Veterán- és strandbirkózó-világbajnokság
Szeptember 18-23. között a kötött- és szabadfogású veterán-, szeptember 24-én pedig a férfi felnőtt strandbirkózó-világbajnokság versenyeit rendezik meg a Budaörsi Városi Uszoda és Sportcsarnok-komplexumban.
A veteránok hét korcsoportban, s mindegyiken belül hét súlycsoportban küzdenek az összesen 49 aranyéremért. A strandbirkózás négy súlycsoportban zajlik.
A veterán-korcsoportok: A – 35-40 évesek, B – 41-45, C – 46-50, D – 51-55, E – 56-60, F – 61-65, G – 66-70 évesek. A súlycsoportok: 58, 63, 69, 76, 85, 97 és 120 kg. A standbirkózás súlycsoportjai: 70, 80, 90 és +90 kg.
Szeptember 18-20-án a kötött-, majd szeptember 21-23-án a szabadfogásban versenyeznek a veteránok. A program naponta 14 órakor a selejtezőkkel kezdődik, 19.30-tól kerül sor a bronzmérkőzésekre, majd 20.30-tól a döntőkre.
A strandbirkózó-világbajnokság szeptember 24-én a selejtezőkkel indul 14 órától, majd 17 órától rendezik meg a helyosztókat.
- Ez lesz az első alkalom a veterán-világbajnokságok történetében, hogy a két fogásnem küzdelmeit egy helyen és időben rendezik meg.
- A résztvevő országok és versenyzők számát előre jelezni szinte lehetetlen, hiszen a veterán birkózás a szabadidősport része. A nemzeti szövetségek úgymond kívülről segítik, de például válogatott kereteket nem működtetnek, nem ők utaztatják a sportolókat. A versenyzők is egyénileg neveznek a vébékre.
- Az előzetes nevezések alapján úgy tűnik, hogy közel ötven ország birkózói érkeznek Budaörsre. Negyvennél több szereplő a jelen állás szerint öt országból érkezik: Egyesült Államok, Irán, Kazahsztán, Németország, Oroszország. 132 magyar birkózó regisztrált előzetesen.
- A Magyar Birkózó Szövetség is segíti a vb-re készülő veteránokat. Átvállal bizonyos adminisztrációs teendőket, a versenyzők kedvezményes áron jutnak a csapat egyen-melegítőjéhez, ki-ki a maga versenyére (az előző napi mérlegelés és a rajt között) ingyenes szállást és étkezést kap Budaörsön. Szerveztünk közös, rendszeres edzéseket Budapesten, illetve Tatabányán, szeptember 4-én délután olimpiai kategóriás bírónk, Bacsa Péter tartott eligazítást a jelenleg érvényes szabályokról és az azokkal összefüggő taktikai lehetőségekről.
- A versenyen egy hétnél nem régebbi orvosi igazolással lehet indulni, de a magyar szövetség friss kardiológiai vizsgálat eredményét is kéri a magyar szereplőktől.
- Kötöttfogású veterán-világbajnokságot rendeztünk már Székesfehérvárott, Budapesten, az utolsó 2007-ben Szombathelyen.
- Tavaly a kötöttfogás versenyét a lengyelországi Raciborz, a szabadfogásét pedig az albán főváros, Tirana rendezte meg. A magyar birkózók közül mindkét fogásnemben bronzérmet nyert Szűcs István. A többi siker kötöttfogásban született. Dr. Mensch Henrik, a birkózószövetség orvosi bizottságának elnöke világbajnoki címet szerzett. Bronzérmes volt Turák Pál, Földesi István, Varga József, míg az ötödik helyen végzett Mátyás Gábor és Wagner Mihály.
- A strandbirkózásban válogatóversenyek döntöttek a magyar résztvevőkről (egy országból maximum hárman indulhatnak súlycsoportonként). 70 kg: Szakolczi Hunor 13 pont, Lagzi Kovács Bendegúz 11, Farkas Gábor 5. 80 kg: Wöller Ákos 10 pont, Csonka Csaba és Csörgő Zoltán 9-9. 90 kg: Adamecz József 11 pont, Antunovits László 9, Kőszegi Szabolcs 6. + 90 kg: Szabó Mihály 15 pont, Tatár Gergő 11, Bóna Dániel 6.
(Forrás: birkózó szövetség)
Keresés