Konzultáción az úszók, vitorlázók, gördeszkások
Szerdán az úszók, vitorlázók és gördeszkázók részvételével folytatódott a MOB és a sportági szakszövetségek tokiói konzultációs sorozata.
Az úszószövetséget dr. Wladár Sándor elnök, Halász Sarolta gazdasági vezető, dr. Sós Csaba felnőtt- és Petrov Iván utánpótlás-kapitány.
Fábián László sportigazgató bevezetőjében gratulált az úszók elmúlt időszakban, folyamatosan elért sikereihez. „Markáns és jó irány látszik a szövetség életében” – tette hozzá.
Wladár Sándor elmondta, hogy új szövetségi struktúrát építettek ki, új apparátussal, új bizottságokkal, új kommunikációs felületekkel. „Rend és nyugodt hangulat a jellemző” – fogalmazott. Hozzátette: büszke a sportágak közt egyedülálló úszó Olimpiai Bajnokok Testületére, és érzik a MOB támogatását.
A sportvezetők ismertették a Minden gyermek tanuljon meg úszni és a Jövő Bajnokai program aktualitásait. Beszéltek az edzői kamaráról, liszenszrendszerről, a tanuszoda-építési tervek megvalósulásáról, a szakedző-képzésről, az egészségügyi vonatkozásokról.
Az utánpótlás-programok jól működnek, július elején kerül sor az ifi Eb-re, majd októberben az ifjúsági olimpiára, melyre a remények szerint éremesélyes versenyzők is utaznak. A tokiói olimpiára 35 versenyzővel, négy éremmel terveznek.
A vitorlássport aktualitásait Holczhauser András főtitkár és Fluck Réka versenysport-koordinátor osztotta meg. Elmondták, hogy megnövekedett ugyan az utánpótlás létszáma, de kevés klub aktív annak nevelésében. Azt, hogy egy edző hány fiatalt kísérhet motorossal, előírás határozza meg. Igen költséges az egy főre jutó felkészítés. Jelentős költséget jelent az utaztatás, hajószállítás mellett a különböző vízfelületekre jellemző meteorológiai adatok megvásárlása, mely a sikeres versenyzés, az eredményes taktika kialakításának egyik záloga lehet. Jól működik a VitorlásSuli-program, a fiatalokat Magyarország több kisebb taván tudják képezni.
Beszámoltak róla, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság olimpiai szolidaritási programjának támogatásával edzőtovábbképzést, oktatási programokat finanszíroznak. A szakedző-képzés a TF-fel előkészítés alatt áll.
A tokiói olimpiára 3-5 fő kvalifikációjával, menedzselésével terveznek, ezt ciklusról-ciklusra szeretnék „hozni”. A 2020-as kvalifikáció nehéz lesz, a női mezőnyt ugyan bővítették, a férfiakét ugyanakkor lehúzták. Nehézséget jelent, hogy a 2024-es olimpiai hajóosztályokat még nem határozták meg.
Szó esett arról is, hogy Balatonfüreden jelentős beruházással, a Magyar Kajak-Kenu Szövetséggel közösen vízitúraközpontot alakítanak ki.
A nemzetközi versenyek rendezésében jól teljesít a szövetség, az olimpiai és a nem olimpiai hajóosztályokban éppúgy rendeznek vb-t, Eb-t, mint az utánpótlás-korosztályokban. Jelentős kikötőfejlesztések vannak napirenden, de a hajótárolásra, versenyrendezéshez szükséges parti területek mérete azonban kevés helyen megfelelő.
Jubileumi versenyéhez érkezett a Kékszalag tókerülő vitorlásverseny, amelyet idén 50. alkalommal rendeznek meg több ezer hajós részvételével.
A Magyar Országos Görkorcsolya és Gördeszka Szövetség képviseletében Kállay Márta, a Magyar Deszkások Országos Egyesületének elnöke számolt be az új olimpiai extrém sportágak aktualitásairól. Tokióban a gördeszka, Buenos Airesben a görkorcsolya mutatkozik be. Nehézséget okoz, hogy a kvalifikáció pontos menete még nem ismert. A sportvezető elmondta, hogy a kőbányai skateparkból el kellet költözni, így új bázist keresnek, valamint az országos bajnokság szervezésén dolgoznak.
A konzultáció-sorozaton - melyben több mint negyven sportág szerepel - az eredményesség és az utánpótlás mellett a létesítményhelyzet, az egészségügyi háttér, a szakmai stáb, a financiális lehetőségek, az edzőképzés, a sportdiplomácia és a szakmai tervek is napirendre kerülnek. Az értekezleten részt vesznek az EMMI Sportért Felelős Államtitkárságának, a Magyar Edzők Társaságának és a MOB Sportszakmai, Tudományos és Utánpótlás Bizottságának képviselői is.
A műugrók június elsején, a birkózók és a kosárlabdázók június 5-én, az evezősök és a vízilabdázók június 6-án, a tollaslabdázók és az íjászok 8-án, a vívók 11-én, a tornászok, ökölvívók, súlyemelők 12-én vettek részt konzultáción.
A nyári konzultációk után ősz végén, tél elején várható az újabb forduló, majd azok azt követően is rendszeresek maradnak.
(MOB)
Keresés