25 éve döntöttek a MOB önállóságáról
Május 26-án van 25 éves jubileuma a MOB megújításának, az önállóság visszanyerését elhatározó Olimpiai Fórumnak. A magyar olimpiai mozgalom történetében sorsfordító változást előkészítő Olimpiai Fórum 1989. május 26-án ült össze a Testnevelési Főiskola Aulájában.
A Fórum terve 1988 végén hangzott el, amikor a Magyar Olimpiai Bizottság kinevezett tagjainak és tisztségviselőinek négy éves mandátuma lejárt. A bizottság feloszlott. Az elnökség a köztiszteletben állt hatszoros olimpiai bajnok kardvívó Kovács Pált kérte fel az újjáalakulás előkészítésére. Kádár János 1988 tavaszán történt lemondása után az állampárt meggyengült, a civil szervezetek megerősödésével, pártok alakulásával a megkezdett kerekasztal-tárgyalásokon megfogalmazódott a demokrácia megteremtésének programja. Kónya Imre, Antall József belügyminisztere, az olimpiai járadék későbbi ötletgazdája független jogász fórumot hívott egybe, amely az eseményeket meggyorsította.
Ilyen helyzetben ült össze május 26-án a nagy érdeklődéssel várt és kísért Olimpiai Fórum. A tornaszövetség akkori elnöke, Mezei Gyula köszöntötte a jelenlévőket, majd az újjáalakulás előkészítésére felkért Kovács Pál azt javasolta, hogy a MOB delegálás alapján újuljon meg.
A sportági szakszövetségeket, egyesületeket, társszervezeteket kérjék fel arra, hogy tagokat delegáljanak a Magyar Olimpiai Bizottság tagjai sorába, akik titkos szavazással, szabad választással alakítsák majd ki a MOB tisztikarát. Mindez egyben azt is jelenhetné, hogy az 1948-tól csak papíron létezett, operatív sportvezetői jogkörrel nem rendelkező Magyar Olimpiai Bizottság visszanyerheti függetlenségét és önállóságát.
"A demokráciának és társadalmasításnak a sportban is érvényesülnie kell" – hangoztatta akkor Schmitt Pál, a NOB tagja, a MOB akkori főtitkára. A széleskörű vitában kiemelte azt is, hogy a magyar olimpiai mozgalom megújulásának is igazodnia kell a társadalom egészében kibontakozó változások irányához. A sportban is át kell értékelődnie az állam szerepének, jogkörének, kiváltságainak, előjogainak csökkennie kell.
Csötönyi Sándor, az ökölvívó szövetség mai elnöke, a KSI akkori menedzsere arra hívta fel a figyelmet, hogy a tagságnak az Olimpiai Charta előírásai szerint a sportági szakszövetségek képviselőinek többségben kell lenni.
A javaslatot a jelenlévők óriási többséggel elfogadták. Egyetértettek azzal, hogy az új alapokra helyezett MOB szervezeti, gazdasági önálló működését meghatározó alapszabályt a megújult MOB a következő közgyűlésen hagyja jóvá. Ennek a következő, egyben tisztújító közgyűlésnek az időpontját június 17-ére tűzték ki, amelynek során a delegált tagok saját soraikból választják majd meg tisztségviselőiket.
A MOB újjáalakulásáról, önállóságának és függetlenségének visszanyeréséről kereken 25 éve döntöttek. Ezzel a rövid emlékezéssel kívántuk felhívni a figyelmet a magyar olimpiai mozgalom történetének sorsfordító változására.
(MOB/VD)
Keresés