Magyarok nélkül rendezik a riói taekwondo-versenyeket, Gonda Ivett visszavonult
A hétvégi, törökországi európai olimpiai kvalifikációs torna volt az utolsó lehetősége azoknak a taekwondósoknak, akik a riói játékokra vágytak, de a világranglistán eddig még nem szereztek kvótát. Így volt ezzel a 2014-ben Eb-bronzig jutó, 49 kg-os Gonda Ivett és a tavalyi vb-n harmadik, 57 kg-os Kotsis Edina is. Ahhoz, hogy repülőjegyhez jussanak, a döntőig kellett menetelniük. Vasárnap rendezték mindkét súlycsoport küzdelmeit Isztambulban, ahol egyik magyar versenyzőnek sem sikerült a bravúr. A versenyt követően Gonda Ivett bejelentette visszavonulását.
Gonda Ivettet hatodiknak rangsorolták a tizenhét fős mezőnyben, így csak a legjobb 16 között kellett mérkőznie. Ellenfele a nyolc közé kerülésért az izraeli Yarden Sharabi volt (a fotón), akit a tavalyi vb-n Ducz Barbara 9-2-re legyőzött.
Gonda rögtön magához ragadta a kezdeményezést, az első akciója máris három pontot ért. A második felvonásban ezt megtoldotta egy testtalálattal. A záró két percben szépített az izraeli, de a videozsűrit is igénybe véve újabb három ponttal gazdagodott a magyar lány, és 7-1-es végeredménnyel jutott a legjobb nyolc közé.
A negyeddöntőben nehéz ellenfél várt a Kanadában élő magyar taekwondósra. A szerb Tijana Bogdanovics 2015-ben a bakui Európa Játékokról ezüstéremmel, az oroszországi világbajnokságról bronzéremmel tért haza. Déli szomszédunk az első harmadban egy videózást követően jutott 3-0-s előnyhöz, amiből a szünetig Ivett egyet tudott faragni. A második két percben pedig újabb egypontos találattal minimalizálta hátrányát. A záró felvonásban minden tartalékot mozgósítva ment előre a magyar lány, de a szerb minden támadást visszavert és megőrizte 3-2-es előnyét a dudaszóig, ezzel elszálltak Ivett olimpiai reményei.
Gonda Magyarországon született, négy éves korában költözött családjával Kanadába, ahol taekwondózni kezdett, az észak-amerikai ország színeiben több olimpián is járt, Athénban ötödik lett. Három évvel ezelőtt váltott, és ugyan Kanadában készült, magyar színekben versenyzett tovább. A 2014-es Eb-bronz után a fő cél, a riói olimpiai kvalifikáció nem sikerült, ezért a hétvégi verseny után bejelentette visszavonulását. Ivett a magyar szövetséggel is egyeztetett a döntéssel kapcsolatban, mint fogalmazott, ha nem is ez volt pályafutása legsikeresebb időszaka, igazán különleges volt számára, hogy szülőhazáját képviselhette, és jó döntésnek nevezte, hogy a londoni játékok után elkötelezte magát Magyarország irányába. A honi szövetséggel kialakult jó kapcsolatot fent kívánja tartani, ő és edző férje szívesen segítik a továbbiakban is a magyar tehetségek felkészülését.
A törökországi viadalon Kotsis Edina súlycsoportja harmadik kiemeltjeként várhatta első ellenfelét a 16 között. A bemérkőző, norvég Marie Magnus első komolyabb felnőtt megmérettetésén dán ellenfelét legyőzve mérközhetett Kotsissal. Az első negyed tapogatózása után (0-0) a másodikban a videozsűrinek is köszönhetően 6-0-ra ellépett a skandináv lány. A záró felvonásban Edina nem tudott szépíteni, sőt, még egy pontot szerzett Magnus, és 7-0-ra győzött a magyar lány ellen, aki így szintén lemaradt a riói olimpiáról.
Utoljára Sydney-ben 2000-ben, Salim József képviselte hazánkat ötkarikás játékokon taekwondósként. A 2016-os riói olimpia is kimarad, a vb-, valamint Eb-bronzérmesünknek sem sikerült a kvótaszerzés az isztambuli kvalifikációs versenyen.
(MOB-MTSZ)
Keresés