A legidősebb magyar sportszervezetet köszöntötték - 150 évesek a sportlövők
Hagyományait, eredményességét és szövetségi működését méltatta a sportlövőszövetség 150 éves születésnapja alkalmából rendezett százhalombattai ünnepségen Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke. A díszközgyűlésen részt vett a nemzetközi szervezet első embere, az orosz Vlagyimir Liszin és Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója is.
Október 18-án megtartotta ünnepi közgyűlését a 150 éves Magyar Sportlövők Szövetsége. A százhalombattai Szekeres József Konferencia- és Rendezvényközpontban rendezett eseményen először egy rövid filmmel emlékeztek a sportág elmúlt másfél évszázadának sikereire. A videó a sikerek mellett azt is bemutatta, hogy Magyarország tucatnál is több rangos nemzetközi eseménynek volt a házigazdája.
Az ünnepségnek helyt adó Százhalombatta polgármestere, dr. Vezér Károly köszöntésében elmondta, hogy a település több vonatkozában is a sportlövőélet egyik meghatározó központja, innen indult az olimpikon, világbajnok Joó Éva is. A település 1997-től a Nemzet Sportvárosa, 2018-tól Sportlövőváros-címmel is kitüntetett. Ide kötődik Sinka László főtitkár is, aki az esemény moderátora volt.
Nagy György felidézte, hogy hat emberöltőt ölel fel a szövetség múltja. Az MSSZ elnöke kiemelte, hogy a 150 év alatt hét olimpiai aranyérem mellett 16 egyéni világbajnoki és 23 egyéni Európa-bajnoki címet gyűjtöttek a sportlövők. Megköszönte, hogy a legidősebb magyarországi sportági szakszövetség a 16 kiemelt sportág egyikeként jelentős állami támogatásban részesül.
Vlagyimir Liszin hangsúlyozta, hogy a hazai szövetség 36 évvel korábban alakult meg, mint a Nemzetközi Sportlövő Szövetség. Az ISSF elnöke felelevenítette, hogy Magyarország 2014 óta öt felnőtt és korosztályos kontinensviadalnak adott otthont, és reményét fejezte ki, hogy rövidesen a hatodikra vonatkozó kérelmet is sikeresen bírálják el. A Nemzetközi Sportlövő Szövetség elnöke a jeles évfordulón egy világórát adott át a Magyar Sportlövők Szövetsége elnökének, kiemelve, hogy a sportlövészet és az órák közös jellemzője a pontosság.
Dr. Szabó Tünde, az Emberi Erőforrások Minisztériumának sportért felelős államtitkára azt mondta: „történelmi pillanatban vagyunk”. Ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy Prokopp Sándortól Takács Károlyon át Igaly Diánáig a kiváló sportembereknek a példája megmutatja, hogy a legnehezebben meghódítható csúcsokra is el lehet jutni. Amikor méltatta a „legidősebb hazai sportszervezetet”, gondolatait külön taps követte.
Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke arról beszélt, hogy büszke a magyar sportlövő hagyományokra, a tizenhét ötkarikás éremre és példaként állította az MSSZ működését más sportágak számára is. Felidézte, hogy Coubertin bárónak köszönhetően a sportlövészet már az első újkori olimpia műsorán szerepelt, az első magyar sportlövők 1908-ban, Londonban álltak lőállásba, majd négy évet kellett várni az első nagy sikerre: Prokopp Sándor stockholmi aranyérmére. Emlékeztetett, hogy több mint 110 sportlövő képviselte eddig olimpiákon Magyarországot, ami elismerésre méltó. A MOB elnöke köszönetet mondott a szövetséget vezető Nagy Györgynek és Sinka László főtitkárnak, miután a MOB tagjaként – elnökségi tagként, vagy éppen bizottságvezetőként – aktívan, hosszú ideje részt vesznek az olimpiai mozgalom munkájában. „Nem mi lőjük be a tízest, de szeretnénk a morzsáinkkal hozzátenni” – fogalmazott a sportvezető, utalva arra, hogy ajtója a szövetség előtt mindig nyitva áll, és a MOB, amiben tud, a jövőben is lehetőségeihez mérten segíteni fogja a sportág honi működését, az olimpiára készülő sportolók felkészülését.
A MOB elnöke Nagy Györgynek átadta az első magyar olimpiai bajnok Hajós Alfréd érmének másolatát.
Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes levélben köszöntötte a jubileumi évfordulón a hazai szövetséget. Kiemelte, hogy a korong- és futóvadlövők a magyar vadászati kultúra megtartásából is kivették a részüket.
Az ünnepi közgyűlés zárásaként kitüntetések átadására került sor. Elismerést kapott többek közt a MOB két korábbi munkatársa, Babati Lajos korábbi marketingigazgató, a MOB tiszteletbeli tagja és Tóth József, az egykori utánpótlásosztály vezetője, a Héraklész-program igazgatója, Péni István felkészítőstábjának tagja, illetve olimpikontársai mellett a szöuli bronzérmes Záhonyi Attila is.
Az eseményen köszöntötték a limai junior világbajnokságon érmes fiatalokat is.
(MOB, MSSZ, fotó: MOB/Szalmás Péter)
Keresés