II. Fő feladatok
SPORTSZAKMAI ÉS TUDOMÁNYOS FELADATOK
A tervszerű, szervezett és eredményes felkészítő munka céljából a 2012 évi Londoni Olimpiai Játékok programján szereplő sportágak szövetségei, a MOB alábbi szempontjai alapján, elkészítették a négyéves olimpiai felkészülési programokat:
- Helyzetelemzés
A sportág a nemzetközi és hazai sportéletben betöltött helye és szerepe.
- nemzetközi szövetségek tag létszáma, tagországok száma,
- a nemzetközi eredményeket meghatározó országok és Magyarország szerepe,
- a hazai szövetség tag létszáma, a sportágat űzők becsült összlétszáma,
- a sportág eredményessége az elmúlt négy esztendőben, tendenciák/EB, VB/
A sportág jelenlegi helyzete és a szövetség tevékenysége.
- a versenysport területén,
- az utánpótlás-nevelés területén,
- az iskola, diák, egyetemi sport területén,
- a szabadidő sport területén,
- a fogyatékosok sportja területén
Jelenlegi szakmai és infrastrukturális feltételek
- a sportág szervezeti és irányítási rendszere,
- a sportág finanszírozása területén /állam, önkormányzatok, egyesület, szponzor stb./,
- a sportági létesítmények területén,
- a szakember képzés területén,
- a sportág marketingje, ezen belül kommunikációja területén,
- a nemzetközi és hazai kapcsolatok területén,
- a hazai rendezésű nemzetközi versenyek területén,
- a sportegészségügyi és doppingellenes tevékenység területén.
- Olimpiai válogatott keretek /”A” és „B”/ névsora /SE, szül. év./
- szakágak szerint,
- nemek szerint.
- Az olimpiai felkészülést irányító és a felkészülésben résztvevő szakembereknévsora:
- a felkészülésért felelős szakemberek,
- a felkészítésben résztvevő további edzők,
- orvos, gyúró, pszichológus, kondícióedző, gyógytornász, terapeuta.
- A londoni olimpiai felkészülést szervező sportágvezető kijelölése.
- A londoni olimpia tervezett eredményességi célkitűzései:
- tervezett kvalifikált versenyzők /csapat/ száma,
- aranyérmek száma,
- érmek száma,
- olimpiai pontok száma.
- Az évenkénti tervezett célversenyekeredményei /VB, EB/:
2009:
2010:
2011: - A sportág kvalifikációs rendszere, kvalifikációs stratégiája.
- Egyes szakmai mutatók területén kitűzött célok:
- technikai, taktikai tudásszint emelése,
- a fizikai állapot fejlesztése, /gyorsaság, állóképesség, erőfejlesztés/,
- mentális tulajdonságok fejlesztése,
- motiváció, akarati tényezők,
- a nevelés-fejlesztés területén,
- központi és egyesületi munka aránya,
- az egyesületi edzők helyzete a központi munkában.
- Az olimpiai felkészülés szakaszai és kiemelt feladatai éves bontásban.
- A válogatás elvei.
- A sportág utánpótlás helyzete a londoni olimpia szemszögéből.
- Az olimpiai keretek foglalkozásának szakmai, szervezési feladatai /edzőtáborok, válogató versenyek, ciklusrend stb./
- A sportág sportegészségügyi ellátása, sportorvosi hálózat, sporttudományos háttér.
- A sportág doppingellenes küzdelme.
- Sportdiplomáciai feladatok, a sportág nemzetközi tisztségviselőinek névsora.
- A sportág létesítmény helyzete.
- A szövetség és az egyesületek kapcsolata.
- Az olimpiai felkészülést befolyásoló tényezők.
- Észrevételek, javaslatok.
A felkészülési programok sikeres végrehajtásához a MOB az OSEI-vel, az MSTT-vel, a MET-el és a Magyar Antidopping Csoporttal együttműködve szakmai konferenciák, értekezletek, tájékoztatók szervezésével, módszertani és szakirodalmi tájékoztatók közreadásával nyújt segítséget a felkészítésben résztvevő szakembereknek.
A MOB szakmai és tudományos, valamint orvosi bizottsága gondoskodik arról, hogy a tudományos felkészültségű szakemberek minél szélesebb köre kapcsolódjon be az edzésfolyamatok, a nemzetközi tendenciák elemzésébe és nyújtson elméleti segítséget a felkészülésben résztvevő gyakorlati szakembereknek.
Az olimpiai felkészülés irányelveinek és programjának közgyűlési jóváhagyása után a különböző területek felelős szakértőiből haladéktalanul meg kell alakítani a Londoni Olimpiai Előkészítő Bizottságot, amely a továbbiakban a MOB elnökségének iránymutatása alapján a felkészülés valamint a részvétel operatív irányítója lesz.
