I. Irányelvek
- Az olimpiai felkészülés szakmai irányítója és koordinátora a Magyar Olimpiai Bizottság, tevékenységét összehangolja az állami sportirányítással, amely a MOB javaslatai szerint támogatja az olimpiai felkészülést.
- A MOB elsőszámú partnerei az olimpiai felkészülés során, a nyári olimpiai sportágak szakszövetségei, amelyeknek elnökségei és az általuk megbízott sportágfelelősök együttesen felelősök a MOB közgyűlési, elnökségi határozatainak és döntéseinek érvényesítéséért, a sportágban folyó olimpiai felkészülésben. A MOB szorosan együttműködik az eredményes felkészülés érdekében, az olimpiai kerettag sportolók sportegyesületeivel, szakosztályaival.
- A MOB javaslatot tesz az állami sportvezetésnek, hogy a négyéves olimpiai felkészülés alatt a rendelkezésre álló költségvetési forrásokból elsősorban a londoni olimpiára készülő versenyzők és közvetlen utánpótlásuk, valamint a felkészítésükben résztvevő szakemberek munkájához nyújtson pénzügyi támogatást.
- A MOB javasolja, hogy azok a sportágak, amelyek célul tűzték ki a londoni olimpiai részvételt, ehhez – differenciált arányban – kapják meg a szükséges támogatást minden évben és a támogatás folyósítása szinkronban legyen, a szakmai munka elvégzésével.
- A MOB törekszik az OSEI-vel a TE-el, a NUPI-el, az MSTT-vel, a MET-el és más, a sport területén tevékenykedő szellemi műhelyekkel együttműködve a körszerű, tudományos alapokon nyugvó szakmai munka elméleti és gyakorlati feltételeinek megteremtésére.
- A MOB az állami sportirányítással együttműködve minden rendelkezésre álló eszközzel segíteni kívánja a doppingmentes, tiszta felkészülést.
- A MOB folyamatos, széleskörű, nyílt, őszinte tájékoztatásban részesíti a közvéleményt, a médiát, a támogatókat és az együttműködő partnereket az olimpiai felkészülés helyzetéről és a részvételről.
A Magyar Olimpiai Bizottság – az Olimpiai Charta szellemében és a felhalmozódott szakmai tapasztalatok birtokában –továbbra is a felkészülés szellemi, szakmai központja, irányítója kíván lenni.
CÉLKITŰZÉSEK
A Magyar Olimpiai Csapat eredményességi célkitűzéseinek meghatározásánál az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:
- az olimpiai tradícióinkat és a közvélemény elvárásait;
- az olimpiai felkészülés alatti időszak hazai és nemzetközi erőviszonyainak változásait;
- a kvalifikációs lehetőségeket és esélyeket;
- a rendelkezésre álló versenyzőket és sportszakembereket;
- az olimpiai felkészülés támogatására rendelkezésre álló pénzügyi, gazdasági és infrastrukturális lehetőségeket;
- a magyar sport általános helyzetét, fejlődésének várható irányát az olimpiai felkészülés során;
- a legutolsó olimpiák eredményeit és azok tendenciáit.
Ezeknek a figyelembevételével a MOB célkitűzése:
- A sportfinanszírozásban bekövetkezett kedvezőtlen változások ellenére a nemzetek versengésében, az éremversenyben és a nem hivatalos pontversenyben az első 20 ország között végezni.
- 20-22 sportágban és ezek minél több versenyszámában szerezzük meg a részvételi jogosultságot, bizonyítva ezzel a magyar sportkultúra sokoldalúságát, olimpiai hagyományaink és törekvéseink sokrétűségét.
- Az olimpiai kvalifikációt megszerzett versenyzők a mérhető sportágakban addigi legjobb eredményüket érjék el, a további sportágakban a legjobb teljesítményüket, formájukat nyújtsák.
- A magyar csapat versenyzői, a londoni olimpiai játékokon tisztán, fegyelmezetten, doppingmentesen versenyezzenek
A célkitűzések érdekében:
A Szövetségek:
- készítsék el a sportág négyéves felkészülési és versenyeztetési programját, és a kvalifikációs stratégiájukat,
- a kvalifikáció megszerzése után, az olimpiáig személyre szabott felkészülési és versenyeztetési tervet készítsenek,
- határozzák meg a sportág eredményességi célkitűzéseit,
- évente értékeljék a felkészülési program végrehajtását, az eredményességi célkitűzések teljesítését,
- határozzák meg a válogatási elveket,
- maradéktalanul hajtsák végre a sportág doppingellenes stratégiáját.
Az Egyesületek:
Támogassák az olimpiai kerettag sportolóinak eredményes felkészülését,egyeztessék az olimpiai kerettag sportolók egyesületi programját a válogatott felkészülésével, szükség esetén rendeljék alá az egyesületi érdeket a válogatott érdekeinek.
Az olimpiai kerettagok:
- úgy edzenek, versenyeznek és élnek, hogy jól felkészülten, életük addigi legjobb formájában állhassanak rajthoz az olimpián,
- eleget tesznek a felkészülésük tisztaságát, színvonalát ellenőrző felméréseknek és vizsgálatoknak,
- vállalják a doppingmentes, tiszta felkészülést és versenyzést, a fair play szabályai szerint.
A felkészítésben résztvevő szakemberek:
Munkájuk során alkalmazzák a korszerű és tudományos edzésmódszereket a MOB és a szövetségek által ajánlott, és előírt továbbképzéseken vegyenek részt. Minden eszközzel segítség és ellenőrizzék az olimpiai kerettagok felkészülésének tisztaságát.
Keresés