Magasan a léc - ők mutatnak jó példát ifi olimpikonjainknak
Kapás Bogi, Kenderesi „Sajtburesz” Tomi, Babos Timi, Földházi Zsófi, de mondhatjuk akár a napokban éppen a budapesti világkupán úszó dél-afrikai sztárúszót, Chad le Clos-t. Hogy mi a közös bennük? Mind ifjúsági olimpikonok voltak, sőt érmesek, Szingapúrban vagy Nanjingban. Na és nem sokkal később már a felnőttek mezőnyében is komoly névjegyet osztottak, olimpián is szerepeltek.
A magyarok...
Nézzük a közelmúlt eredményeit. Az elmúlt időszak - 2018 nyara és szeptembere - magyar sikerei közt az öttusázó Földházi Zsófia Mexikóban ismét világbajnok lett, a teniszező Babos Tímea döntőt játszott az US Openen, a sportlövő Péni István világbajnoki ezüstérmes Cshangvonban, a judós Tóth Krisztián ötödik a bakui kvalifikációs vb-n, Érdi Mária vitorlázó kvótát szerzett a tokiói olimpiára az aarhusi vb-n; Németh Zsanett birkózó pedig tagja az októberi budapesti birkózó-világbajnokság magyar keretének. Mindannyian tagjai voltak a 2016-os Magyar Olimpiai Csapatnak.
És ha visszaugrunk az időben két évet, egészen az olimpiáig. A magyar sportolók közül az úszó Kapás Boglárka és Kenderesi Tamás az ifjúsági olimpiai érmes sikerét a felnőttek között megismételte. Bogi Szingapúrban 400 méter gyorson és 200 méter pillangón aranyérmes lett, 200 gyorson pedig még egy ezüstöt is „behúzott", ő a játékok történetének első magyar aranyérmese; Rióban 800m gyorson bronzérmes lett. A Nanjingban 200 pillangón aranyérmes Tamás ugyanebben a számban állhatott a dobogó harmadik fokára a riói olimpián.
A magyar fiatalok közül a nemzetközi felnőtt porondon azóta találkozhattunk többek közt Halász Bence atléta, Biczó Bence, Bernek Péter, Szilágyi Liliána és Olasz Anna úszó, Tótka Sándor és Farkasdi Ramóna kajakos, Stollár Fanny és Fucsovics Márton teniszező, Demeter Gergely és Regős Gergely öttusázó, Harcsa Zoltán ökölvívó, valamint Szatmári András vívó nevével, azaz sikereivel is.
A külföldiek...
Chad le Clos (alsó képen) a napokban a budapesti úszóvilágkupán szerepel. Sportpályafutásának egyik kezdeti mérföldköve volt a 2010-es szingapúri ifjúsági játékok, ahol öt éremmel mutatkozott be, köztük egy arannyal 200 vegyesen. Londonban 200 pillangón olimpiai bajnok, Rióban két ezüsttel - egyiket Cseh Lacival és Michale Phelps-szel holtversenyben nyerte - Dél-Afrika legsikeresebb olimpikonja lett.
Az ausztrál női úszócsapat is kiválóan szerepelt Szingapúrban, ahol a Madison Wilson és Emma McKeon vezette váltó aranyérmet nyert, a két úszó összesen kilenc érmet szerzett. Rióban hat érmet nyertek, köztük egy váltóaranyat.
Yana Egorian örmény vívó Szingapúrban aranyérmes lett kard egyéniben és csapatban is, majd győzött Rióban is.
Jade Jones brit taekwondós Szingapúrban aranyat nyert, majd Londonban és Rióban is bajnok lett. A kínai Zheng Shuyin is megismételte Rióban a szingapúri győzelmét.
A brazil rúdugró Thiago Braz da Silva Szingapúrban ezüst-, Rióban aranyérmes lett.
Robeisy Ramírez kubai ökölvívó Szingapúrban ifi olimpiai bajnok lett, majd Londonban nyert légsúlyban, Rióban harmatsúlyban. Rióban a nanjingi győztes amerikai Shakur Stevensonnal állt össze a szorítóban.
Az Alina Makarenko, Ksenia Dudkina, Karolina Sevastyanova összeállítású orosz tornászcsapat Szingapúrban és Londonban is győzött.
Szombat este Buenos Airesben megnyitják a harmadik ifi olimpiát. Magyar fiatalok, tietek a jövő!
(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)
Keresés