Konzultáción az íjászat és az asztalitenisz
Az íjászat, majd az asztalitenisz sportág megbeszélésével folytatódott csütörtök délután a MOB által meghírdetett olimpiai sportági konzultációs sorozat.
A sportági egyeztetésen ezúttal is képviseltette magát a sportért felelős államtitkáráság, Nemzeti Sportközpontok illetve a Sportkórház (OSEI); a gyakorlatnak megfelelően a 2013-as eredmények és a 2014-es tervek kerültek napirendre - köztük szakmai és egészségügyi kérdések, az utánpótlás-nevelés helyzete és az infrastruktúrális háttér.
Az íjászatot Vánky Sebastian elnök és Takács László főtitkár képviselte.
Az elnök, bevezetőjében elmondta, sportáguk igen nehéz helyzetben van, gyakorlatilag önerőből tartják fenn magukat, utánpótlásbázis nélkül, magánkézben lévő központban.
Az utóbbi években a sportág a nehéz körülmények ellenére is szépen fejlődött, az olimpiai szakágban ígéretes, még ifjúsági korú versenyző tünt fel Banda Árpád személyében, aki három évtizedes felnőtt csúcsot döntött meg a ljubljanai junior Európa-kupán. A nem olimpiai szakágban 2013-ban, a Cali Világjátékokon, terepíjászatban ötödik helyezést szerzett Kakas István.
Magyarország az idei évben három Európa-bajnokságnak adott otthont (3D, történelmi és terep), továbbá sikerrel pályáztunk a 2015-ös vadász vébé megrendezésére, melyre Gödöllőn kerül sor, közel másfél ezer versenyző részvételével.
A megbeszélésen elhangzott, a szövetség koordinálásával, a környező országokkal együttműködve létrejött egy regionális kupa, Central European Cup elnevezéssel. Ezzel lehetőséget biztosítottak, hogy a magyar illetve a környező nemzetek versenyzői lényegesen olcsóbb lehetőségekkel készülhessenek fel a nagy nemzetközi viadalokra.
A szövetség célja a szabadidős íjászat méltó képviselete. Magyarországi bejegyzéssel létrejött az IAA, melynek két esztendeje Vanky Sebastian az elnöke.
A létesítményhelyzettel kapcsolatban az NSK képviseletében Vaskuti Máté kérte, hogy adják meg számukra az igényeket.
Az asztaliteniszezők közül felszólalt Nátrán Roland elnök, dr. Stocker Miklós főtitkár, a szakmai munkáról, eredményekről a két szövetségi kapitány: Pázsy Ferenc és Téglás Péter beszélt.
Elhangzott, az Európai Asztalitenisz Szövetség élén tisztújítás történt, ettől a magyar szakvezetés is változásokat vár. Két jelentős esemény szerepel a sportág hazai történetében, még idén ősszel rangos utánpótlás-versenyre, majd 2014 januárjában felnőtt World-Tour viadalra kerül sor, Szombathelyen. A szakmai munka új alapokra helyezésének egyik lépése volt az utánpótlás-edzők terén történt személycsere. Megfogalmazódott, hogy a klubok erős bajnoki rendszere a közelmúltban megszűnt.
A riói kvalifikációval kapcsolatban sokat várnak a fiataloktól, Jakab Jánostól és Kosiba Dánieltől, akik az ifjúsági korosztályból éppen kiöregednek, ők lehetnek a jövő reménységei, de Póta Georginát, Lakatos Tamást is kiemelték.
Nátrán Roland kifejtette, a közelmúltban felálló új vezetés több ponton szeretne a gyakorlaton változtatni, erősíteni. Az elnök elmondta, előrelépést az iskolai oktatás jelenthet. A szövetség, szolgáltató jelleggel bővítene az erőforrásokon, majd bevezetnék a teljesítményalapú elosztást. Hangsúlyt fektetnének az utánpótlás-nevelésre és az edzőképzésre.
Dr. Pavlik Attila keretorvos az egészségügyi háttérrel kapcsolatban elmondta, a tudományosság felé szeretnének nyitni. Erre Medvegy Iván, a MOB sportszakmai főmunkatársa emlékeztetett, a sportágnak is lehetőséget jelenthet a héten, a Béres Gyógyszergyárral kötött szerződés, melynek értelmében bevizsgált táplálék-kiegészítők juthatnak a válogatott keretekhez.
Az infrastruktúrával kapcsolatban elhangzott, az általános állapot rossznak mondható. Amikor a kluboknak a labda és a soft beszerzése is gondot jelent, ott nem tudnak létesítményre költeni. Felmerültek a Statisztika csarnokkal kapcsolatos üzemeltetési kérdések is. Kiemelten jó példa van azonban Budaörsön egy iskolában, ahol adogatógépes edzéslehetőség is van, az Ormai Csarnokban pedig fejlesztések vannak kilátásban.
Cél a vidéki regionális központok létrehozása, ahol felkészült edzők tudnák oktatni az utánpótlást. Nagy lehetőséget lát a sportág a stadionfejlesztési programban illetve a Tüskecsarnok igénybevételében, melyek világversenyek lebonyolítására is alkalmasak lehetnek. "Nívós tartalommal, programokkal kell majd megtölteni azokat" - fogalmazott a főtitkár. Szóba került a BSE csarnoka is, mint az elnök kifejtette, a BSE-MTK fúzió óta leültek már vezetői szinten. Az Ormai csarnok mellett a BSE csarnoka jelent lehetőséget a budai oldalon, ezzel a lehetőséggel élni kell.
A megbeszélésen a sportdiplomáciai kapcsolatok erősítése is megfogalmazódott, ennek főleg a külföldi edzőtáborok lehetnek a hozadékai.
Az edzőképzés tekintetében a résztvevők elmondták, együttműködést kötöttek a Pécsi Egyetemmel, ahol a közelmúltban 41 edző középfokú képzése valósult meg, az együttműködés a felsőfokra is kiterjed. Fábián László erre reagálva hangsúlyozta, a MOB a TF-et tekinti elsődleges partnernek.
(Fotó: MOB/Kovács Anikó)
Keresés