Az ÖM közreműködésével az Olimpiai Központokban elérhető áron kell biztosítani az olimpiai válogatott keretek optimális felkészülési körülményeit.
A sportági olimpiai felkészülési programok végrehajtásának és ellenőrzésének első számú felelősei a sportágvezetők, akik a szövetség elnökségének felhatalmazása és javaslata alapján, az olimpiai ciklus időtartamára a MOB elnökétől írásos megbízást kapnak, feladataik, kötelezettségeik és jogosítványaik pontos meghatározásával.
2009 őszétől folytatódnak az előző olimpiai ciklusokban jól bevált sportági szakmai konzultációk, valamint a későbbi időpontokban a Londoni Esték címmel, a szövetségi kapitányokkal folytatott beszélgetések.
A MOB szakmai stábjának még szorosabb kapcsolatot kell kialakítani a sportágvezetőkkel és a szakemberekkel, versenyzőkkel az edzések, edzőtáborok, hazai és külföldi versenyek látogatásával.
A MOB elnökségét az Előkészítő Bizottság rendszeresen tájékoztatja az olimpiai felkészülés helyzetéről, aktuális feladatokról. A MOB elnöksége pedig rendszeresen tájékoztatást ad a MOB közgyűlésének az olimpiai felkészülés helyzetéről.
A szövetségek együttműködésével adatbankot kell létrehozni az olimpiai felkészülésben résztvevő sportolókról, sportszakemberekről, olimpiai helyszínekről, a várható riválisokról, azok eredményeiről.
A pekingi olimpia eredményei is bizonyították, hogy a magyar sport olimpiai eredményessége nagyon bizonytalan lábakon áll, ezért nagyon fontos egy szakmai program kidolgozása a minisztériummal közösen a kisebb sportágak felzárkóztatására. (Felzárkóztató Program)
A MOB-nak ki kellene dolgoznia a minisztériummal egy programot- és támogatást biztosítani azoknak a sportágaknak, ahol edzőpartnerek nélkül lehetetlen sikeresen felkészülni a világversenyekre és az olimpiai játékokra. (Edzőpartner Program)
Az olimpiai ciklus alatt folyamatosan kell működtetni a magyar edzők anyagi és erkölcsi megbecsülésére létrehozott Bay Bála ösztöndíjat, amit a londoni olimpia előtti évben -2011-től - elsősorban a londoni olimpián helyezésre esélyes versenyzők edzőinek támogatására kell fordítani, a minél sikeresebb olimpiai szereplés érdekében (Bay Béla Program).
GAZDASÁGI FELADATOK
- A MOB javasolja, hogy az állami sportköltségvetésben az olimpiai felkészülésre, rendelkezésre álló pénzügyi keretekből a szövetségeket és sportszervezeteket elsősorban a következő feladataik ellátásában kell segíteni:
- az olimpiai válogatott keretek illetve a kerettagok központi felkészülést segítő edzőtáborozásait, valamint az érem- és pontszerzésre esélyes versenyzők részére az indokolt magaslati és melegégövi edzőtáborozásokon való részvételt;
- a felkészülés utolsó szakaszában az olimpia helyszínén történő edzőtáborozást, versenyzést;
- részvételüket a kvalifikációs eseményeken, a felnőtt és korosztályos EB-ken, VB-ken, az olimpiai felkészülés ellenőrzésére szolgáló, a felkészülési programban kijelölt versenyeken;
- Továbbra is kiemelten támogatja a NUPI tehetséggondozó programjait és az edzők támogatására létrehozott Patrónus programot.
- Az eredményes felkészüléshez szükséges sportegészségügyi, tudományos háttér megteremtését és igénybevételének biztosítását;
- Az eredményes felkészüléshez szükséges korszerű központi sportlétesítmények biztosítását.
- A sikeres szerepléshez szükséges eszközök, sportszerek beszerzését.
- A Wesselényi Sport Közalapítványon keresztül sportösztöndíjat javasol az eredményes olimpiai szereplésre esélyes sportolóknak, a felkészítésükben közreműködő sportszakembereknek, valamint a sportági utánpótlás kiemelkedő tehetségeinek.
- A MOB saját bevételeivel való gazdálkodásának egészében továbbra is a tervszerűség, az ésszerű takarékosság és a nyitottság elve érvényesüljön. A gazdasági tevékenységben kitüntetett rangot kapjon a működőképesség megőrzése, az olimpiai eszme ápolása, az olimpiai védjegyek és szimbólumok védelme illetve hasznosítása, új támogatók és pénzeszközök feltárása, az intenzív és széleskörű marketing stratégia.
- Kiemelt figyelmet biztosít a sportolók és edzők támogatására indított „Életút” és „Bay Béla” programok fenntartására és fejlesztésére
- A MOB a sikeres olimpiai felkészülés érdekében együttműködik a Sportszakállamtitkársággal az olimpiai felkészülésre bíztositott közpénzek rendeltetésszerű és hatékony felhasználásának ellenőrzésében.
