Tokióban is indul menekültekből álló csapat
Rióhoz hasonlóan a 2020-as évi tokiói olimpiai játékokon is fog szerepelni menekültekből álló olimpiai csapat. A döntést a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjai hozták meg a bizottság 133., Buenos Aires-i ülésén. A kezdeményezés a NOB globális menekültválság-kezelésének további példája, illetve újabb lehetőség arra, hogy szolidarítsanak és reményt küldjenek a menekültek millióinak és az érintett országokon belül lakóhelyükről elűzött sportolóknak, szerte a világon.
A riói olimpián tíz versenyzőből álló csapat versenyzett az olimpiai zászló alatt. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság már korábban döntött, hogy továbbra is támogatja a menekülteket azzal, hogy csapatuk részt vehet a 2020-as tokiói nyári olimpián.
A NOB-ülésen azzal bízták meg az Olimpiai Szolidaritás bizottságát (Olympic Solidarity), hogy teremtse meg a részvételhez szükséges feltételeket. A folyamat során a nemzeti olimpiai bizottságok, a nemzetközi sportszövetségek, a 2020. évi tokiói szervezőbizottság és az ENSZ Menekültügyi Főbizottsága szorosan együttműködik majd. A tokióiban induló menekültekből álló olimpiai csapatot 2020-ban jelentik majd be.
„A NOB ülése ismételten támogatta a kezdeményezést. Egy ideális világban nem lenne arra szükség, hogy menekültcsapat is induljon az olimpiai játékokon. Sajnálatos módon azonban, a kiváltó okok, amelyek miatt először indítottunk menekültekből álló olimpiai csapatot a 2016-os riói olimpiai játékokon, még most is fennállnak. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a legjobb módon üdvözöljük és szállásoljuk el a menekült sportolókat az olimpiai faluban, a 206 másik nemzeti olimpiai bizottság mellett Tokióban. Eme folyamat egy izgalmas, emberi és olimpiai utazás folytatása, valamint egy emlékeztető a menekülteknek, hogy nem feledkeztünk meg róluk” – mondta Thomas Bach, NOB-elnök.
„2016-ban a riói menekültcsapat magával ragadta az embereket és a sporton keresztül megmutatta a globális menekültválság emberi oldalát is. Örömmel hallom, hogy ezen hagyomány Tokióban is folytatódik majd. Csodálatra méltó, hogy ezek a kivételes fiatalemberek is esélyt kapnak arra, hogy a legmagasabb szinten versenyezzenek” – mondta Filippo Grandi, ENSZ menekültügyi főtitkár.
Az első menekültekből álló olimpiai csapatot 2015-ben alapította a NOB. Tíz sportolót; két úszót, két cselgáncsozót, egy maratonfutót és öt középtávfutót választottak a csapatba, akik eredetileg Etiópiából, Dél-Szudánból, Szíriából és a Kongói Demokratikus Köztársaságból érkeztek, és a menekülteket képviselték, akikről oly sokszor feledkezünk meg. Történelmi jelentőségű pillanatnak számított, amikor az első, menekültekből álló olimpiai csapat részt vett a 2016. évi riói olimpiai játékokon. Az olimpiai értékeket képviselő sportolók azonnal példaképpé váltak a 68,5 millió menekült számára.
A NOB és a UNHCR 20 éve biztosít segélyt a menekültek és az országukban az otthonukat elhagyni kényszerülők számára, valamint a sport erejét felhasználva támogatják a fiatalok fejlődését, oktatását, egészségét és társadalmi integrációjukat. Ezen kezdeményezéseknek hála, a menekülttáborokba is eljutott a sport öröme és a sport gyógyító ereje.
Buenos Airesben ülésezett az Olimpiai Menekültügyi Alapítvány (Olympic Refugee Foundation), azt tárgyalva, a menekültválság által sújtott jordán, kenyai és török közösségekben és táborokban hogyan lehetne megvalósítani a segítő célzatú projekteket a sport erejét kiaknázva. A 2018-ban indított projektek a társadalmi kohéziót segítik majd elő, valamint biztonságos teret biztosítanak a fiatal menekülteknek és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyeknek.
Thomas Bach, NOB-elnök a következőt mondta: “Az Olimpiai Menekültügyi Alapítvány újra és újra megerősíti elkötelezettségét a különféle veszélyeknek kitett, lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek védelmét és felvértezését illetően a sporton keresztül, illetve biztonságos helyek létrehozásával.”
„A sportszervezetek óriási szerepet játszanak a menekültek helyzetének javításában. A Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal való hosszantartó együttműködésünk és a nemrégiben létrehozott Olimpiai Menekültügyi Alapítvány tökéletes példa erre. Eme partnerség révén megfelelőbben tudjuk biztosítani a sportolási lehetőségekhez való hozzáférést a világ leghátrányosabb helyzetű gyerekeinek és a fiatalság számára” – mondta Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa.
A világon található 68,5 millió menekült és lakóhelyükről elűzött emberek nagy részét fiatalok teszik ki, akik gyakran bizonytalan körülmények között élnek. A sport remek ösztönzője a társadalmi változásnak, összehozza az embereket, elősegíti a békét, a fiatalok fejlődését, oktatását és társadalmi integrációját.
(olympic.org-MOB)
Keresés