Olimpiai játékok évében pedig a Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokat.
A NOB 2008. december 12-én jelentette be, hogy az I. Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokat 2012. január 13-22. között, Innsbruckban rendezik meg.
Innsbruck 84:15 arányban nyert a finnországi Kuopio ellen a lausanne-i szavazáson. 1964. és 1976. évi Téli Olimpiai Játékokat követően Innsbruck ismét Olimpiai Játékoknak ad otthont 2012-ben, ezúttal a legelső Téli Ifjúsági Olimpiai Játékoknak.
Az osztrák olimpiai város ezzel világelső lesz, ugyanis egyetlenegy város sem rendezett mindezidáig három Olimpiát. Innsbruck megelőzi még Londont is, amelyik ugyancsak jövőre fog büszkén utalni a háromszori rendezésre, természetesen az 1908., 1948. és 2012. évi Nyári Olimpiai Játékok rendezésére.
Az Ifjúsági Olimpiai Játékok több fontos tényezőben is eltérnek az Olimpiai Játékoktól.
Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke azt hangoztatta, hogy az Ifjúsági Olimpia nem elsősorban verseny, hanem az olimpiai nevelés egyik rendkívül fontos eszköze –a játékok a kultúra, sport, nevelés együttesét alkotják –megismerteti a fiatalokat az olimpiai eszme értékeivel, egészséges életmódra, megfelelő edzésre, felkészülésre nevel és egyben a dopping veszélyeire is figyelmeztet.
A négyévenként sorra kerülő versenyeken 15-19 éves fiatalok vehetnek részt. a kifejezett céllal, hogy az Olimpiai Mozgalom meg tudja szólítani és a sport ügyének meg tudja nyerni a fiatalokat.
Az Olimpiai Charta 5. alapelve kimondja, hogy a „sport a társadalom szerves része”, és mint ilyen jelentős társadalomszervező erő valamint különleges eszköz a fiatalság helyes nevelésében. A kultúra és a nevelés szempontjából az Ifjúsági Olimpiai Játékok pedig ezt a szerepet kívánja betölteni. A sport szempontjából az Ifjúsági Olimpiai Játékok forradalmi lehetőséget nyújtanak új és innovatív versenyszámok kipróbálására, vagy akár bevezetésére. Ennek a legékesebb példája a csapatjátékok közül az egyik legnépszerűbb csapatjáték, a jégkorong kifejezetten érdekes és látványos rendezési formája. A jégkorong bajnokság mellett ugyanis látványos és izgalmas egyéniben is összemérhetik a tudásukat a játékosok egymáselleni ügyességi versenyen.
Az Innsbrucki szervezők az Osztrák Olimpiai Bizottsággal szoros és példaértékű együttműködést kialakítva készülnek a világon a legelső Téli Ifjúsági Olimpiai Játékokra. Szingapúrral szemben az osztrák házigazdák elegendő időt kaptak a felkészülésre és szervezésre. Innsbruck rendkívül gazdag sportlétesítményekben, a korábbi olimpiai versenylétesítmények használata mellett a már működő és közönség számára is nyitott versenypályák is bevonásra kerülnek ezzel is biztosítva a fenntartható fejlődés alapelveinek és a gazdaságosság érvényesülését.
Kizárólag az Ifjúsági Olimpiai Falut kellett megépíteni a házigazdáknak, amely azonban a rendelkezésre álló ismeretek alapján a legmodernebb és legkörnyezetbarátabb épületkomplexum. Az épületek az úgynevezett passzív ház mérnöki megoldás alapján készültek ezzel biztosítva a környezet legkisebb terhelését, az épületek leggazdaságosabb működését, és a legalacsonyabb energiafelhasználást.
Innsbruck készen áll. A látottak alapján egyértelműen és magabiztosan kijelenthető, hogy a sport, a nevelés és a kultúra szemszögéből nézve magas színvonalú, de a kiadási oldal szempontjából tekintve visszafogott esemény előtt állunk. A sport és az Olimpiai Mozgalom igazi ünnepét láthatják az érdeklődők Innsbruckban, amely a téli sportok szerelmesei számára valódi úti cél lesz jövő januárban
Az innsbrucki Téli Ifjúsági Olimpiai Játékok műsorán szereplő 6 sportág, 15 szakágának, 63 versenyszámában, 1048 fiatal sportoló indulhat.
Több sportágban és szakágban a Singapore-i Nyári Ifjúsági Olimpiai Játékokhoz hasonlóan vegyes (nő-férfi) csapatversenyeket is rendeznek.
Gazdag kulturális és nevelési programot is jóváhagytak azzal a céllal, hogy a fiatalok megismerjék az olimpiai eszme értékeit és legyenek a doppingellenes küzdelem nagykövetei.
Keresés