SPORTDIPLOMÁCIAI FELADATOK
A MOB az olimpiai ciklusban, két irányban fejt ki sportdiplomáciai tevékenységet.
Hazai tevékenysége elsősorban arra irányul, hogy szuverenitásának messzemenő megőrzése mellett az állami sportvezetéssel, a kormányzati szervekkel olyan, a kölcsönös együttműködésen alapuló kapcsolatot teremtsen és tartson fent, amely nem csak az olimpiai mozgalom céljainak elérését szolgálja, hanem a magyar versenysport egészének fejlődését, eredményességének megőrzését is elősegíti. Ennek érdekében civil köztestületként javaslataival, véleményével hozzájárul a magyar sportra vonatkozó állami döntések előkészítéséhez, a versenysport érdekeinek képviseletéhez.
Nemzetközi tevékenységében figyelembe veszi a Magyar Köztársaság külpolitikájának általános, valamint a nemzetközi sportmozgalom tevékenységének speciális elveit, a magyar sport, az olimpiai mozgalom érdekeit. Lehetőségeihez és a nemzetközi sportdiplomácia szabályaihoz mérten segíti a szövetségek sportdiplomáciai tevékenységét, azért, hogy az olimpiai játékok részvételi szabályzata szerint a magyar versenyzők részvétele az olimpián minél nagyobb mértékű és akadályoktól mentes legyen.
Folyamatosan figyelemmel kíséri és segíti a nemzetközi szövetségekben tevékenykedő sportdiplomatáink munkáját.
Figyelemmel kíséri a nemzetközi sportszervezetek (NOB, AGFIS, EOC, ANOC, WADA, stb.) munkáját, és tevékeny részt vállal céljaik megvalósításában. Értékeli a MOB nemzetközi kapcsolatrendszerét, megállapodásokat köt más nemzetek olimpiai bizottságaival a magyar sport érdekeinek figyelembevételével.
SAJTÓ ÉS PROPAGANDA FELADATOK
A MOB az írott és az elektronikus, valamint az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő, internetes sajtó képviselőit, az olimpiai család egyenrangú tagjainak tekinti. A médiák nagymértékben segíthetik célkitűzéseink megvalósítását, döntő szerepük van a megfelelő olimpiai hangulat kialakításában, majd a versenyek közvetítésében, az eredmények propagálásában.
Éppen ezért törekszünk arra, hogy a médiák megfelelő, teljes körű tájékoztatást kapjanak a házigazdák terveiről, a versenyek előkészületeiről, a magyar versenyzők és külföldi ellenfeleik felkészüléséről, a hazai és nemzetközi olimpiai mozgalom időszerű kérdéseiről. A rendszeres, sportági egyeztetéseknek valamint a hagyományos kapitányi háttérbeszélgetéseknek az eddigieknél nagyobb nyilvánosságot szeretnénk biztosítani. Fokozott figyelmet kívánunk szentelni az internetes honlapunk fejlesztésének, videó-nyilatkozatokkal szélesebb körű tájékoztatással, minél több sportkedvelőt igyekszünk egyre nagyobb érdeklőédéssel fogadott honlapunk látogatására ösztönözni.
Az olimpia előtti előkészítő munka során a dopping ellenes küzdelemben elsősorban a felvilágosítás és a nevelés terén az eddiginél lényegesen nagyobb segítséget várunk a médiáktól. Bízunk abban, hogy sikerrel terjesztik a fair play szellemét, a becsületes játék gondolatát.
Az írott, az internetes és az elektronikus sajtó olimpiai akkreditálása három csatornán át történik. Az írott, és az internetes sajtó valamint a fotóriporterek számára a NOB nemzetenként kvótákat állapít meg, amelyek elosztása az egyes nemzeti olimpiai bizottságok hatáskörébe tartozik.
A helyszíni közvetítések kizárólagos jogának elnyerésére az EBU-val szerződésben álló rádiós és televíziós társaságok, ezúttal Londonban még előnyt élveznek. 2014-től kezdve azonban a NOB változtat a kizárólagos jogok eddigi elosztásának rendszerén. Londonból még az MTV Telesport és a Magyar Rádió közvetít, a két társaság közvetlenül az EBU-tól jut akkreditációhoz. Az NRH (Non Right Holder) közvetítési joggal nem rendelkező, erősen behatárolt működési lehetőséget nyújtó akkreditálásért a kereskedelmi rádiós és televíziós adóknak közvetlenül a NOB-hoz kell fordulniuk kérésükkel. Az eddigi tapasztalatok szerint ilyen kategóriájú akkreditálást rendkívül erősen korlátozott számban adtak ki.
Keresés