Bevezető
Peking különleges olimpiát rendezett. A közismert célkitűzés egy álom, egy világ, valóra vált. A világ csodálatát méltán kiérdemelt létesítményekben, mint a Madárfészek és a Vizes Kocka, az Olimpiai Stadion és az uszodai központ, 204 ország több mint 10 500 versenyzője számára nyújtott kifogástalan lehetőséget. A 132 olimpiai és 43 világcsúcs mindent elmond a versenyek színvonaláról. Kína versenyzői nagyszerűen szerepeltek. A korábbi olyan sikersportágak, mint a torna, műugrás, asztalitenisz, súlyemelés mellett más sportágakban is jelentkeztek, mint a vívás, evezés, kajak-kenu, és végül 100 bajnokságot nyertek, s ezzel az éremtáblázat második helyére kerültek a 110 első helyezést szerzett Egyesült Államok sportolói mögé. A mezőny kiegyensúlyozott lett. A versengés minden eddiginél jobban kiszélesedett, hiszen már 87 ország sportolói szereztek dobogós helyezést. A helyszínen szurkolók és a televíziók 4.3 milliárd nézője olyan világhírű versenyzők teljesítményét csodálhatta, mint a nyolc aranyát hét világcsúccsal megszerző Michael Phelps, az amerikai szuperúszó, vagy Usaim Bolt, a három világrekorddal triplázó jamaikai futócsillag. A házigazdák több mint 15 milliárd dollárt költöttek a környezet védelmére, a légszennyezettség tisztítására, a csatornahálózat bővítésére. 193 kilométerrel növelték a 16 milliós metropolis metróhálózatát. Az olimpiának köszönhetően jelentős mértékben javultak Peking lakóinak életkörülményei, s az olimpia igazi értékét az is jelenti, hogy az 1.4 milliárd lakosú hatalmas országban csaknem 400 millió fiatal ismerkedett meg az olimpizmus igazi értékeivel. A magyar csapat szereplése elmaradt a várakozástól. Az Athén és Peking között rendezett világversenyek eredményei alapján pedig jobbal bízhattunk a célkitűzések megvalósításában. A vártnál gyengébb szereplés okait a szakszövetségek jelentéseinek összesítése alapján készített előterjesztés, amelyet az elnökség és a közgyűlés elfogadott, négy pontban rögzítette az okokat.
1. A sportegyesületi rendszer folyamatos leépülése
2. Az edzők és sportszakemberek anyagi és erkölcsi megbecsülésének jelenlegi alacsony szintje
3. A pénzügyi források szűk mértéke és időbeni eloszlása nem felelt meg a kvalifikációs és felkészülési követelményeknek
4. A sporttudományos és sportegészségügyi háttér hiányosságai
Valamennyien egyetértettünk a sportot akkor felügyelő miniszter, Gyenesei István kijelentésével, miszerint a londoni jobb szereplés megalapozásához 2009-ben hozzá kell látnunk. Néhány hónappal később azonban sajnálattal kellett megállapítani, hogy az olimpiai felkészülésére szánt állami támogatást 48 százalékkal csökkentette. Ezzel egy időben a saját a saját bevételek biztosításának lehetősége is erősen korlátozódott. A szakszövetségek többsége súlyos anyagi gondokkal küzd, a szakmai célok megvalósítását akadályozzák a szűkös források. Ráadásul a sportegészségügyi háttér hiányosságai nemhogy csökkentek volna, hanem a felkészülést veszélyeztetve növekedtek. Az edzők, szakemberek helyzetét ugyan a Balyi Béla sportágfejlesztési programmal igyekeztünk javítani. De összességében sajnálattal kell megállapítani, hogy az olimpiai felkészülés jelenlegi helyzetét, anyagi forrásait nem látjuk biztosítottnak.
Az elmúlt olimpiai ciklus során a NOB által meghirdetett zéró tolerancia jegyében folytattuk, és London előtt is folytatjuk a doppingellenes küzdelmet. Már a NOB új doppingszabályzata előtt a Magyar Olimpiai Bizottság közgyűlése jóváhagyta a magyar doppingellenes szabályzatot, ami egyöntetűen kimondja, hogy az olimpiai játékok idején esetleg doppingon ért sportolók és a doppingban közreműködő személyek nem kívánatosak az olimpiai mozgalomban, több olimpián nem vehetnek részt, és semmiféle tisztséget nem tölthetnek be az olimpiai mozgalomban. Mindemellett széles körű összefogással, tervszerű, felvilágosító és nevelő tevékenységgel továbbra is igyekezzünk távol tartani az olimpikonokat a dopping veszélyeitől. A nehézségek ellenére az eddiginél nagyobb szervezeti rendben, fegyelemmel, az előírások maradéktalan betartásával szeretnénk visszaszerezni helyünket a világ élvonalában.
A Magyar Olimpiai Bizottság ennek a megváltozott szellemű felkészülésnek kíván az élére állni, hogy kiváló sportolóink, világhírű, elhivatott szakembereink vezetésével Londonban a korábbi olimpiákhoz hasonló sikereket érjünk el, és eredményeinkkel járuljunk hozzá hazánk jó hírének öregbítéséhez.
Keresés