Liu Shaolin Sándor pontszerző az olimpián, 5. lett 1500-on
Remek kezdés Phjongcshangban! Liu Shaolin Sándor a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 1500 m-es távján egészen a döntőig menetelt, ahol a kilenc fős fináléban az ötödik, pontszerző helyen végzett. A Gangneung Jégcsarnokban a női váltó 3000-en B döntős.
A férfi 1500 méteres versenyszám előfutamaival kezdődött meg az olimpia rövidpályás gyorskorcsolyaprogramja. Az első futamban máris Liu Shaolin Sándorért szurkolhattunk, aki öt körrel a futam vége előtt az élre állt és a célig onnan nem tágított. Öccse, Shaoang a negyedik futamban rajtolt. A futam során volt elől és hátul is. Egyszer a japán Yoshinaga talán ki is billentette a magyar fiút. Végül a japánt kizárták és „Ádó” harmadikként bejutott az elődöntőbe. Közvetlenül a következő futamban indult Burján Csaba, aki az elején vezetésre is vállalkozott. Végül négyen is elkorcsolyáztak mellette, így az ötödik helyen fejezte be a futamát. A hat futamból az első három mellett a bírók további négy korcsolyázót továbbjuttattak, így 22-en folytathatták a három elődöntőben. Burján Csaba a 30. helyen zárt.
Burján Csaba úgy nyilatkozott, az edzéseken még nem igen érezte a pályát, de ez a versenyre egyre jobb lett. „Verseny előtt azt mondták, menjek előre, így is tettem az elején, de folyamatosan „leszedtek”. A futamból a kínai fiú kiemelkedik, a többiekkel egyformán erősek vagyunk, bármi is lehetett volna a sorrend.”
A hölgyek 500 m-es sprint távja következett. Az első futamban a legbelső pozícióból rajtolt Keszler Andrea, de közvetlen a rajt után elesett, a szabályok értelmében a futamot újra indították. A második rajt kitűnően sikerült és Andrea azonnal a második helyre korcsolyázott az esélyes olasz Fontana mögé. A rivális holland Schulting nagy igyekezetében elesett. Így a magyar hölgy biztos második helyen jutott tovább a negyeddöntőbe.
Jászapáti Petra futamát is visszalőtték egy kiugrás miatt. A második rajtnál Petra azonnal az élre állt, nem sokkal később a koreai Csoi utolérte, majd a magyar lányt hátulról a brit Gilmartin kézzel kibillentette. Hárman is elestek. Petra állt fel elsőként és a második helyen lépett tovább a következő fordulóba. A nők február 13-én folytatják a negyeddöntőben.
A férfiak 1500 m-es elődöntőivel folytatódott a program. Az egyes futamokból csak az első kettő juthatott az A döntőbe, illetve a második kettő a B fináléba. Ennek megfelelően hatalmas taktikai csaták folytak a jégen. Liu Shaolin Sándor futamában a holland Knegt három és fél körrel a vége előtt biztosan vezetett. Mögötte az amerikai Krüger előzte Sándor, de közben akadályozta a magyart, aki elesett. A futam végén a bírók döntése értelmében az amerikait kizárták, a vétlen Liut a bírók bejuttatták az A döntőbe. Öccse, Shaoang rosszabbul járt, mivel a bírók kizárták a következő futamban, így 20. lett végeredményben.
Liu Shaoang azt mondta, izgatott volt és feszült, „hogy az első olimpiám miatt van-e, nem tudom” – jegyezte meg, majd hozzátette, „átesett egy holtponton”. „Sok kicsúszás és kizárás volt, hogy magam hibás vagyok-e nem tudom, vissza kell nézni a videót. Az biztos, hogy sok kéz mozdult. Úgy éreztem, mintha nem mertem volna kihozni, amit tudok. De az 1500 méter nem az én igazi távom, lesz még lehetőség…”
Nehéz sorsolást kapott a női 3000 m-es váltó. Keszler Andrea, Heidum Bernadett, Jászapáti Petra és Bácskai Sára Luca ellenfelei között volt az idei világranglista éllovasa, Korea - akik hazai pályán versenyeztek -, a harmadik Kanada és a negyedik Oroszország. A futam jól indult, hiszen az egyik váltásnál a koreaiak fél kör hátrányba kerültek, és a magyarok már a második helyen haladhattak. A hazai váltó viszont hamar felzárkózott, és a végén az első helyen haladt át a célvonalon. A hajrában az oroszok elestek és a mögöttük haladó magyar lánynak nagy ívben kellett kerülnie, hogy az ütközést elkerülje. Így Kanada biztosan lett második. A magyarok a harmadik helyen értek a célba és a B döntőben folytathatják a hollandok, a japánok és az oroszok társaságában február 20.-án.
Heidum Bernadett úgy fogalmazott, „sok volt a cicababa”. „Most erre futotta, tudunk jobbat, lesz ez jobb is.” Azt is elmondta, kicsit változott a jég minősége, amióta a műkorcsolyázók is használják, picit puhább és törik.
Keszler Andrea azt mondta, kihozták magukból a maximumot, de a koreaiakat senki nem tudja megverni. „Nincs miért szomorkodni, várjuk a B döntőt!” – jelentette ki, majd hozzátette, az egyéni számok közül az 500-at is nagyon várja.
A férfi 1500 m-es szám A döntőjében a rajtvonalhoz két-két kanadai, koreai és holland mellett egy-egy orosz, francia és a magyar Liu Shaolin Sándor állt fel. A 13 és fél kör alatt állandóan változott az élen a helyzet. A mezőnyben is nagy volt a tülekedés a jobb pozíciókért. A magyar fiú a hajrában fokozatosan jött előre, végül az ötödik, pontszerző helyen ért a célba. Az olimpiai bajnoki cím védőjét a kanadai Charles Hamelint a bírók kizárták a futamból.
Liu Shaolin Sándor boldog volt a pontszerző helyezésért és a továbbiakban döntőket és „meglepetéseket” ígért. Az újságíróknak sikere után három nyelven is nyilatkozott. „Sokan voltunk, előtte ilyen futamom talán még nem is volt. A végére elfáradtam. Hátulról jöttem előre, volt egy ütközésem, ha az nincs, talán a dobogó is megvan. De hát az ötödik hely is nagyon pozitív! Második olimpiám, már nem izgulok annyira, mint korábban. Tapasztalataimat próbáltam testvéremnek is átadni.”
Ezzel az eredménnyel túlszárnyaltuk a szocsi szereplést, hiszen ott a 6. volt a legjobb helyezés...
A rövidpályás gyorskorcsolyázók küzdelmei kedden folytatódnak a férfi 5000 méteres váltó elődöntőjével, a férfi 1000 méter selejtezőjével és a női 500 méter végcsatározásaival.
(MOB, fotók: MOB/Szalmás Péter)
Keresés